Katedra Prawa Karnego Materialnego

Witamy na stronie Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń.

Kierownikiem naszej jednostki jest Pan prof. zw. dr hab. Wojciech Cieślak.

Pracownicy Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie prowadzą badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne w przedmiocie m.in. prawa karnego materialnego, prawa karnego skarbowego oraz prawa wykroczeń.

Na niniejszej stronie znajdą Państwo najnowsze informacje dotyczące bieżącej działalności Katedry.

Wydarzenia

  • V Warmińska Konferencja Nauk Penalnych

    W dniu 28 października 2021 r.  odbyła się V Warmińska Konferencja Nauk Penalnych na temat In dubio pro humanitate” zorganizowana przez pracowników Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z uwagi na obowiązywanie pandemii koronawirusa Konferencja odbyła się on-line na platformie Teams. Konferencja stanowiła kontynuację zobowiązania podjętego w 2011 r. przez Katedrę – organizacji cyklicznej konferencji naukowej mającej na celu wymianę poglądów teorii i praktyki na fundamentalne problemy dostrzegane w obszarze nauk penalnych.

    10-ta rocznica zainicjowania cyklu Warmińskiej Konferencji Nauk Penalnych, zbiegła się z obchodami 100-letniej rocznicy urodzin Prof. dra hab. Mariana Cieślaka (1921-2010) - jednego z najwybitniejszych karnistów polskich, tak z zakresu prawa karnego procesowego, jak i materialnego.

    W konferencji wzięli udział przedstawiciele wiodących polskich ośrodków naukowych. Obrady zostały podzielone na dwie sesje tematyczne zatytułowane kolejno In dubio pro humanitate” – Principia, oraz „In dubio pro humanitate” in criminalibus iudicium,a także na cztery odrębne panele. Wygłoszono 39 referatów.

  • Seminarium naukowe prawa wykroczeń

    W dniu 27.02.2019 r. odbyło się seminarium naukowe prawa wykroczeń,  pt. "Aspekt zwierząt na kanwie prawa wykroczeń" z udziałem Pani Sędzi SR Anety Żołnowskiej.

    Dyskusja prowadzona była w kontekście odpowiedzialności właścicieli zwierząt, zarówno domowych, jak też gospodarskich, za szkody wyrządzone m. in. w cudzym mieniu. Rozważania oparte były o 3 prawomocnie zakończone sprawy sądowe: wypas owiec na cudzym gruncie, prowadzenie psa bez smyczy i kagańca oraz szczucie nim człowieka, a także kot, który załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w ogródku sąsiadki.

    Seminarium zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Prawa Wykroczeń, pod nadzorem Pani dr Anny Chodorowskiej, mgra Arkadiusza Tomczyka i mgra Łukasza Szumkowskiego.

    Udział w nim wzięli studenci, którzy wcześniej zarejestrowali swój udział w wydarzeniu, a także inni chętni, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę w kontekście prawa wykroczeń.

  • Wielka Encyklopedia Prawa

    Fundacja „Ubi societas, ibi ius” w 2011 roku przystąpiła do procesu wydawania wielotomowej Wielkiej Encyklopedii Prawa.

    To unikatowe wydawnictwo w skali międzynarodowej ma na celu podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa, a także umożliwienie każdemu dostępu do bogatej wiedzy prawniczej przedstawionej w poszczególnych tomach.

    W 2018 r. ukazał się tom XIII Wielkiej Encyklopedii Prawa - "Prawo karne", którego współautorami sa m.in. pracownicy naukowi Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń. Pracownicy Katedry opracowali ponad sto haseł z zakresu prawa karnego sensu largo.

     

Aktualności

  • 18.11.2021

    Z przyjemnością informujemy, że pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Pani Marta Romańczuk-Grącka w październiku 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  • 18.11.2021

    Z przyjemnością informujemy, że Kierownik Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Pan dr. hab Wojciech Cieślak postanowieniem Prezydenta RP w lutym 2021 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk prawnych.

  • 18.11.2021

     

    Pojęcie i funkcje przymusu psychicznego w prawie karnym, CH BECK 2020 r.

     

    Monografia Pani dr M. Romańczuk-Grąckiej jest próbą komplementarnego ujęcia problematyki przymusu psychicznego w prawie karnym.

    Mimo, że od półwiecza pozbawiony jest on podstawy prawnej, powołują się nań niemal wszyscy autorzy aktualnych podręczników akademickich, a często również judykatura w uzasadnieniach do orzeczeń sądowych. Dotychczas nie odpowiedziano jednak na zasadnicze pytanie, w jaki sposób przymus psychiczny jako kategoria pozanormatywna wpływa na ustawowo określone zasady odpowiedzialności karnej. Głównym uzasadnieniem wyboru tematu niniejszej rozprawy jest potrzeba wypełnienia tej luki.

    Analizą badawczą objęto m.in.:

    - problem konceptualizacji pojęcia „przymus" na płaszczyźnie językowej, w filozofii oraz w naukach społecznych;
    - kształtowanie się teorii przymusu i jego odmian w nauce prawa karnego;
    - konstytutywne elementy definicji przymusu psychicznego;
    - rozstrzygnięcie relacji terminologicznych z pojęciami o zbliżonych konotacjach;
    - określenie funkcji przymusu psychicznego jako elementu konstrukcji ogólnych prawa karnego;
    - możliwość dokonania subsumpcji przymusu psychicznego pod określony zestaw znamion ustawowych oraz jego wpływ na zakres odpowiedzialności karnej.

