Dni Otwarte UWM

9 kwietnia zaprezentowaliśmy Nasze Koło Naukowe na Dniu Otwartym Uniwersytetu. Aktywnie zachęcaliśmy młodych ludzi do przyłączenia się do społeczności akademickiej UWM-u. Naszą „Kartą Przetargową” był pyszny smalczyk, przygotowany przez członkinie koła, podany z chlebkiem, który został upieczony specjalnie dla Nas, przez Studenckie Koło Naukowe Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych. Smalczyk pysznił się złotymi skwareczkami i cebulką, a chlebki pszenno-żytni i bezglutenowy, kusiły pięknym zapachem. Obok takiego stanowiska, żaden młodziak nie przeszedł obojętnie!

Spotkanie z Wojciechem Kowalczykiem, absolwentem WNOŻ

Dnia 20.11.2012 zapaleni Technolodzy Mięsa ponownie spotkali się w celu poszerzania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Tym razem udało nam się zaprosiliśmy pana Wojciecha Kowalczyka, byłego studenta Technologii Mięsa, obecnego pracownika spółki Animex, wspaniałego znawcę od jakości. Pan Wojtek poniekąd wprowadził nas w tajniki Drogi Toyoty, które po części stosowane są w firmie w której pracuje nasz gość. Zagłębienie tego zjawiska pozwoliło nam zobrazować jak ważne jest przeprowadzenie studium pojedynczego przypadku. W przyszłej pracy będziemy musieli analizować wszystkie błędy, które nastąpiły podczas całego procesu produkcyjnego. Wychwytywać i naprawiać nie tylko same uchybienia ale i ich przyczyny. Dowiedzieliśmy się również jak ważny dla firmy jest dobrze przeprowadzony audit zewnętrzny, który pozwala na wychwycenie błędów i samodoskonalenie się firmy.

Rozbiór półtuszy wieprzowej

NKTM nie próżnuje! Już od października wszyscy członkowie wyrażali nieposkromioną chęć obcowania z mięsem! Postanowiliśmy zaspokoić nasz głód wiedzy, uczestnicząc w rozbiorze półtuszy wieprzowej. Z pomocą przyszli nam Państwo Kowalczyk z Olsztyna, którzy zaprosili nas do swojego małego zakładu mięsnego, mieszczącego się w dzielnicy Dajtki przy ulicy Traktorowej. Do wycieczki przygotowaliśmy się należycie, powtarzając linie cięcia półtuszy, po czym wyruszyliśmy! Dnia 23 października. Nie tylko mieliśmy okazję zapoznać się ze szczegółami rozbioru wieprzowiny i podziwiać wprawne ręce Pana Andrzeja; ale także przekonaliśmy się, że nawet przydomowy zakład mięsny może prężnie funkcjonować, spełniając wszelkie unikne wymogi dotyczące higieny i bezpieczeństwa produkcji. Państwo Kowalczyk sprzedają elementy mięsa wieprzowego, wołowego, cielęciny, jagnięciny oraz baraniny, a także wyroby wędliniarskie. Stawiają na jakość i świeżość produktów, dlatego znajdziemy u nich mięso pochodzące tylko z polskiego uboju. Dziękujemy państwu Kowalczyk za możliwość obejrzenia na żywo tego, czego do tej pory uczyliśmy się z książek i obiecujemy, że wrócimy na rozbiór wołowiny i baraniny!!

Technologiczne Obchody Światowego Dnia Żywności – Nie rzucaj mięsem… do kosza!

