Komentarz do informacji JM Rektora UWM w sprawie podwyżek wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uniwersytetu

W dniu dzisiejszym JM Rektor poinformował Związki Zawodowe funkcjonujące w ramach UWM o otrzymanej puli subwencji w wysokości 79 797 100,00 zł przeznaczonej na podwyżki wynagrodzeń w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zgodnie z Komunikatem ministra nauki z dnia 23 lutego 2024 r. o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2024:

„przyznane środki finansowe przeznaczone są na podwyższenie wynagrodzeń brutto pracowników uczelni średnio o:
- 30% w grupie nauczycieli akademickich
- 20% w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi
w odniesieniu do wykonania wynagrodzeń w tych uczelniach w roku 2022 (na podstawie sprawozdania budżetowego Rb-70 za IV kw. 2022 r.), od 1 stycznia 2024 r".

Ze względu na to, iż Udział NA w wynagrodzeniach w 2022 r. na podst. Sprawozdania z wykonania planu za rok 2022 wyniósł 67,45%, a NNA 32,55%, wg wyliczeń JM Rektora, kwota przeznaczona na podwyżki dla NA wyniesie ok. 60 604 006 zł, a dla NNA 19 497 503 zł.

Informujemy, iż spotkanie z JM Rektorem miało jedynie charakter informacyjny i stanowisko ZNP w tej sprawie zostanie opublikowane w najbliższych dniach. Wysokość przyznanej subwencji w naszej opinii, jak i sposób jej rozdysponowania proponowana przez Ministerstwo jest daleko niesatysfakcjonująca oraz niezgodna zarówno z oczekiwaniami pracowników jak i obietnicami przedwyborczymi Koalicji Rządzącej. W związku z powyższym ZNP w UWM w najbliższych dniach zamierza podjąć zdecydowane działania w tej sprawie w celu wynegocjowania takiej kwoty podwyżek dla całej społeczności akademickiej w Uniwersytecie, która choć w niewielkim stopniu będzie w stanie zrekompensować prawie 50% inflację, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, a która dotknęła wszystkich pracowników i doprowadziła do konieczności egzystowania wielu z nas na poziomie pensji minimalnej.

Jednocześnie w załączeniu informacja nt. dotychczasowych działań podejmowanych przez ZNP na szczeblu centralnym w sprawie poziomu wynagrodzeń pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, jak i nauczycieli.