Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Innovative Food of High Quality for Human Health and Sustainability- an inyegrated program of innovation and research development in agricultural sciences and veterinary sciences” za nami.

W dniach 7-8.09.2023 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Innovative Food of High Quality for Human Health and Sustainability- an inyegrated program of innovation and research development in agricultural sciences and veterinary sciences”. Konferencja była podsumowaniem projektu finansowanego w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” (RID) w latach 2019-2023. Kierownikiem projektu RID w UWM jest Dziekan Wydziału Nauki o Żywności prof. dr hab. inż. Małgorzata Darewicz, prof. zw., natomiast koordynatorem projektu w dyscyplinie technologia żywności i żywienia, prof. dr hab. inż.  Anna Iwaniak.

W konferencji brali udział naukowcy reprezentujący pięć dyscyplin naukowych: technologia żywności i żywienia, rolnictwo i ogrodnictwo, zootechnika i rybołówstwo, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz nauki weterynaryjne. Łącznie było to ponad 200 osób. Naukowcy biorący udział w tym wydarzeniu reprezentowali ośrodki akademickie z Polski oraz z zagranicy m.in. Turcji, USA, Litwy, Słowacji, Gruzji, Chorwacji, Hiszpanii, Finlandii.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się wykłady gości z zagranicy. Przyznano również nagrody Rady Naukowej projektu RID naukowcom za wybitne osiągnięcia naukowe. W dyscyplinie technologia żywności i żywienia laureatkami nagrody zostały: dr hab. inż. Joanna Klepacka, prof. UWM oraz dr inż. Marta Czarnowska-Kujawska z Katedry Towaroznawstwa i Badań Żywności za osiągnięcie zatytułowane: „Optimization of Food Composition in Terms of Improving the Health and Quality of Consumers’ Life”. Wykład plenarny pt.: „Plant Based Proteins, Functional Properties and Their Effects on Food Products” wygłosił prof. Erkan Yalcin z Bolu Abant Izzet Baysal University w Turcji. Drugi dzień konferencji to obrady w ramach poszczególnych dyscyplin oraz sesje posterowe.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki – prof. Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego – dr inż. Gustaw Marek Brzezin oraz JM Rektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie – prof. Jerzy. A. Przyborowski.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Regionalna Inicjatywa Doskonałości" w latach 2019-2023, nr projektu 010/RID/2018/19, kwota finansowania 12.000.000 złotych.