prof. dr hab. Stefan Smoczyński

Czynniki decydujące o jakości jęczmienia browarnego - zależne od środowiskaCzynniki związane z występowaniem chemicznych związków pochodzenia biologicznego - mykotoksyn

Nawożenie, a szczególnie azotowe, w określonych warunkach glebowych może wpływać na zmiany zawartości składników mineralnych. Najczęściej występuje wzrost zawartości żelaza oraz istotne obniżenie zawartości miedzi. Dotyczy to pszenicy, a także jęczmienia. Nawożenie azotowe gleby powoduje wzrost poziomu związków azotanowych i azotynowych, które bardzo często przenikają do roślin uprawnych. Nawozy, w zależności od ich jakości, (co wiąże się z producentem) mogą być źródłem szkodliwych substancji w glebie a następnie w uprawianych roślinach. W przypadku jęczmienia browarnego nawożenie, zarówno sposób jego prowadzenia jak i rodzaj stosowanych preparatów wpływać może na jakość gotowych produktów. Ten etap procesu produkcji wymaga stałego nadzoru i prowadzenia zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej.
Stosowane wcześniej w rolnictwie chemiczne środki ochrony roślin, jak również stosowane obecnie, jak wykazują wyniki badań mogą wpływać na obniżenie wartości odżywczej i zdrowotnej produktu roślinnego. Pewne nawet śladowe ilości (pozostałości) środków ochrony roślin - w roślinach użytkowych, mogą wpływać na zmianę aktywności niektórych enzymów. Konsekwencją są najczęściej zakłócenia procesów fizjologicznych prowadzących do zmian organoleptycznych oraz wartości biologicznej (odżywczej) produktów roślinnych. Badania wykazały, że nawet niskie dawki herbicydów (np. simazyny) powodowały zmiany zawartości białek i azotu ogólnego w ziarnie jęczmienia. Innego typu zmiany polegające na obniżeniu zawartości węglowodanów, azotu białkowego i niektórych związków mineralnych stwierdzono w roślinie żyta ozimego chronionego monuronem.
Skutecznym sposobem obniżającym zagrożenie ze strony pozostałości środków ochrony roślin w jęczmieniu browarnym jest stosowanie zasady dobrej praktyki rolniczej w dziedzinie chemicznej ochrony roślin. Zasada ta polega na takim stosowaniu pestycydów - by uzyskiwać oczekiwane efekty gospodarcze łącznie z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom pestycydów i konsumentom produktów spożywczych.
Zabezpieczenie produktu - jęczmienia browarnego przed nadmiarem pozostałości pestycydu jest stosowanie w praktyce zgodnie z obowiązującymi zasadami w tym przestrzeganie okresów karencji.

Czynniki decydujące o jakości jęczmienia browarnego - zależne od środowiskaCzynniki związane z występowaniem chemicznych związków pochodzenia biologicznego - mykotoksyn


Imię i nazwisko:


Twój adres e-mail:



Twoje pytanie:





Strony WWW projektu Eurequa zostały przygotowane przez Annę Bieńkowską i Roberta d'Aystetten