Komunikat po spotkaniu w sprawie podwyżek z dnia 19.03.2024 r.

Przedstawiciele związków zawodowych 19.03.2024 r. po raz kolejny spotkali się z Rektorem Mirosławem Gornowiczem w sprawie rozdysponowania przyznanej pracownikom UWM subwencji na podwyżki wynagrodzeń. Niestety na zebranie nie stawili się przedstawiciele NZZP „PRAWDA” w związku z powyższym jakakolwiek dyskusja w zakresie sposobu podziału środków stała się bezprzedmiotowa. W zaistniałej sytuacji najbardziej pokrzywdzoną grupą będą pracownicy niebędący nauczycielami, oni w najbliższym czasie nie otrzymają wzrostu wynagrodzeń. W lepszej sytuacji są nauczyciele, Kwestura rozpoczęła naliczanie im podwyżek do wysokości minimalnego wynagrodzenia, wynikającego z rozporządzenia Ministra Nauki z dnia 15.02.2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (Dz. U. 2024 poz. 235).  Oczywiście nie wyczerpuje to w wielu przypadkach całej, 30% procentowej przysługującej puli, na resztę środków niestety trzeba będzie poczekać. Z naszej wiedzy wynika, że jesteśmy ostatnią uczelnią, która nie podjęła żadnych decyzji w sprawie podwyżek. W naszej opinii jedną z przyczyn tego stanu są osobiste interesy niektórych kolegów z pozostałych związków, którzy dla dobra własnego poświęcają interesy pozostałych pracowników. To „dzięki” ich działaniom nienauczycilele będą musieli poczekać na podwyżki.