Relacja z Konferencji Naukowej Młodych Badaczy ,,Bezpieczeństwo i jakość żywności”

Dnia 20 października br. w sali im. Prof. T. Dziamy Wydziału Nauki o Żywności odbyła się XIX Konferencja Naukowa Młodych Badaczy ,,Bezpieczeństwo i jakość żywności”. Jest ona organizowana cyklicznie już od 19 lat. Pierwotnie było to Seminarium Środowiskowe młodych pracowników nauki, natomiast od kilku lat odbywa się ono w formie konferencji. Konferencja jest organizowana przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Jest ona objęta patronatem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk, a także dofinansowaniem z projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Była ona doskonałą okazją do prezentacji wyników badań, możliwością wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia więzi pomiędzy nauką a przemysłem.
Konferencja zgromadziła grono słuchaczy w osobach pracowników naukowych, doktorantów oraz przedstawicieli przemysłu.
W tym roku po raz pierwszy w konferencji wzięli udział prelegenci z zagranicznych ośrodków naukowych tj. Department of Health Science University Magna Graecia, Catanzaro, Włochy oraz Kundiiev Institute of Occupational Health of the National Academy of Medical Sciences, Kijów, Ukraina. Jedno wystąpienie zostało wygłoszone stacjonarnie, natomiast dwa pozostałe ze względu na sytuację polityczną Ukrainy zostały odtworzone po uprzednim nagraniu prezentujących je uczestniczek.
Wykład inauguracyjny wygłosił mgr inż. Sebastian Kwiatkowski, Dyrektor Sprzedaży i Realizacji Serwisu GEA Westfalia Separator Polska oraz Dyrektor Techniczny (na zdjęciu).
Prezentowane w trakcie wykładu plenarnego zagadnienia dotyczyły komponentów procesowych GEA dla bezpieczeństwa i jakości żywności. Wykład wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy.

Fot. Mgr inż. Sebastian Kwiatkowski, Dyrektor Sprzedaży i Realizacji Serwisu GEA Westfalia Separator Polska oraz Dyrektor Techniczny.

Po wykładzie plenarnym odbyły się prelekcje, w trakcie których przedstawiono wyniki prac zespołów badawczych m.in. z Wydziału Nauki o Żywności UWM, IRZiBŻ PAN Olsztyn, Wydziału Prawa i Administracji. Zagadnienia prezentowane w trakcie referatów ustnych dotyczyły m.in. : dodatku olejków eterycznych jako sposobu na zachowanie jakości mięsa wieprzowego, kształtowania się zawartości skwalenu w mleku kobiecym w zależności od wieku matek karmiących, charakterystyki szczepów mikroorganizmów izolowanych z żywności i środowiska jej produkcji, charakterystyki składników bioaktywnych z granatu oraz bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście wojny w Ukrainie. Każde z wystąpień wieńczyła ciekawa i owocna dyskusja. Wszyscy prelegenci otrzymali certyfikaty uczestnictwa w konferencji i jak co roku wręczono  wyróżnienia dla najlepszych referatów. Osobami wyróżnionymi zostali: Maciej Duda, Sylwia Machcińska-Zielińska, Weronika Zduńczyk, Giuseppe Iriti, Olha Herasimova, Olha Lahutina.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w XX Jubileuszowej Konferencji Młodych Badaczy „Bezpieczeństwo i jakość żywności”.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Regionalna Inicjatywa Doskonałości; w latach 2019-2023, nr projektu 010/RID/2018/19, kwota finansowania 12.000.000 złotych.