    Praca ma charakter teoretyczny, odwołuje się jednak do konkretnych rozwiązań normatywnych i praktyki prawniczej. Tym samym jest adresowana do szerokiego grona adresatów: teoretyków prawa, praktyków wymiaru sprawiedliwości, biegłych sądowych, nauczycieli akademickich, jak również studentów kierunku prawo.

     

  • 10.05.2019

    Z przyjemnością informujemy, że pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Pan Kamil Frąckowiak w kwietniu 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  • 13.03.2019

    W ostatnim czasie – nakładem wydawnictwa Difin – ukazała się monografia naukowa "Występki i wykroczenia o charakterze chuligańskim w polskim prawie karnym" autorstwa prof. Wojciecha Cieślaka.

    Monografia składa się z pięciu rozdziałów, uzupełnionych przez wstęp, oraz zakończenia, będącego swego rodzaju zbiorczym podsumowaniem konkluzji, w części formułowanych na końcu każdego z rozdziałów, w części zaś będących wyrazem całościowego oglądu przedmiotu badań, wraz z wnioskami de lege ferenda. Załącznikami są wzory kwestionariuszy i ankiet (użytych przy badaniu praktyki) oraz wykazy wykorzystanego piśmiennictwa i orzecznictwa.

    Rozdział pierwszy poświęcony jest wyjaśnieniu znaczenia pojęć „chuligan” i „chuligaństwo” na gruncie języka literackiego oraz ustaleniu pochodzenia tych zwrotów, a także kontekstów znaczeniowych, w jakich były w przeszłości i obecnie są używane w polskiej, ale nie tylko polskiej, tradycji. Dalszą część rozdziału zajmują rozważania dotyczące historycznych precedensów konstrukcji prawnych służących realizacji polityki kryminalnej nakierowanej na ograniczenie zjawiska chuligaństwa, poczynając od rozwiązań najwcześniejszych, pochodzących z prawa karnego Rosji radzieckiej, poprzez prawo karne ZSRR oraz krajów byłego bloku socjalistycznego. Następnie zostały zaprezentowane aktualne prawne rozwiązania antychuligańskie, obowiązujące obecnie w Federacji Rosyjskiej, niepodległych państwach, powstałych po upadku ZSRR, oraz w krajach europejskich.

    Rozdział drugi przybliża przyczyny i rozwój dyskusji, która doprowadziła do wypracowania polskiej koncepcji prawnokarnej reakcji na występki i wykroczenia o charakterze chuligańskim, obowiązującej w zasadniczo niezmienionym kształcie od nieomal pięćdziesięciu lat. Wskazano także, jakie argumenty podnoszono za wyrugowaniem na okres kilku lat z polskiego porządku prawnego oraz za przywróceniem tej instytucji. Podjęto próbę odtworzenia motywacji, która towarzyszyła tym zmiennym kursom polityki kryminalnej prowadzonej wobec przestępczości chuligańskiej, nie unikając rozważenia hipotez mogących wskazywać na oddziaływanie pewnych czynników emocjonalnych czy ideologicznych.

    Rozdział trzeci to, możliwie szczegółowa, analiza elementów składających się na ustawową definicję występku o charakterze chuligańskim, z wykorzystaniem polskiej literatury oraz orzecznictwa, jak również pewnych wskazań płynących z poczynionych w rozdziale pierwszym zestawień prawnoporównawczych. W rozdziale omówiono także konsekwencje, jakie dla sądowego wymiaru kary ma stwierdzenie chuligańskiego charakteru przestępstwa albo wykroczenia, ewentualny wpływ na postępowanie wykonawcze oraz reperkusje dotyczące uruchomienia niektórych mechanizmów prawnoprocesowych.

    Na treść rozdziału czwartego składają się uwagi poczynione przez Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 9 czerwca 2015 r., odnoszącego się do zgodności z Konstytucją RP niektórych elementów składowych definicji ustawowej, zawartej w przepisie art. 115 § 21 k.k. Rozdział piąty ma być w swym założeniu przedstawieniem obecnego ob¬razu polskiej przestępczości chuligańskiej oraz praktyki sądów orzekających w sprawach tego rodzaju. To także szkic postaw polskich praktyków (sędziów, prokuratorów, adwokatów i policjantów) wobec tego zjawiska oraz ich poglądów na kształt i sens obowiązujących regulacji prawnych.

    Adresatem monografii są pracownicy naukowi, praktycy wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Mam nadzieję, że może być ona także przydatną pomocą dla słuchaczy wydziałów prawa (doktorantów oraz studentów) i tych wszystkich, którzy problematyką chuligaństwa i prawnych regulacji w tym zakresie są zainteresowani.

Szybki kontakt

Adres:ul. M. Oczapowskiego 12B, Biblioteka Uniwersytecka - pok. 212, 214
Telefon:089 524 64 63, 089 524 64 57
E-mail:kpkm@uwm.edu.pl