16 października mieliśmy możliwość uczestniczenia w Konferencji poświęconej marnowaniu mięsa i wędlin, organizowanej przez Fundację Bank Żywności w Olsztynie, w ramach ogólnopolskiego wydarzenia „Strajk Żywności”. Spotkanie odbyło się w Olsztyńskim Urzędzie Warmińsko – Mazurskim. Przedstawiciele Koła Technologów Mięsa zasiedli przy stole konferencyjnym, wraz z prof. dr hab. Zbigniewem Endlertem z Wydziału Nauk o Środowisku, dr Jackiem Poniedziałkiem z Wydziału Nauk Społecznych Naszego Uniwersytetu oraz Joanną Tomaszczyk, wiceprezes olsztyńskiego Banku Żywności. Na spotkaniu został poruszony problem gospodarki żywnościowej świata. Rozmawialiśmy o sposobach prawidłowego przechowywania mięsa i wędlin oraz o racjonalnym dokonywaniu zakupów żywności. Podsumowując spotkanie doszliśmy do paru konkluzji:

Podczas zakupów zawsze kontrolujmy termin przydatności do spożycia. Nie dajmy się łatwo nabrać na kuszące promocje.

Mięso czy wędliny rozdrobnione (pokrojone) psują się szybciej niż produkty w kawałku.

Zakupione mięso zużyjmy od razu, lub utrwalmy je zasypując solą, zalewając zalewą z oleju, soli lub soku z cytryny i np. sosu sojowego.

W razie potrzeby lepiej zamrozić mięso niż je wyrzucić! Pamiętajmy, że mięso chude możemy mrozić przez dłuższy czas, a mięso tłuste nieco krócej. Nie pozostawiajmy mięsa w zamrażalce dłużej niż 6 miesięcy.

Dbajmy o to, aby nasza lodówka była dobrze domknięta, pamiętajmy by nie zostawiać długo otwartych drzwi chłodziarki. Żywność potrzebuje stałej temperatury, koniecznie poniżej 100C!

Wędliny najlepiej przechowywać w odpowiednich do tego pojemnikach, ewentualnie zawinięte w papier, bądź pozostawiając w termo formowalnych pojemnikach, w których je kupiliśmy. Dobrym sposobem jest porcjowanie wędlin, tak aby nie trzeba było za każdym razem wyciągać wszystkich plasterków.

Świetnym sposobem przechowywania żywności jest stosowanie próżniowych pojemników. Zabezpieczają przed szybkim utlenianiem się tłuszczów czy rozwojem drobnoustrojów, wydłużając żywotność produktów.
Przede wszystkim dokonujmy racjonalnych zakupów. Kupujmy tylko tyle, ile uda nam się zjeść w ciągu kilku dni. Dzięki temu zawsze będziemy spożywali świeże produkty i nie będziemy zmuszeni rzucać mięsem do kosza!

14

Obóz naukowy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Vitalis” w Zastawnie pod Elblągiem

W dniach 22-24.06.2012 studenci z Naukowego Koła Technologów Mięsa uczestniczyli w obozie naukowym w Gospodarstwie Agroturystycznym „Vitalis” w Zastawnie pod Elblągiem. Projekt „Optymalizacja produkcji wołowiny w Polsce, zgodnie ze strategią „od widelca do zagrody”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowany w Katedrze Technologii i Chemii Mięsa, wzbudził duże zainteresowanie wołowiną wśród członków koła. Eko-farma „Vitalis” dała nam możliwość zapoznania się z mało popularnymi w Polsce rasami bydła mięsnego (Galloway, Highlander i Aubrac). Gospodarstwo „Vitalis” pozwoliło nam zapoznać się z metodami chowu wymienionych ras i innych zwierząt. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się rozbiorowi tuszy wołowej. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają poszczególne części tuszy, przypomnieć sobie przyswojone podczas zajęć teoretycznych informacje. W trakcie pobytu realizowaliśmy także projekt autorskiego wyrobu. Wykorzystaliśmy opracowany podczas spotkań koła, schemat technologiczny produkcji Kiełbasek wołowych podsuszanych. Produkcja zajęła dwa dni. Użyliśmy mięsa wołowego klasy I i II, i dla zachowania odpowiedniej tekstury, uzupełniliśmy mięsem wieprzowym. Surowiec został odpowiednio zapeklowany, a następnie rozdrobniony. Podczas mieszania dodaliśmy autorski zestaw przypraw, a przygotowanym farszem napełnialiśmy osłonki białkowe. Gotowe batony pozostawiliśmy do osadzenia, po czym poddaliśmy je obróbce termicznej. Ostatnim etapem produkcji było 24 godzinne suszenie wyrobu. Gotowy wyrób poddaliśmy niezbędnej ocenie organoleptycznej ? Mieliśmy także możliwość spróbowania tradycyjnych wyrobów wytwarzanych w Gospodarstwie. Wyjazd dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, członkowie koła mogli przyjrzeć się z bliska mało popularnym rasom bydła, zobaczyć jak hodowane są takie zwierzęta. Miłym elementem była oczywiście integracja i wspólna zabawa, bliższe poznanie się. Na pewno zapamiętamy ten wyjazd na długo :)

