HISTORIA

Katedra Agrotechnologii i Agrobiznesu. Na wniosek Dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w strukturze organizacyjnej Wydziału z dniem 1 stycznia 2021 roku nastąpiły zmiany. Nazwa Wydziału uległa zmianie wraz z Zarządzeniem Nr 99/2020 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 30 listopada 2020 roku. Od tego dnia brzmi - Wydział Rolnictwa i Leśnictwa. Natomiast na podstawie Zarządzenia Nr 103/2020 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 9 grudnia 2020 roku część jednostek zmieniło nazwy a część przekształcono. Została utworzona m.in. Katedra Agrotechnologii i Agrobiznesu na bazie zlikwidowanych katedr - Katedry Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu oraz Katedry Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni.

 
Katedra Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu została powołana 1 stycznia 2015 roku uchwałą Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Nr 636 z dnia 19 grudnia 2014 roku w sprawie zaopiniowania struktury organizacyjnej instytutów i katedr na wydziałach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Katedra została utworzona z połączenia dwóch jednsotek - Katedry Agrotechnologii i Zarządzania Produkcją Roślinną oraz Katedry Agrobiznesu i Ekonomii Środowiska. Kierownikiem katedry został prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, prof. UWM, który od 01.06.2014 roku pełnił obowiązki kierownika Katedry Agrotechnologii i Zarządzania Produkcją Roślinną.
 
Katedra Agrotechnologii i Zarządzania Produkcją Roślinną

Katedra Agrotechnologii i Zarządzania Produkcją Roślinną kontynuowała tradycje powstałej w 1950 roku Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin, której pierwszym kierownikiem był prof. dr Tadeusz Blok. W Katedrze wówczas było zatrudnionych trzech pracowników. Po śmierci prof. dr Tadeusza Bloka w 1957 r., kierownictwo Katedry powierzono dr Kazimierzowi Saloniemu.
W 1958 r., w Katedrze Szczegółowej Uprawy Roślin powstały: Zakład Szczegółowej Uprawy Roślin, którego kierownikiem został doc. dr Kazimierz Saloni, oraz Zakład Roślin Przemysłowych, którym kierował doc. dr Dzierzykraj Hulewicz. Skład osobowy Katedry był następujący: 2 docentów, 2 adiunktów, 3 starszych asystentów, 1 asystent i 2 asystentów naukowo-technicznych.
Po śmierci doc. dr Kazimierza Saloniego w październiku 1962 r., kierownictwo Katedry i obydwu zakładów przejął prof. dr Dzierzykraj Hulewicz, który jednak w maju 1965 r. przeszedł do pracy w WSR w Lublinie. W latach 1965 - 1967 obowiązki kierownika katedry pełnił dr Kazimierz Majkowski, a opiekunem naukowym jednostki był prof. dr Witold Niewiadomski. W 1967 r. kierownikiem Katedry i Zakładu Roślin Przemysłowych został doc. dr hab. Stefan Paprocki, a Zakładem Szczegółowej Uprawy Roślin kierował dr Kazimierz Majkowski.
Po zmianie struktury organizacyjnej szkoły i wydziału w 1971 r., Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin weszła w skład Instytutu Uprawy Roli i Roślin (razem z Katedrą Ogólnej Uprawy oraz Zakładami Łąkarstwa i Ogrodnictwa), którego dyrektorem do 1974 r. był prof. dr Witold Niewiadomski, a od 1974 r. doc. dr hab. Kazimierz Majkowski.
W 1973 r. w zespole dydaktycznym Szczegółowej Uprawy Roślin wyodrębniono dwa zakłady: Roślin Zbożowych i Przemysłowych, którego kierownikiem został doc. dr hab. Kazimierz Majkowski oraz Roślin Pastewnych i Okopowych, którym od 1978 r. (tj. do czasu przejęcia do SGGW AR w Warszawie) kierował prof. dr hab. Stefan Paprocki, a następnie od 1980 r. doc. dr hab. Gabriel Fordoński. W 1983 r. Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin została przemianowana w Katedrę Produkcji Roślinnej, którą do 1988 r. kierował prof. dr hab. Kazimierz Majkowski. W chwili powołania Katedry Produkcji Roślinnej skład osobowy stanowili: 1 profesor nadzwyczajny, 1 docent, 1 starszy wykładowca, 4 adiunktów, 4 starszych asystentów oraz 9 pracowników inżynieryjno-technicznych (łącznie 20 osób).
W latach 1988 - 1998 Katedrą kierował profesor Gabriel Fordoński. Były w niej dwa zakłady odrębne badawczo - pracownicy jednego zajmowali się roślinami motylkowatymi i okopowymi, drugiego zaś - zbożami i roślinami przemysłowymi. Nie było natomiast podziału w dydaktyce. Dwuzakładowa struktura utrzymała się do 2000 r., kiedy to na całym wydziale wprowadzono jednostopniową strukturę organizacyjną.
Od 20 października 1998 r. profesor Gabriel Fordoński przeszedł do nowej, utworzonej przez siebie Katedry. Katedra Produkcji Roślinnej została uszczuplona o 3 osoby, oddała także nowej Katedrze część dotychczas zajmowanych pomieszczeń. W latach 2006-2014 katedrą kierował prof. dr hab. dr h.c. Wojciech s. Budzyński. W roku 2006, po przyjęciu nowych pracowników, Katedra przyjęła nazwę Agrotechnolgii i Zarządzania Produkcją Roślinną. W czerwcu 2014 roku, po rezygnacji przez Profesora Wojciecha Budzyńskiego z funkcji kierownika katedry z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, JM Rektor powierzył pełnienie obowiązków kierownika katedry prof. dr hab. Krzysztofowi Jankowskiemu. W momencie restrukturyzacji w katedrze był zatrudniony 1 profesor zwyczajny, 4 profesorów nadzwyczajnych, 6 adiunktów oraz 2 pracowników inżynieryjno-technicznych.
 
