Wykład otwarty prof. Krzysztofa Izdebskiego

W ramach cyklu uniwersyteckich wykładów otwartych, dnia 21 maja 2015 roku w auli teatralnej Wydziału Humanistycznego odbył się  wykład Pana Profesora Krzysztofa Izdebskiego z San Francisco p.t. „Zawodowe zaburzenia głosu – The Professional Voice, trials and tribulations”. Zaproszenie tak znamienitego gościa nastąpiło w wyniku międzywydziałowej współpracy na kierunku studiów logopedia. Spotkanie zorganizowały prof. dr hab. Maria Hortis- Dzierzbicka z Katedra Psychologii, Logopedii Klinicznej i Nauk Społecznych w Medycynie Wydziału Nauk Medycznych oraz dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz z Instytutu Filologii Polskiej UWM.

Na spotkanie tłumnie przybyli studenci logopedii, medycyny, wokalistyki, filologii polskiej, dziennikarstwa, specjalizacji nauczycielskiej oraz wykładowcy z wielu wydziałów, a także liczne grono osób spoza Uczelni, np. uczniowie i wykładowcy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, lekarze, logopedzi, nauczyciele, aktorzy, dziennikarze i inne osoby zawodowo posługujące się głosem.

Pan Profesor Krzysztof Izdebski jest uznanym na arenie międzynarodowej badaczem, klinicystą i specjalistą w dziedzinie patologii głosu i mowy. Jego zainteresowania obejmują zagadnienia patofizjologii procesu komunikacji oraz poszukiwanie coraz skuteczniejszych metod medycznych i technologicznych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia głosu. Pan Profesor urodził się w Polsce, studiował na Uniwersytecie Lund w Szwecji, a następnie na UCLA i UNSF w Stanach Zjednoczonych. Obecnie prowadzi prywatną praktykę w San Francisco oraz jest profesorem na Wydziale Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w Stanford University School of Medicine, jak również profesorem w San Francisco Conservatory of Music, gdzie uczy fizjologii i higieny głosu. Piastuje także stanowisko doradcy naukowego na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Santa Clara oraz w Instytucie Plastyczności Mózgu w San Francisco. Profesor Izdebski jest autorem ponad 110 recenzowanych publikacji, 4 książek i wielu filmów edukacyjnych. Wystąpił jako jeden z 15 światowych ekspertów głosu w filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez National Geographic „The mysteries of Human Voice”. Jest zapraszany jako wykładowca przez liczne instytucje naukowe i edukacyjne w Europie, Azji, Ameryce Południowej oraz organizatorów konferencji naukowych. Dotychczas wygłosił ponad 300 wykładów na całym świecie na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia głosu, za co otrzymał wiele prestiżowych nagród, m. in. ASHA Fellow.  Jest członkiem rad redakcyjnych wielu czasopism fachowych oraz redaktorem naczelnym czasopisma typu open access „e-Phonoscope”, a także prezesem lub członkiem zarządu wielu międzynarodowych organizacji naukowych, np. Pacific Voice and Speech Foundation oraz World Voice Consortium.

Wykład Pana Profesora, poświęcony głównie tajemnicom głosu śpiewaczego oraz prostym i  skutecznym metodom profilaktyki zaburzeń głosu, był transmitowany on line i jest dostępny na stronach internetowych uniwersytetu.

Fotografie z wykładu zamieszczamy dzięki uprzejmości autora pana Janusza Pająka.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej