Historia OIWH

W dniu 22 lutego 2000 r. Rada Wydziału Humanistycznego UWM powołała Neofilologiczne Centrum Multimedialne z inicjatywy kierownika Katedry Filologii Angielskiej, prof. dr hab. Stanisława Puppla. Na kierownika Centrum Rada powołała mgr Marka Szczepaniaka z Katedry Filologii Germańskiej. W Neofilologicznym Centrum Multimedialnym (NCM) pracownicy i studenci Wydziału Humanistycznego mają do dyspozycji dwie pracownie komputerowe.

Niezbędnej pomocy w zorganizowaniu i zapewnieniu potrzebnego sprzętu komputerowego udzielił nam na początku Georg Dietrich z Offenburga. Jeszcze w roku 1997 pracowniom, które utworzyły później Neofilologiczne Centrum Multimedialne, nadano uroczyście imię Georga Dietricha.

Pierwotnym zadaniem Centrum, stworzonego z zasobów techniczno-komputerowych Katedr Filologii Angielskiej i Germańskiej i powiększonego na początku 2005 r. o pracownię komputerową Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej, było przede wszystkim prowadzenie praktycznej nauki języków obcych ze wspomaganiem komputerowym na specjalnościach neofilologicznych. W owym czasie takie językowe centrum komputerowe było unikalne w skali polskich neofilologii. Dużą pomoc w zorganizowaniu tego laboratorium uzyskaliśmy z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec.

Zgodnie z uchwałą Rady Wydziału z dnia 24.11.2009 r. NCM zmieniło nazwę na Ośrodek Informatyczny Wydziału Humanistycznego. Powołana została też Rada Ośrodka Informatycznego WH, a w jej skład weszli:

• prof. dr hab. Aleksander Kiklewicz
  • prof. dr hab. Sławomir Buryła
  • dr hab. Krzysztof Narojczyk, prof. UWM
  • dr hab. Marzena Świgoń, prof. UWM
  • dr Marta Cichy
  • dr Monika Czerepowicka
  • mgr Artur Rusowicz
  • mgr Izabela Socka
  • mgr Jerzy Socki
  • mgr Marek Szczepaniak

Do pełnienia obowiązków Kierownika Ośrodka Rada rekomendowała mgra Marka Szczepaniaka.

Od 1 stycznia 2010 roku pracownie komputerowe Ośrodka Informatycznego, jako jednostki ogólnowydziałowej, służą wszystkim kierunkom Wydziału Humanistycznego na równych zasadach.

1 stycznia 2015 roku kierownikiem OIWH został dr Andrzej Korytko. Zmodyfikowana została infrastruktura przez włączenie wszystkich pracowni Wydziału Humanistycznego (pracownia Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz najstarsza na uczelni Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych). Z Ośrodka wyłączono następnie 3 pomieszczenia (pok. 133, 134, 135) w celu ich remontu i przekształcenia w studio telewizyjne. Obecnie Ośrodek dysponuje trzema pracowniami: 39 (parter), 105, 107 b (I piętro), które ze względu na zmniejszoną liczbę studentów Wydziału Humanistycznego w pełni zaspakajają potrzeby dydaktyczne.