"e-Plecak" - w stronę Indywidualnych Rachunków Szkoleniowych (IRS)

Prowadzone z inicjatywy dyrektora Filii UWM w Ełku, dr. mult. Jacka Mrozka działania ukierunkowane na wdrażanie innowacyjnych i nowatorskich elementów kształcenia znajdują kolejne potwierdzenie. 
To inicjatywa pilotażowa "e-Plecak", która ma związek z przyjęciem 16 czerwca 2022 roku przez ministrów zatrudnienia i spraw społecznych Radę Unii Europejskiej zalecenie mające odpowiedzieć na potrzeby szkoleniowe obywateli i tym samym zwiększyć odsetek osób, które co roku uczestniczą w szkoleniach. Rada zaleciła bowiem, by państwa członkowskie rozważyły utworzenie indywidualnych rachunków szkoleniowych, które pozwolą obywatelom uczestniczyć w szkoleniach istotnych dla rynku pracy, a dzięki temu ułatwią dostęp do zatrudnienia lub jego utrzymanie. Zaleciła także – jeżeli państwa członkowskie zdecydują się na wprowadzenie takich rachunków – stworzenie odpowiednich ram wspomagających. Jak wynika z istoty - indywidualne rachunki szkoleniowe zapewniłyby osobom w wieku produkcyjnym budżet na szkolenia pozwalające przez całe życie podnosić umiejętności i zwiększać szanse na zatrudnienie, niezależnie od statusu danej osoby na rynku pracy.  Jak wynika z treści zaleceń, szeroko zakrojone działania i kampanie informacyjne i służące zwiększaniu świadomości mają kluczowe znaczenie dla istotnej poprawy wskaźników korzystania przez osoby dorosłe z możliwości uczenia się, w szczególności wśród grup wykazujących niską świadomość co do możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji, takich jak osoby najbardziej oddalone od rynku pracy. Skuteczność takich działań informacyjnych i służących zwiększaniu świadomości można poprawić w drodze współpracy między organami publicznymi, partnerami społecznymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i innymi interesariuszami, opierającej się na wspólnym rozumieniu, że podnoszenie i zmiana kwalifikacji stanowią rodzaj inwestycji. Zwrócenie uwagi na dostępność powinno sprawić, by uczestnictwo osób dorosłych z niepełnosprawnościami stało się łatwiejsze.
 
Na platformie LMS ILIAS, w zasobie "e-Plecak" (pilotaż), studenci, w tym kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, mogą gromadzić uzyskane mikropoświadczenia, zarówno dot. ukończonych kursów dostępnych na platformie LMS ILIAS Filii UWM w Ełku (z podpisem Dyrektora Filii UWM w Ełku), jak również na platformie Navoica, Akademia PARP, czy kursów MOOC (Massive Open Online Courses) oferowanych przez inne podmioty krajowe oraz zagraniczne. Także zbierać odznaki cyfrowe (digital badges). Należy podkreślić, że każda osoba, która posiada konto na platformie ILIAS LMS Filii UWM w Ełku, może używać tego zasobu.  Aby skorzystać, należy przejść do kafelka "e-Plecak (pilotaż)", po lewej stronie okna przeglądarki. Dostępne jest pięć obszarów:
1. Certyfikaty zewnętrzne - można umieszczać certyfikaty z innych platform np. Navoica, Akademia PARP.
2. Odznaki cyfrowe (digital badges) - dla odznak, które otrzymał użytkownik, zaliczając kursy e-learningowe na LMS ILIAS Filii UWM w Ełku
3. Certyfikaty LMS ILIAS Filii UWM w Ełku -  dla certyfikatów za ukończone kursy na LMS ILIAS Filii w Ełku UWM, do ew. wydrukowania,
4. Portfolio - narzędzie, które umożliwia tworzenie oraz aktualizowanie profesjonalnego CV i zapisywanie w pliku PDF.
5. Notatki - obszar do tworzenia oraz przechowywania indywidualnie utworzonych notatek.

Szczegółowe zasady korzystania z powyższych zasobów będą wkrótce dostępne w e-materiale dydaktycznym "e-Plecak. Mikro-poradnik".