prof. dr hab. Stefan Smoczyński

Zabiegi agrotechniczne - nawożenie i  środki ochrony roślinRegulacje prawne dotyczące pozostałości chemicznych związków stosowanych w rolnictwie

Choroby roślin - najczęściej wywoływane są przez drobnoustroje (również grzyby i pleśnie), które w wyniku metabolizmu wtórnego produkują wysoce szkodliwe mykotoksyny. Mikotoksyny mogą tworzyć się na różnych etapach produkcji roślinnej. Powstające podczas wegetacji w polu - przed zbiorem, oraz mogą być wytwarzane w trakcie przechowywania. Trwałość mikotoksyn, ich termostabilność, brak możliwości usuwania z ziarna, a następnie z kolejnych produktów - powoduje, że profilaktyka - jest podstawą działalności ochronnej - zabezpieczającej jęczmień przed obecnością mikotoksyn !
Ważnym w tej sytuacji, jest poznanie metod zapobiegania powstawania mikotoksyn. Duże znaczenie mają tu odpowiednie zabiegi agrotechniczne. Wzrostowi infekcji sprzyja wieloletnia uprawa na tym samum polu. Szczególną uwagę zwrócić należy na jakość materiału siewnego, by skutecznie eliminować materiał niskiej jakości, szczególnie zainfekowany. Odpowiedni wysiłek należy koncentrować w kierunku właściwie przygotowanego pole. Należy również eliminować stosowanie odmian podatnych na fuzariozy i inne choroby.
Duże znaczenie w zakresie obecności mykotoksyn mają czynniki poza agrotechniczne. Najważniejsze wiążą się z przechowywaniem - stanem mikrobiologicznym w trakcie przechowywania, oraz inne czynniki w trakcie przechowywania i przetwórstwa. Niezbędna jest właściwa konstrukcja, regulacja i warunki stosowani urządzeń suszarniczych.. Niezbędny jest skuteczny proces oczyszczanie ziarna od chwastów i nasion oraz innych zanieczyszczeń zwiększających wilgotność. Dosuszanie ziarna (wody mniej niż 13 %), systematyczna kontrola jakości przechowywanego ziarna - kontrola wilgotności, temperatury, wyglądu i zapachu - to najważniejsze do przestrzegania zasady.

Zabiegi agrotechniczne - nawożenie i  środki ochrony roślinRegulacje prawne dotyczące pozostałości chemicznych związków stosowanych w rolnictwie


Imię i nazwisko:


Twój adres e-mail:



Twoje pytanie:





Strony WWW projektu Eurequa zostały przygotowane przez Annę Bieńkowską i Roberta d'Aystetten