Z okazji XII Dni Humana na Wydziale Humanistycznym w Olsztynie, 16  kwietnia 2018 roku, odbyła się wystawa fotografii  i  wierszy  pt. Zrodzone z szeptów, autorstwa Kingi Adamskiej, studentki II roku II stopnia filologii polskiej, specjalność nauczycielska.

Całość jest impresją, pierwszym uczuciem, pierwszym wrażeniem, pierwszym szeptem.

To fotografie  stały się moimi ustami i szepczą do mnie. Są  słońcem i wodą dla moich wierszy, które nieśmiało wyłaniają się z wizualnej przestrzeni […] Z tych bezdźwięków jestem ja, nie zawsze słyszalna” – mówi Autorka o swoich pracach.

Największą pasją pani Kingi już od liceum, zaczęła być fotografia analogowa. Zakochała się w chwilach na kliszy, która nadaje fotografiom niezwykłą, magiczną aurę. Zawsze były w niej również pewnie nasiona poezji, które w końcu zakiełkowały, dzięki fotografii. Zdjęcia stały się światłem i wodą dla wierszy, które zaczęły nieśmiało wyłaniać się z wizualnej przestrzeni. Fotografia i poezja zaczęły być Jej sztuką totalną, którą fachowo nazywa się liberaturą, bo wiersze są jednością z obrazem wizualnym – fotografiami. Marzy, by wydać kiedyś swój własny, literacki tomik. Jej wizje przedstawiają najczęściej motywy pór roku, kwitnienie i więdnięcie, które utożsamia z etapami ludzkiego życia. Studentką polonistyki została z zamiłowania, bo jest dogłębnie zakochana w poezji. Za pracę  licencjacką,  dotyczącą Motywów  kwitnienia  i  więdnięcia  w  poezji  Haliny Poświatowskiej, otrzymała wyróżnienie w konkursie Dziekana na najlepszą absolwentkę i najlepszego absolwenta w roku akademickim 2015/2016. W domowym zaciszu jej pasją jest także rękodzieło - wyszywanie filcowych, leśnych stworzeń czy tworzenie rzeczy z papieru. W   tym   roku jedna   z   moich   fotografii   analogowych   została  wyróżniona  i  wzięła  udział w Ogólnopolskiej  Wystawie  Fotografii  Analogowej  pt. Analogia   analogu w   Galerii   Volna w Warszawie. Z kolei fotografia Ku światłu zajęła III miejsce w konkursie fotograficznym pt. Świat którego nie widać, organizowanym przez czasopismo „Presto”. Poza  tym dwa  Jej wiersze zakwalifikowały się do druku w III numerze olsztyńskiej Papierówki,  której promocja odbyła się 28 marca. 13 kwietnia 2018 roku odbyła się wystawa Jej fotografii i wierszy w Domu Tramwajarza w Poznaniu, organizowana   przez Wystawę  Nieistniejących  Obrazów (wernisaże  promujące  twórczość młodych artystów, nieobecnych w świadomości społeczeństwa).

Fragment laudacji z konkursu „Superhuman 2018”, do którego Autorka wystawy była nominowana

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej