II olsztyńskie warsztaty Zaburzeń Centralnego Przetwarzania Słuchowego (CAPD) na Wydziale Humanistycznym

Na czym polegają zaburzenia centralnego przetwarzania słuchowego (CAPD)?
Czym różnią się od neuropatii słuchowej? Co to jest amuzja? Jak diagnozować, prowadzić terapię oraz wspierać percepcję słuchową w przypadku pacjentów z CAPD? Na te i inne pytania odpowiedź można było uzyskać w ramach II olszyńskich warsztatów Zaburzeń Centralnego Przetwarzania Słuchowego, które odbyły się 19 listopada na Wydziale Humanistycznym. Uczestnicy spotkania mieli m. in. możliwość zapoznania się z nowoczesnymi urządzeniami medycznymi do diagnozy i terapii CAPD oraz wspierającymi percepcję słuchową, takimi jak: system FM, Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej oraz Platforma Badań Zmysłów. W spotkaniu udział wzięli studenci logopedii - członkowie koła naukowego „Laboratorium logopedyczne” oraz zawodowi logopedzi współpracujący z kierunkiem logopedia. Warsztaty  zorganizowano w ramach współpracy pomiędzy Instytutem Polonistyki i Logopedii a interesariuszem zewnętrznym Warmińsko-Mazurskim Centrum Słuchu i Mowy Medincus. Patronat objęło Polskie Towarzystwo Logopedyczne. Referentami byli: lek. laryngolog Cezary Łuszcz, dr Piotr Markiewicz, neurologopeda Marta Darmofał oraz surdologopeda Olga Bednarska. Całość poprowadziła dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, koordynator kierunku logopedia.

CAPD stanowi ważne zagadnienie kliniczne, logopedyczne oraz społeczne. Dotyczy ok. 2 – 3 % populacji dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Nie mija samoistnie wraz z wiekiem. Jest to zespół objawów, w którym pomimo prawidłowego słuchu fizjologicznego mamy do czynienia z niewłaściwym rozumieniem mowy. Bodźce słuchowe są odbierane, ale nie są należycie przetwarzane. W konsekwencji mamy do czynienia m. in. z: problemami z rozumieniem mowy, trudnościami w czytaniu i pisaniu, zaburzeniami artykulacji, niepłynnością mowy, zaburzeniami głosu, opóźnionym rozwojem mowy, zaburzeniami koncentracji uwagi słuchowej, trudnościami w nauce języków obcych.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej