NA MARCINA GĘŚ NA STOLE, KTÓRĄ NADE WSZYSTKO WOLĘ … ... o swojej "podróży" Gęsim tropem" opowiada Pani prof. Katarzyna Majewska.

NA MARCINA GĘŚ NA STOLE, KTÓRĄ NADE WSZYSTKO WOLĘ …
... o swojej "podróży" Gęsim tropem" opowiada Pani prof. Katarzyna Majewska.
 
Na kilka dni przed zbliżającym się Dniem Niepodległości, przypadającym 11 listopada, jak również datowanym w tym samym czasie wspomnieniem św. Marcina, w dniach 8-9 listopada 2021 roku, w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach odbyła się konferencja pt.: „Gęsim tropem. Tradycje, perspektywy promocji i konsumpcji gęsiny”.
Organizatorem konferencji było Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi we współpracy z Zachodniomazurską Lokalną Organizacją Turystyczną. Konferencja finansowana była z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Uczestniczyli w niej producenci żywności regionalnej i tradycyjnej, szefowie kuchni, restauratorzy, osoby zainteresowane udziałem w tworzeniu szlaków kulinarnych oraz zaangażowane w promocję gęsiny w naszym regionie i w kraju.
 
Podczas konferencji wygłoszono łącznie pięć obszernych referatów - na temat historii i tradycji spożywania gęsiny w Polsce oraz na Warmii, Mazurach i Powiślu; żywności regionalnej z tradycją ze szczególnym uwzględnieniem certyfikowanych produktów z gęsiny; konkretnych działań związanych z tworzeniem Szlaku Kulinarnego Mazury Zachodnie od Kuchni (z gęsią w logo); propozycji szerszego wykorzystania gęsiny w ofercie szlaków kulinarnych.
W pierwszym dniu Konferencji odbyły się bardzo interesujące i inspirujące WARSZTATY KULINARNE (oj zazdorościmy:), obejmujące także przygotowanie kilkunastu dań z gęsiny. W trakcie warsztatów Uczestnicy wymieniali doświadczenia z zakresu zasad obróbki gęsiny i oczywiście trochę rywalizowali między sobą, ale panowała bardzo życzliwa atmosfera. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwali Pan Dariusz Strucinski, Szef Kuchni Restauracji Pałacowej w Hotelu Anders, Pan Mariusz Gachewicz, Szef Kuchni w Hotelu Zamek Gniew oraz Pani Krystyna Ziejewska, Prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi, hodowca gęsi, restaurator (Gęsia Chata w Iławie).
Nasz wydział reprezentowała Pani prof. Katarzyna Majewska - jako uczestnik, koneserka gęsiny, jedna z wykładowców, a także obserwator (ale też zapewne degustator:) ) podczas warsztatów kulinarnych.
 
CIEKAWOSTKA NA DESER:
Obecnie statystyczny Polak zjada około 400 g gęsiny rocznie. Pewnie, że mało!
Jednak 15 lat temu zjadaliśmy jej ok. 17 g rocznie …