Relacja z 16 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki - UNIWERSYTET MIĘDZYPOKOLENIOWY

MENU STRONY
Przejdź do treści

Relacja z 16 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki

GALERIA

W 100 rocznicę zjednoczenia ruchu harcerskiego w Polsce
WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE – kolejne spotkanie z cyklu MIĘDZYPOKOLENIOWYCH SEMINARIÓW NAUKOWYCH

27 września 2018 r. w Bibliotece Głównej UWM w sali 306 odbyły się warsztaty międzypokoleniowe w ramach 16. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

We wrześniu 2018r. Uniwersytet Międzypokoleniowy po raz trzeci włączył się w cykl imprez Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Była to już ich 16 edycja. Przygotował trzy projekty związane z 100 rocznicą zjednoczenia ruchu harcerskiego w Polsce. Do organizacji projektów włączyli się pracownicy Katedry Dydaktyki i Historii Wychowania, Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej, Katedry Pedagogiki Opiekuńczej oraz Katedry Wczesnej Edukacji Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Tegoroczna edycja warsztatów międzypokoleniowych odbyła się we współpracy z ZHR Okręg Pomorski Obwód Warmińsko-Mazurski pod kierunkiem hm. Małgorzaty Siergiej przewodniczącej Zarządu Obwodu i Waldemara Chrostowskiego hufcowego Warmińskiego Hufca Harcerzy Płomienie oraz  Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie reprezentowanej przez dyrektor Annę Kobarynkę-Łysek.

Spotkanie pt. „Poznaj świat zuchów” otworzyła dr Maria Radziszewska witając zaproszonych gości oraz uczestników. W warsztatach zuchowych prowadzonych przez harcerki z Warmińskiego Hufca Harcerek Polna Droga w pierwszej grupie udział wzięli uczniowie z kl. IIa wraz z wychowawcą Katarzyną Rutynowską, natomiast kolejne spotkanie pod kierunkiem Iwony Cymerman i Anny Leszczyńskiej-Rejchert odbyło się z udziałem uczniów klasy Ib z wych. Danutą Cywińską oraz kl. IIb z wychowawcą Emilią Drabik. Uczniowie zawiązywali krąg, brali udział w grach sprawnościowych, oglądali wystawę oraz namiot harcerski obsługiwany przez Warmiński Hufiec Harcerzy Płomienie przed budynkiem Biblioteki.

Kolejne warsztaty pt. „Harcerze ZHR w olsztyńskich szkołach”…również odbyły się w dwóch grupach. W prowadzonym przez dr Mariolę Gaber i dr. Krzysztofa Gąseckiego uczestniczyli uczniowie  kl. IVa wraz z wychowawczynią Ewą Żurawlew. Hufcowy Warmińskiego Hufca Harcerzy Płomienie Piotr Chrostowski wspólnie z uczniami przygotowywał laurki z życzeniami z okazji 100–lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Laurki zostały wrzucone do harcerskiej skrzynki polowej z intencją przekazania osobom, którym zawdzięczamy niepodległość. W dalszej części spotkania hm. Małgorzata Siergiej oprowadziła po wystawie eksponatów zuchowych i harcerskich. Następnie razem z druhnami i dziećmi zaintonowała harcerskie piosenki. Na koniec tego warsztatu dzieci  przeszły przeszkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej. Odbyło się ono  na zewnątrz budynku w rozstawionych namiotach. Każdy z uczestników miał możliwość przećwiczenia pod okiem instruktora – harcerza ratownika – udzielanie pierwszej pomocy. Spotkanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci.

Drugą grupę prowadziła dr Aldona Zakrzewska, która po powitaniu uczniów z klasy Vb z opiekunem Aleksandrą Stankiewicz i oddała inicjatywę harcerzom. Warsztaty w tej grupie uczniów odbyły się według tego samego schematu, jak z poprzednią klasą. Tu również warsztaty wywołały żywe zainteresowanie uczestników i pozytywne nastawienie do przeprowadzanych zajęć.

