Pogotowie Językowe. Poloniści językoznawcy pomagają

Poloniści językoznawcy czy poloniści-językoznawcy? Z tego rodzaju wątpliwościami można zwrócić się już do specjalistów, którzy przystępnie, a przy tym możliwie szybko, udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące poprawności językowej.

Sprawny język to podstawa. Dlatego – w trosce o stosowną formę naszych wypowiedzi oraz z szacunku do piękna i doskonałości języka – powstało internetowe Pogotowie Językowe. Jest to inicjatywa kilkorga językoznawców z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM, którzy pomagają w rozstrzyganiu drobnych wątpliwości poprawnościowych. Każdy, kto waha się, jak poprawnie i ładnie wyrazić to, co pomyśli głowa, i nie wie na przykład: którą formę wyrażenia wybrać, jak odmienić wyraz i czy w ogóle go odmieniać, gdzie postawić przecinek, może zapytać o to kompetentnych i doświadczonych językoznawców. Wystarczy w sposób jasny sformułować swoje pytanie i przesłać je na adres pogotowia: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub wypełnić prosty formularz zamieszczony na stronie internetowej: https://polonistyka-uwm.wixsite.com/pogotowie-jezykowe.

Od poniedziałku 13 listopada br. można znaleźć nas na stronie głównej UWM. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi refleksjami na temat języka i dylematami wynikającymi z jego zawiłej natury. Pomożemy!

Mariola Wołk

(Instytut Polonistyki i Logopedii UWM)

Pogotowie Językowe obsługuje zespół w składzie: dr Iza Matusiak-Kempa, dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. UWM, dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM, mgr Katarzyna Witkowska, mgr Joanna Wołoszyn i dr hab. Mariola Wołk (koordynator projektu).

 


Instytut
Polonistyki i Logopedii

ul. Kurta Obitza 1
10-725 OLSZTYN
tel. 89 524 63 61
tel./faks 89 527 63 13
filpol.human@uwm.edu.pl


czytaj więcej

 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku II stopnia! 17 listopada wykład z ANTROPOLOGII LITERATURY z Panem prof. Z. Chojnowskim zostaje odwołany. Materiały dotyczące wykładu są do odebrania w sekretariacie IPiL.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku LOGOPEDII! 16 oraz 23 listopada ćwiczenia z balbutologopedii z Panią mgr Z. Bogdanowską zostają odwołane.  Odpracowanie zajęć z 16 listopada nastąpi 24 listopada o godz. 13.15 w sali 102. Informacja o odpracowaniu zajęć z 23 listopada będzie przekazana w późniejszym terminie.
 • OGŁOSZENIE

  Zebranie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego  odbędzie się 22 listopada 2017 roku w budynku Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie, ul. Obitza 1 (aula 37) godz. 16. 30  W programie Dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. UWM Logopedzi o sobie samych – kilka uwag o (auto)prezentacji i...
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ! Ćwiczenia z JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO Z ELEMENTAMI KULTURY ANTYCZNEJ z Panią mgr K. Klimaszewską-Wojasińską zaplanowane na 17 listopada zostają przełożone na 15 listopada, godz. 11.30, Studium Języków Obcych, sala 205.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia LOGOPEDII! 20 listopada ćwiczenia z dyslalii z Panią mgr B. Mikitiuk zostają odwołane. Odpracowanie nastąpi w późniejszym terminie.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia filologii polskiej  Z powodu wyjazdu na konferencję naukową zajęcia z językoznawstwa ogólnego zostają przeniesione z 8 listopada na 20 listopada i odbędą się w godz. 9.45-11.15 w auli 30.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku I stopnia LOGOPEDII! Zajęcia z Panią dr M. Osowicką-Kondratowicz zaplanowane na czwartek 2 listopada po godz. 12 są odwołane i będą odpracowane w czwartek po wykładzie dnia 7 grudnia w godz. od 16.30 w Auli Dietrichów.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ Ze względu na zmianę terminu posiedzenia Rady Wydziału wykład z wprowadzenia do semantyki z Panią dr hab. M. Wołk zostaje przełożony z 21 listopada na 14 listopada, godz. 11.30, s. 102.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku I stopnia LOGOPEDII!!! Wykład z podstaw audiologii będzie realizowany z Panią prof. M. Hortis-Dzierzbicką w terminach: 8.11; 22.11; 6.12, godz.18.30-20.00, aula nr 30. Pozostałe daty spotkań będą ustalone przez wykładowcę.
 • OGŁOSZENIE

  WYKAZ PRZEDMIOTÓW JEDNORAZOWYCH  OCHRONA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNYCH  STUDENCI II roku I stopnia LOGOPEDII oraz FILOLOGII POLSKIEJ    20.11.2017, godz. 8.00-9.30, aula Dietrichów   STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII oraz FILOLOGII POLSKIEJ  20.11.2017 godz.. 9.45-11.15, Aula Dietrichów  Etykieta  STUDEN...