Hortiterapia w programach społecznych - UNIWERSYTET MIĘDZYPOKOLENIOWY

MENU STRONY
Przejdź do treści

Hortiterapia w programach społecznych

GALERIA

Dnia 8 maja 2015r. przy Wydziale Nauk Społecznych w Sali Rady Wydziału w godz. 10.00-11.15 odbyło się kolejne Międzypokoleniowe Seminarium Naukowe pt. ,,HORTITERAPIA W PROGRAMACH SPOŁECZNYCH”. Referat dotyczący ogrodów zdrowia czyli hortiterapii wygłosiła mgr Zofia Wojciechowska. W seminarium wzięło udział 24 słuchaczy. Byli to pracownicy UWM będący członkami UM wraz z prezesem Uniwersytetu Międzypokoleniowego dr Anną Leszczyńską – Rejchert oraz studenci.

Członkini Stowarzyszenia Zielone Dzieci swój referat rozpoczęła od wyjaśnienia tajemniczo brzmiącego tytułu wystąpienia w nawiązaniu do starożytności (z łac. horti, hortus – ogród) i Pisma Świętego. Następnie pani Zofia Wojciechowska przedstawiła sukcesy, jakie od początku działalności odniosło Stowarzyszenie, m.in. Program napisany przez referentkę w 2007r. zatytułowany: ,,Zielone Dzieci – Ogród cudów” otrzymał nagrodę im. Stefana Kozłowskiego – Nagroda Zielonego Liści, która jest przekazywana przez Zielone Płuca. Hortiterapia to także innowacyjne podejście do poprawy jakości życia i agrobiznesu przez kształtowanie architektury krajobrazu, horti rewitalizację, a także tworzenie ogrodów zdrowia, itp. Istotnym punktem wystąpienia było zarysowanie studentom możliwości nawiązania współpracy przez odbywanie praktyk studenckich, udział w szkoleniach, a także możliwość pracy w wolontariacie, który działa i tworzy interakcje między wolontariuszami i pacjentami hospicjum.

Szeroki zakres działań Stowarzyszenia omówiony przez prelegentkę dotyczył także metod pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, starszymi, osobami niepełnosprawnymi, cierpiącymi na nerwice, depresje, choroby układu krążenia, reumatyzm, cukrzycę i wiele innych. Hortiterapia to także terenoterapia, fototerapia, Zielona Akademia, Centrum edukacji ekologicznej, QRkody, smartfood, możliwość współpracy zagranicznej, jak również dziedzina wiedzy zaliczana do współczesnych osiągnięć cywilizacyjnych.

Wystąpienie mgr Zofii Wojciechowskiej wzbogacone licznymi fotografiami cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno pracowników naukowych UWM, jak też studentów pozwoliło dostrzec piękno kwiatów i pozytywne efekty, jakie niesie za sobą hortiterapia.

Hanna Wasielewska, członek UM

Wróć do spisu treści