Nowe zjawiska w języku tekście i komunikacji 7

EMOCJE W JĘZYKU, TEKŚCIE
I KOMUNIKACJI

Serdecznie zapraszamy na 7. ogólnopolską  konferencję z cyklu „Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji”, która odbędzie się w dniach 14-15 maja 2018 r. w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tym razem naukową refleksją pragniemy objąć status emocji we współczesnej komunikacji oraz sposoby ich przejawiania się w różnego rodzaju tekstach.

Emocje są jednym z podstawowych, pierwotnych powodów podejmowania działań językowych. Powołują do życia język, ale też język wyzwala emocje. Wiele wskazuje na to, że wartościowana pozytywnie racjonalność współcześnie ustępuje miejsca emocjonalności kojarzonej z naturalnością i prawdą. Szeroko rozumiana ludzka ekspresywność znajduje wyraz w rozmaitych, bardzo zróżnicowanych środkach językowych i pozajęzykowych, w formach mniej lub bardziej skonwencjonalizowanych, mieszących się w ramach rozmaitych gatunków i tekstów kultury – a niejednokrotnie ramy te przekracza. Z drugiej strony, pewne formy językowe, teksty oraz zachowania komunikacyjne wywołują emocjonalne reakcje. Język jest więc zarazem odzwierciedleniem emocji nadawców, jak i źródłem emocji odbiorców. Kwestie te, odnoszące się do najogólniej nakreślonych relacji między językiem (tekstem) a emocjami, między emocjami a uczestnikami komunikacji chcemy uczynić głównymi zagadnieniami podczas majowego spotkania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Do wzięcia udziału w konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką konferencji – językoznawców, psychologów, badaczy języka mediów i tekstów kultury.

Szczególnie będziemy zainteresowani propozycjami naukowej eksploracji następujących kręgów tematycznych:

- (nowe) formy wyrażania emocji w języku

- emocje w płaszczyźnie semantycznej i pragmatycznej wyrażeń

- emocje w strukturze sądów wartościujących

- komunikacyjne strategie emocjonalne

- językowe zachowania w obliczu sytuacji ekstremalnych

- emocjonalność języka polityki

- (nad)używanie wyrażeń ekspresywnych w przekazach dziennikarskich

- emocje w tekstach kultury

- język intymny – bliskość i miłość wyrażone w języku i tekście

- cyberemocje: emocjonalność w przekazie internetowym

Propozycje referatów dotyczących tych oraz innych zagadnień, związanych z głównym tematem konferencji prosimy nadsyłać do dnia 31 marca 2018 r. na adres e-mail:

Opłata konferencyjna wynosi 400 złotych i pokrywa koszt obiadów, przerw kawowych, materiałów konferencyjnych oraz publikacji tomu pokonferencyjnego, natomiast nie obejmuje kosztu zakwaterowania.

Płatności prosimy dokonywać do 20 kwietnia 2018 r. na konto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: 46 1030 1986 2700 0000 1488 0081, z dopiskiem „Emocje”.

Szczegółowe informacje związane z konferencją, w tym propozycje noclegów będą rozsyłane uczestnikom z początkiem kwietnia.

Organizatorzy:

dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM

dr hab. Iwona Kosek, prof. UWM

dr hab. Mariola Wołk

dr Iza Matusiak-Kempa

mgr Katarzyna Witkowska

Instytut
Polonistyki i Logopedii

ul. Kurta Obitza 1
10-725 OLSZTYN
tel./faks 89 527 63 13
filpol.human@uwm.edu.pl

• OGŁOSZENIE

UWAGA! W dniach 16 oraz 18 października konsultacje prof. S. Buryły zostają odwołane.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ!  W dniach 16-17 października zajęcia z prof. S. Buryłą zostają odwołane.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ - specjalność nauczycielska  W dniu 18.10.2018 r. (czwartek) zajęcia z BHP w instytucjach edukacyjnych w Auli Dietrichów w godz. 11:30 - 13:00 zostają odwołane.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA studenci I roku I stopnia LOGOPEDII - grupa 3 15.10 zajęcia z dr. P. Przytułą z zagadnień współczesnej humanistyki zostają odwołane. Odpracowanie nastąpi 17.10 o godz. 18.30 w sali nr 18.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! Konsultacje dr K. Bialik zaplanowane na 15 października zostają przełożone na 16 października, godz. 13.30-15.00.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! 16 października w godz. 11.45-13.30 ustalono godziny rektorskie w związku z uzupełniającymi wyborami do Rady Wydziału Humanistycznego.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! We wtorek 16 X konsultacje prof. I. Maciejewskiej odbędą się od 10.45 do 11.45 oraz od 14.30 do  15.00.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA! 16 października konsultacje dr hab. Marioli Wołk zostają odwołane z powodu pracy w Wydziałowej Komisji Wyborczej. W związku z tym dyżur środowy (17 X) zostaje wydłużony do 12.30.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ oraz LOGOPEDII! 18 października w godz. 16.45-18.15, w Auli Dietrichów odbędzie się obowiązkowe szkolenie z praw i obowiązków studenta.
  • OGŁOSZENIE

UWAGA STUDENCI I roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ Osoby, które nie odebrały legitymacji, mogą to zrobić w czasie konsultacji (opiekuna roku) dr K. Bialik.
  • OGŁOSZENIE

Spotkania Naukowego Koła Językoznawców zaplanowane są na wtorki o godz. 15.00 w sali 266.