I edycja konkursu literackiego „Opowieści znad Łyny”, 6 grudnia 2016 roku

Konkurs „Opowieści znad Łyny”, zorganizował po raz pierwszy Instytut Polonistyki i Logopedii Wydziału Humanistycznego UWM, pod patronatem pisma Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Bez Wierszówki”. W dniu 6 grudnia 2016 roku miało miejsce jego rozstrzygnięcie. Konkurs adresowano do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa warmińsko-mazurskiego, a zatem prace konkursowe nadeszły od uczniów liceów w Orzyszu, Lidzbarku Warmińskim, Działdowie, Iławie, Górowie Iławeckim i Olsztynie. Celem konkursu było rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania regionem Warmii i Mazur, przy tym popularyzacja wiedzy o regionie Warmii i Mazur a także umożliwienie uczniom prezentacji swoich umiejętności kreatywnego pisania.

Na konkurs należało przesłać formy prozatorskie, inspirowane wiedzą o regionie warmińsko-mazurskim, od czasów najdawniejszych do współczesności: Jury w składzie: dr hab. Iwona Maciejewska – przewodnicząca jury, dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM, dr hab. Grzegorz Igliński, prof. UWM, po ocenie nadesłanych prac postanowiło uhonorować następujące osoby:

I miejsce - Weronika Otylia Ciągło z klasy I e LO Nr IV w Olsztynie za pracę zróżnicowaną gatunkowo pt. Kronika Diabła

II miejsce - Maciej Łojewski z klasy I a z ZSO w Lidzbarku Warmińskim za reportaż Poznaliśmy się nad Łyną

III miejsce - Kamila Skrzypa z klasy II a z ZSO w Górowie Iławeckim za opowiadanie W cieniu czarnych krzyży

Wyróżnienia otrzymali:

Wiktoria Opalach z klasy I a z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim za baśń pt. Łynada

Radosław Grzyb z klasy II a z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu za baśń Kraina

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej