Informacja nt. spotkania z Rektorem Mirosławem Gornowiczem ze związkami zawodowymi dot. podwyżek wynagrodzeń w dniu 09-04-2024

Zarząd ZNP w UWM informuje, że na dzisiejsze spotkanie stawili się przedstawiciele wszystkich grup związkowych funkcjonujących w ramach UWM w Olsztynie. Związek Nauczycielstwa Polskiego po raz kolejny zadeklarował gotowość do podpisania porozumienia, skutkującego natychmiastową wypłatą otrzymanej subwencji ministerialnej na ten cel, zgodnie ze sposobem naliczenia subwencji przez ministerstwo, tj. w wysokości 30% dla nauczycieli akademickich i 20% dla nienauczycieli (do wynagrodzenia zasadniczego). Niestety ponownie ani NZSS Solidarność, ani związek PRAWDA nie poparły takiego stanowiska. NSZZ Solidarność poinformował, iż stoi na stanowisku, iż podwyżki dla nienauczycieli powinny być naliczone w zależności od stażu pracy poszczególnych pracowników, a nie w równy sposób procentowy dla każdego pracownika. Stanowisko te poparł związek PRAWDA. Rektor Mirosław Gornowicz zakomunikował uczestnikom spotkania, iż nie ma zgody JM Rektora na inny podział podwyżek niż procentowy. W związku z brakiem porozumienia, ZNP w UWM zaproponował, aby pozostałe związki rozważyły jednak podpisanie porozumienia opierającego się na podziale procentowym, akceptowanym przez JM Rektora. Proponowany przez NSZZ Solidarność rozdział, uzależniony od stażu pracy, mógłby natomiast dotyczyć ok. miliona złotych, który został nierozdysponowany z poprzedniego roku i mogłoby zostać przeznaczony na zwiększenie uposażeń tylko pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Rektor Mirosław Gornowicz wstępnie poinformował, że jest to koncepcja, która może zostać zaakceptowana przez JM Rektora. NSZZ Solidarność i związek PRAWDA poinformowały, że nie są gotowe do podpisania takiego porozumienia bez konsultacji ze swoimi Zarządami i obiecały dyskusję nt. temat w gronie swoich organizacji.

Podkreślamy, że wbrew nieprawdziwym, krążącym informacjom wśród pracowników, nie są to pieniądze przyznane w tamtym roku dla nienauczycieli przez Rektora. Tamte pieniądze zostały rozdysponowane i wypłacone już nienauczycielom! Jest to pozostała część subwencji ministerialnej, przeznaczonej na podwyżki dla wszystkich pracowników! Pamiętajmy jednak, że pieniądze nie spadają z nieba i żeby komuś dać, trzeba komuś zabrać! Żadne rozwiązanie nie zaspokoi oczekiwań wszystkich grup zawodowych – niezbędny jest kompromis!

Przypominamy również, iż ZNP w UWM prowadzi rozmowy na szczeblu ministerialnym zmierzające do zrównania statusu nienauczycieli pracujących na uczelniach wyższych z nauczycielami. Niezbędne są rozwiązania systemowe zmierzające do przyznania większej subwencji dla uczelni wyższych, a nie zaspokajanie żądań jednej grupy zawodowej kosztem innej w ramach przyznanej subwencji z określonym już wcześniej podziałem środków przez ministerstwo.

A więc czekamy na ruch NSZZ Solidarność i związku PRAWDA! Apelujemy do Państwa o jak najszybsze dojście do konsensusu w ramach swoich organizacji i podpisania porozumienia. Wszyscy pracownicy UWM czekają na te pieniądze!

Następne spotkanie z Rektorem w przedmiotowej sprawie przewidziane jest za tydzień we wtorek o godz. 9.00.