Pogotowie Językowe. Poloniści językoznawcy pomagają

Poloniści językoznawcy czy poloniści-językoznawcy? Z tego rodzaju wątpliwościami można zwrócić się już do specjalistów, którzy przystępnie, a przy tym możliwie szybko, udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące poprawności językowej.

Sprawny język to podstawa. Dlatego – w trosce o stosowną formę naszych wypowiedzi oraz z szacunku do piękna i doskonałości języka – powstało internetowe Pogotowie Językowe. Jest to inicjatywa kilkorga językoznawców z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM, którzy pomagają w rozstrzyganiu drobnych wątpliwości poprawnościowych. Każdy, kto waha się, jak poprawnie i ładnie wyrazić to, co pomyśli głowa, i nie wie na przykład: którą formę wyrażenia wybrać, jak odmienić wyraz i czy w ogóle go odmieniać, gdzie postawić przecinek, może zapytać o to kompetentnych i doświadczonych językoznawców. Wystarczy w sposób jasny sformułować swoje pytanie i przesłać je na adres pogotowia: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub wypełnić prosty formularz zamieszczony na stronie internetowej: https://polonistyka-uwm.wixsite.com/pogotowie-jezykowe.

Od poniedziałku 13 listopada br. można znaleźć nas na stronie głównej UWM. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi refleksjami na temat języka i dylematami wynikającymi z jego zawiłej natury. Pomożemy!

Mariola Wołk

(Instytut Polonistyki i Logopedii UWM)

Pogotowie Językowe obsługuje zespół w składzie: dr Iza Matusiak-Kempa, dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. UWM, dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM, mgr Katarzyna Witkowska, mgr Joanna Wołoszyn i dr hab. Mariola Wołk (koordynator projektu).

 


Instytut
Polonistyki i Logopedii

ul. Kurta Obitza 1
10-725 OLSZTYN
tel. 89 524 63 61
tel./faks 89 527 63 13
filpol.human@uwm.edu.pl


czytaj więcej

 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII 21 listopada zajęcia z dr. P. Markiewiczem z godz. 18.30 zostają przeniesione do auli nr 30.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia LOGOPEDII 19 listopada wykład z dyslalii z dr A. Żywanowską zostaje odwołany. Odpracowanie nastąpi w późniejszym terminie.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ W ramach zajęć z mgr. M. Sieniewiczem z dnia 18 listopada należy przybyć na spotkanie z prof. Czaplińskim, które jest zaplanowane na 29 listopada o godz. 18.00 w sali pod Amfiteatrem.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II ROKU II STOPNIA FILOLOGII POLSKIEJ, specjalność edytorstwo tekstów  Wtorkowe zajęcia (19.11.19) z komputerowego opracowania tekstu i publikacji tekstów w Internecie oraz konsultacje dr. P. Przytuły zostają odwołane. Odpracowanie zajęć odbędzie się w późniejszym terminie.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII Jednorazowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z dr. D. Chludzińskim odbędzie się 10 grudnia (wtorek) w godz. 16.45-20.00 w Auli Dietrichów. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku I stopnia LOGOPEDII oraz FILOLOGII POLSKIEJ Jednorazowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z dr. D. Chludzińskim odbędzie się 14 stycznia (wtorek) w godz. 16.45-20.00 w Auli Dietrichów. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII Jednorazowy wykład z ochrony własności intelektualnej z dr E. Lewandowską odbędzie się 2 grudnia (poniedziałek) w godz. 15.00-16.30 w Auli nr 30. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia LOGOPEDII oraz FILOLOGII POLSKIEJ Jednorazowy wykład z ochrony własności intelektualnej z dr E. Lewandowską odbędzie się 9 grudnia (poniedziałek) w godz. 9.45-11.15 w Auli Dietrichów. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku II stopnia  Seminarium z dr hab. K. Kaczorowską-Bray zostaje przełożone z 27 listopada na 4 grudnia.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII 19 listopada ćwiczenia z parcjalnych zaburzeń rozwoju psychoruchowego z dr E. Kamasz odbędą się od godz. 16.15 w sali nr 10 przy ul. Prawocheńskiego 13.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII Jednorazowy wykład z ergonomii z dr J. Hałacz odbędzie się 4 grudnia (środa) w godz. 18.30-20.00 w Auli Dietrichów. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia LOGOPEDII oraz FILOLOGII POLSKIEJ Jednorazowy wykład z ergonomii z dr J. Hałacz odbędzie się 20 listopada (środa) w godz. 18.30-20.00 w Auli Dietrichów. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  Uwaga studenci zainteresowani wyjazdami na płatne praktyki lub studia zagraniczne w ramach programu Erasmus+!  Kontakt z koordynatorem wydziałowym programu Erasmus+: sebastian.przybyszewski@uwm.edu.pl
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA! Do końca listopada konsultacje dr hab. I. Kosek, prof. UWM będą się odbywać w następujące dni:  wtorek: 14.45-15.30  środa: 9.15 - 11.30.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku II stopnia LOGOPEDII - moduł logopedia kliniczna W dniach 23.10., 30.10., 6.11., 13.11., 27.11. i 11.12. zajęć z ,, Warsztatów logopedii klinicznej" na terenie uczelni nie będzie. Zajęcia te odbędą się na terenie WSSD w Olsztynie w uzgodnionych ze studentkami terminach.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia LOGOPEDII Jednorazowy wykład z etykiety z dr. hab. J. Kowalewskim, prof. UWM odbędzie się 27 listopada (środa) w godz. 16.45-20.00 w auli nr 30. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia FILOLOGII POLSKIEJ Jednorazowy wykład z etykiety z dr M. Chudzikowską-Wołoszyn odbędzie się 14 stycznia (wtorek) w godz. 16.45-20.00 w auli nr 30. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI II roku I stopnia LOGOPEDII Jednorazowy wykład z etykiety z dr M. Chudzikowską-Wołoszyn odbędzie się 10 grudnia (wtorek) w godz. 16.45-20.00 w auli nr 30. Obecność obowiązkowa.
 • OGŁOSZENIE

  Uwaga studenci II roku I stopnia logopedii - grupa 1 Warsztaty logopedyczne z dr A. Żywanowską w terminach 6 XI, 13 XI, 20 XI, 27 XI, 4 XII, 11 XII, 18 XII, 8 I będą realizowane w Przedszkolu "Mistrzów" ul. Dworcowa 48 A.
 • OGŁOSZENIE

  UWAGA STUDENCI I roku II stopnia - specjalność edytorstwo tekstów Studenci II stopnia są zobowiązani do zaliczenia praktyk zawodowych w IV semestrze studiów. Aby praktyka nie kolidowała z tokiem studiów należy ją odbyć w okresie wakacyjnym. Szczegółowe informacje dotyczące praktyk zawodowych znajdują się na stronie Ośrodka Kształcenia Me...