7 czerwca 2018 roku odbył się, zorganizowany przez Instytut Polonistyki i Logopedii, wykład otwarty Pana Profesora Stanisława Grabiasa  „Język w diagnozowaniu umysłu. Terapia logopedyczna a poznawcza i interakcyjna funkcja języka” .

Osoba Pana Profesora oraz tematyka wykładu zapewniała szeroki krąg odbiorców. Na wykład licznie przybyli studenci logopedii, ale też innych kierunków, m. in.  medycyny, pedagogiki, filologii, specjalizacji nauczycielskich, a także osoby spoza Uczelni, m. in. logopedzi, lekarze, psychologowie, pedagodzy, nauczyciele oraz inne osoby zainteresowane funkcjonowaniem języka w umyśle człowieka.

Prof. zwyczajny dr hab. Stanisław Grabias jest uznanym badaczem, specjalistą w dziedzinie językoznawstwa i logopedii, teoretykiem socjolingwistyki oraz twórcą teorii zaburzeń mowy. W naukowym dorobku Pana Profesora jest kilkadziesiąt publikacji, m.in. Język w zachowaniach społecznych oraz Teoria zaburzeń mowy. Perspektywy badań, typologie zaburzeń, procedury postępowania logopedycznego. Pan Profesor jest też redaktorem liczącej 27 tomów serii monograficznej Komunikacja i jej zaburzenia. W latach 1988 - 2013 pełnił funkcję kierownika Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS. Przez długie lata był Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Logopedycznego i redaktorem naczelnym Logopedii, najlepszego czasopisma naukowego poświęconego zagadnieniom logopedycznym, ukazującego się nieprzerwanie od 1960 roku. Przez kilka kadencji przewodniczył pracom  Komisji Rozwoju i Zaburzeń Mowy PAN. Zainicjował utworzenie specjalności logopedycznej na kierunku filologia polska oraz unikatowego wówczas kierunku studiów dziennych w UMCS logopedia z audiologią. Praca naukowa oraz organizacyjna Pana Profesora stanowi wzór dla teoretyków oraz praktyków logopedii, a także organizatorów kształcenia logopedycznego w całej Polsce  i poza jej granicami. Wykłady Pana Profesora cieszą się nieodmiennie ogromną popularnością wśród studentów i pracowników naukowych, a Jego charyzma zjednuje mu uznanie również osób spoza dyscypliny naukowej, którą uprawia. Dla naszego Instytutu zaszczytem było gościć Pana Profesora oraz wysłuchać przygotowanego przez niego niezwykle ciekawego wykładu.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej