II edycja konkursu recytatorskiego

Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego 18 lutego 2016 roku odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego „Polska poezja XX i XXI wieku”, zorganizowanego przez Instytut Polonistyki i Logopedii UWM.

Konkurs został zorganizowany po raz drugi i przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby wziąć w nim udział, należało zgłosić utwór poetycki z repertuaru polskiej poezji XX i XXI wieku i jego prezentacja w jednej z proponowanych kategorii:

a) poezja śpiewana z możliwością akompaniamentu;

b) recytacja wiersza.

Do konkursu zgłosiło się 39 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych w Bartoszycach, Biskupcu, Morągu, Ostródzie, Węgorzewie, Szczytnie i Olsztynie. Zaprezentowane utwory m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Haliny Poświatowskiej, Mariana Hemara,  wyśpiewano  wiersze Jerzego Harasymowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Agnieszki Osieckiej i wielu innych autorów.

Występom uczennic i uczniów przysłuchiwało się Szanowne Jury, w osobach prof. Leokadii Hull - przewodniczącej, dr Kamili Bialik i dr. Jacka Krawczyka, które nie tylko, że dzielnie wysłuchało 39 występów recytatorów i "bardów", to jeszcze wspaniale jednogłośnie wybrało zwycięzców i we właściwej oprawie wręczyło im nagrody. A wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się:

W kategorii recytacja wiersza:

I miejsce: Krzysztof Berendt z klasy III (Zespół Szkół Nr 2 im. J. Śniadeckiego w Szczytnie) za wiersz Andrzeja Bursy pt. Zażalenie, opiekun pani Ewa Napiórkowska;

II miejsce: Nikola Sawka z klasy IV (Państwowe Liceum Plastyczne im. E. Mendelsohna w Olsztynie) za wiersz Bolesława Leśmiana, Dwoje ludzieńków, opiekun pani Marta Sarnowska; Wyróżnienia:

• Krzysztofa Gomółka-Pawlicka z klasy III ( I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Olsztynie), za wiersz Adama Ziemianina, Nosi mnie, opiekun pani Wiesława Zielińska;
  • Emilia Szarak z klasy I liceum (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach) za wiersz Wisławy Szymborskiej, Wczesna godzina , opiekun pani Agnieszka Dobrowolska-Śliwińska;
  • Paulina Rogozińska z klasy I technikum (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach), za wiersz Jacka Podsiadły Nie wiem, opiekun pani Agnieszka Dobrowolska-Śliwińska.

W kategorii poezja śpiewana:

I miejsce: Magdalena Lobert z klasy I (XII Liceum Ogólnokształcące im. M. i G. Dietriechów w Olsztynie), Ballada o próżności z repertuaru zespołu „Coma”, opiekun pani Regina Komarzewska-Skolimowska;

II miejsce; Sylwia Makoś (Liceum Ogólnokształcące im. Gen Zaruskiego w Węgorzewie) za utwór Szymona Muchy Taxi, opiekun pani Anna Barczak;

Wyróżnienia:

• Szymon Abramczyk (Zespół Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego w Szczytnie), za utwór  Szklana góra Jacka Kaczmarskiego, opiekun pani Anna Tobolewska,
  • Katarzyna Gronowska (Zespół Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego w Szczytnie Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie), z utwór Dzika róża Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, opiekun pani Ewa Gumowska;
  • Aleksandra Przesmyska (Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zaruskiego w Węgorzewie), za utwór  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, opiekun pani Anna Barczak.

Zwycięzcom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, a zwyciężonym życzymy sukcesu w trzeciej  edycji konkursu w przyszłym roku.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej