Olsztyńska polonistyka aktywna także poza uniwersytetem

29 marca 2015 roku w ośrodku „Caritas” w Rybakach odbył się konkurs recytatorski poezji Marii Konopnickiej. W konkursie wzięło udział 15 recytatorów. Przy licznie zgromadzonej publiczności każdy występ nagradzany był brawami. Dzieci pięknie przygotowane, niektóre w ukraińskich wyszywankach, z prawdziwym przejęciem recytowały przygotowane przez siebie wiersze.

Jury przewodniczyła dr Renata Makarewicz z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Doceniono wkład pracy uczestników i poziom ich polszczyzny. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne książki. Ogłaszaniu wyników towarzyszyły niemałe emocje. Lokaty odczytała pani doktor, zaś nagrody wręczył ich fundator, dyrektor ośrodka,  ksiądz Piotr Hartkiewicz.

Mali Polacy, którzy przybyli wraz z rodzicami z objętego wojną Donbasu, szybko uczą się języka polskiego. Interesują się polską kulturą, chętnie śpiewają po polsku, tańczą polskie tańce ludowe, nazywają otaczajacy świat z radością i pasją typową dla ich wieku. Inicjatywa przygotowania konkursu pojawiła się spontanicznie, a pomysł zrealizowano przy pełnym zaangażowaniu rodziców uczestników, mieszkańców ośrodka w Rybakach.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej