Pracownie

Obecnie Ośrodek dysponuje dwoma pracowniami: sala nr 39 (parter – 15 stanowisk) oraz sala nr 107 b – 15 stanowisk (I piętro), które ze względu na zmniejszoną obecnie liczbę studentów Wydziału Humanistycznego w pełni zaspakajają potrzeby dydaktyczne.

pracownia 107 B

pracownia 107 B

Od semestru letniego 2017 r. pracownia 107 B została wyposażona w nowe zestawy: (komputery Adax z procesorami Intel I-5 i 23″ panoramiczne monitory lcd firmy AOC) z systemem Windows 10. W semestrze zimowym 2018 pracownia 39 została również  zmodyfikowana: (komputery Adax z procesorami Intel I-5 i 23″ panoramiczne monitory lcd firmy AOC) z systemem Windows 10. Wszystkie pracownie dysponują projektorami multimedialnymi.

W pracowniach komputerowych prowadzone są przede wszystkim zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: technologia informacyjna, multimedialne wspomaganie procesu dydaktycznego (CALL), komputeryzacja archiwów (systemy informacyjne), heurystyka informacyjna, internet w pracy bibliotekarza i opracowanie formalne dokumentów.  Ponadto zajęcia z edytorstwa i grafiki komputerowej.
Obecnie na studiach stacjonarnych II stopnia realizujemy takie ćwiczenia na specjalności archiwistycznej. Pozwala ona absolwentowi na zdobycie wszechstronnej wiedzy w zakresie realizowanej specjalności. Stąd w treściach programowych występują zagadnienia dotyczące źródłoznawstwa, tekstologii, edytorstwa oraz poligrafii, jak również kultury i zasad pisowni języka polskiego. Z uwagi na warsztatowy charakter specjalności szczególny nacisk położono na zajęcia praktyczne (ćwiczenia, laboratoria) warunkujące dobre przygotowanie absolwenta do pracy nad edycją tekstów. Dzięki porozumieniu zawartemu z Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie  od kwietnia 2015 r. studenci specjalności archiwalnej korzystają z aplikacji ZoSIA (Zintegrowany System Informacji Archiwalnej). Jest to przygotowane na potrzeby dydaktyczne lustrzane odbicie systemu informatycznego wykorzystywanego przez archiwa i inne instytucje (muzea, fundacje, ośrodki) gromadzące i przechowujące archiwalia. Zajęcia te prowadzi dr Anna Żeglińska. Dr hab. Krzysztof Narojczyk, prof. UWM, prowadzi zajęcia z wizualizacji informacji (np. wykorzystując program Tableau) i podstaw zarządzania informacją w oparciu o projektowanie baz danych (Visual FoxPro).