Katedry Agrobiznesu i Ekonomii Środowiska

Katedra Agrobiznesu i Ekonomii Środowiska była kontynuatorką Ośrodka Rozwoju Postępu Technicznego w Rolnictwie, który powstał jako samodzielna jednostka międzywydziałowa w 1961 r. W ośrodku pracowało 4 pracowników, a kierownikiem był doc. dr Kazimierz Berliński (absolwent numer 1 Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie).
Zadaniem ośrodka było nawiązywanie współpracy z instytucjami rolniczymi i rolnikami. W maju 1961 r. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego powołało, we wszystkich uczelniach rolniczych w Polsce, ośrodki rozwoju postępu technicznego w rolnictwie (ORPTwR). Działalność tych ośrodków rozwijała się w kilku kierunkach: przekazywanie wyników badań naukowych instytucjom gospodarczym i społecznym działającym w regionie; opracowanie metod i współdziałanie z właściwymi instytucjami w zakresie doskonalenia kadry inżynieryjno-technicznej w rolnictwie; udzielanie konsultacji z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących rozwoju rolnictwa w regionie.
Na mocy Zarządzenia Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 sierpnia 1967 r. wszystkie ośrodki rozwoju postępu technicznego w rolnictwie w uczelniach rolniczych przekształcono w zakłady upowszechniania postępu w rolnictwie (ZUPwR), będące międzywydziałowymi jednostkami organizacyjnymi.
Działalność Zakładu Upowszechniania Postępu w Rolnictwie poszerzono o dwa zadania: prowadzenie badań i analiz na potrzeby rolnictwa w regionie, wdrażanie zakończonych prac naukowych do produkcji oraz upowszechnianie postępu; prowadzenie zajęć dydaktycznych w zakresie upowszechniania postępu w ramach obowiązujących planów i programów studiów.
W 1983 r. Zakład Upowszechniania Postępu w Rolnictwie przekształcono w Zakład Doradztwa Rolniczego i włączono do międzywydziałowej jednostki uczelni - Instytutu Oświaty Rolniczej. Kierownikiem Zakładu Doradztwa Rolniczego do 1992 r. był prof. dr hab. Czesław Szafranek. Zakład pełnił funkcje naukowo-badawcze i dydaktyczne w zakresie doradztwa rolniczego.
Katedra Doradztwa RolniczegoW 1992 r. zakład przekształcono w Katedrę Doradztwa Rolniczego i włączono do Wydziału Rolniczego. Kierownikiem katedry został prof. dr hab. Aleksander Lewczuk. W wyniku restrukturyzacji Wydziału Rolniczego w 1997 r. katedrę przekształcono w Katedrę Doradztwa w Agrobiznesie.
Rozszerzenie problematyki badawczej katedry o zagadnienia szeroko pojętego rozwoju agrobiznesu spowodowało w 2000 r. zmianę nazwy na Katedrę Agrobiznesu, z kolei w 2003 r. katedrę przekształcono w Katedrę Agrobiznesu i Ekonomii Środowiska. Od 01 stycznia 2010 roku kierownikiem katedry został dr hab. Wojciech Gotkiewicz, prof. UWM, który pełnił tą funkcję do 31 grudnia 2014 roku. W momencie restrukturyzacji w katedrze był zatrudniony 1 profesor nadzwyczajnych, 3 adiunktów oraz 1 pracownik inżynieryjno-techniczny.