Trzecia część imprezy poświęcona została warsztatom pt. „Harcerstwo łączy pokolenia”. Spotkanie otworzył dr Wiktor Sawczuk witając zaproszonych gości oraz uczestników. W warsztatach harcerskich prowadzonych przez harcerki z Warmińskiego Hufca Harcerek Polna Droga udział wzięli uczniowie z kl. VI z wychowawczynią Joanną Srokosz i klasy VIIa, którą przyprowadziła Anna Kobarynka-Łysek dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie. Uczniowie na początku zawiązali krąg i usiedli wokół symbolicznego ogniska. Następnie hm. Małgorzata Siergiej, przewodnicząca Zarządu Obwodu Warmińsko-Mazurskiego ZHR opowiedziała czym jest ZHR. Przybliżyła w przystępny sposób historię powstania ZHR, zadania oraz cele działalności tej organizacji. Podkreśliła, że ZHR wyrasta z dążeń niepodległościowych, co ma związek również z obchodami odzyskania przez Polskę 100-lecia niepodległości. Po tym wstępie wszyscy wspólnie zaśpiewali jedną z popularnych harcerskich piosenek, śpiewanych na zbiórkach i obozach oraz następnie otrzymali okolicznościowe notatniki, niezbędny rekwizyt podczas zbiórek harcerskich. W dalszej części spotkania hm. Małgorzata Siergiej oprowadziła uczniów po wystawie eksponatów zuchowych i harcerskich. Wywołało to spore zainteresowanie zwiedzających. Interesującym momentem spotkania było wyjście całej grupy na zewnątrz budynku Biblioteki Uniwersyteckiej i przebywanie w zaimprowizowanym obozie harcerskim, w którym zasadniczą część stanowiły duże dwa namioty. Tu uczestnicy mogli się zapoznać ze sposobem wykonywania, samodzielnie przez harcerzy, łóżek polowych, ustawianych wewnątrz namiotów oraz wyposażeniem kuchni obozowej. Harcerze zaprezentowali również narzędzia, za pomocą których wykonywane są niezbędne prace techniczny na terenie obozu. Dużą atrakcją było przebywanie wokół autentycznego ogniska, które zostało rozpalone przez harcerzy. W tym czasie uczestnicy mogli usłyszeć wybrane piosenki harcerskie śpiewane przy akompaniamencie gitary przez grupę harcerek i harcerzy. Budziło to żywe zainteresowanie wśród uczniów. Dodatkową atrakcją, o wyraźnym wymiarze edukacyjno-informacyjnym, było uczestniczenie uczniów w przeszkoleniu z zakresu pomocy przedmedycznej. Szkolenie wywoływało w przybyłych nie tylko duże zainteresowanie ale i też spore, nieskrywane emocje. Na zakończenie wszyscy uczestnicy, harcerze opiekunowie klas i uczniowie stanęli w kręgu wokół ogniska i trzymając się za ręce zaintonowali na pożegnanie jedną z piosenek harcerskich. Po czym hm. Małgorzata Siergiej wyraziła nadzieję, że być może z niektórymi uczniami spotka się w niedalekiej przyszłości, gdy już będą harcerzami.

Po zakończenie zaplanowanych spotkań dr Krzysztof Gąsecki wyraził gorące i szczere podziękowanie wszystkim harcerkom i harcerzom za przygotowanie i bardzo sprawne poprowadzenie warsztatów we wszystkich grupach uczniowskim. Szczególne podziękowania skierował do hm. Małgorzaty Siergiej przewodniczącej Zarządu Obwodu ZHR i Waldemara Chrostowskiego hufcowego Warmińskiego Hufca Harcerzy Płomienie, bez których zaangażowania i otwartości na zgłoszoną przez Uniwersytet Międzypokoleniowy inicjatywę, przeprowadzone warsztaty nie mogłyby się odbyć. Wyraził również nadzieję na owocną przyszłą współpracę. Do podziękowań dołączył się dr Wiktor Sawczuk, który podsumowując całe przedsięwzięcie stwierdził, że to obecne wydarzenie dobrze rokuje na przyszłość, gdyż, jak mówi przysłowie, aby wyruszyć w drogę trzeba postawić pierwszy krok, a cały dzień spędzony z ZHR tym pierwszym krokiem, w kontekście rozpoczętej współpracy, niewątpliwie był.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali certyfikaty uczestnictwa, upominki od harcerzy oraz dodatkowo cukierki.
Wystawę pt. „Biała służba” zwiedzała też kl. IIa z wychowawczynią Małgorzatą Jarczewską ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że była to wizyta nieplanowana. Wynikająca z inicjatywy samej wychowawczyni, która zachęciła, z pozytywnym skutkiem, swoich uczniów do obejrzenia wystawy.
Nad bezpieczeństwem imprezy czuwał specjalista ds. ppoż. w osobie Pani mgr inż. Danuty Szyndler, której przekazujemy serdeczne wyrazy podziękowania.

Moderatorzy: Iwona Cymerman, Mariola Gaber, Krzysztof Gąsecki, Anna Leszczyńska-Rejchert, Maria Radziszewska, Wiktor Sawczuk, Aldona Zakrzewska

Wróć do spisu treści