Spotkanie rekrutacyjne z przedstawicielami firmy Wipasz – producentem marki pod marką „Nasz Kurczak”

24 kwietnia w Sali T. Dziamy na Wydziale Nauki o Żywności, odbyło się spotkanie członków Naukowego Koła Technologów Mięsa, z głównymi przedstawicielami spółki Wipasz. Studenci mieli okazję poznać samego prezesa – Józefa Wiśniewskiego, a także dyrektora oraz szefową działu kadr. Firma Wipasz w ostatnim czasie poszerzyła swoją działalność o produkcję mięsa drobiowego pod marką Nasz kurczak. Produkcja obejmuje elementy mięsa kurzego, a także wyroby świeże zamarynowane, z przeznaczeniem „na grilla”. Spółka, planuje modernizację zakładu w Mławie i zwiększenie wydajności produkcji. Dzięki inwestycjom w ciągu najbliższych dwóch lat, pragnie osiągnąć największą w Europie wschodniej wydajność produkcji mięsa drobiowego. Rozbudowa zakładu i wzrost mocy produkcyjnych, pociąga za sobą zwiększenie ilości miejsc pracy. W najbliższym czasie zatrudnienie w zakładzie znajdzie ok. 850 osób. Cczłonkowie Naszego Koła dostali możliwość zaprezentowania swoich życiorysów i listów motywacyjnych osobom zarządzającym spółką. Z niecierpliwością czekamy na wyniki! Być może część z Nas zostanie zaproszona do współpracy i będzie miała okazję pracować wśród ludzi, którzy dbają o dobro konsumentów i pracowników. Możliwe, że to właśnie my, będziemy mieli niebywałą okazję realizować swoje marzenia i kształtować nową markę firmy.

30

XLI Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych

W tym roku po raz kolejny członkowie – a właściwie członkinie naszego Koła wzięły udział w Między Narodowym Seminarium Kół Naukowych. Tym razem wygłoszony referat pt. „Ocena steków o różnym stopniu wysmażenia – długość smażenia, miejsce pochodzenia, a chęć zjedzenia” zajął 1 miejsce w panelu żywieniowym. Dziewczętom Marlenie Szczepanek, Katarzynie Piotrowicz, Wiktorii Strzałkowskiej serdecznie GRATULUJEMY !!

13

Dni Otwarte UWM

31 marca jak co roku odbyły się Dni Otwarte UWM. Nie zabrakło na nich przedstawicieli naszego Koła Naukowego. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużą popularnością, przyszli studenci wykazywali duże zainteresowanie Naszym Wydziałem oraz samym Kołem. Również pasztet z jelenia został bardzo dobrze odebrany i oceniony przez zwiedzających.

Beef cheeks project

W poszukiwaniu nowych doświadczeń, postanowiliśmy zbadać przydatność kulinarną policzków wołowych. Dlatego też 27 marca przyrządziliśmy duszone wołowe policzki z warzywami w aksamitnym mięsnym sosie. Mięso okazało się wybitnie delikatne, dające się kroić łyżką i soczyste. Grube włókna tych mięśni nadawały im ciekawą strukturę, wspaniale wpasowując się w ich końcową kruchość, którą zawdzięczamy także dużej ilości włókien tkanki łącznej, ulegającym rozgotowaniu w trakcie ok. 3 godzinnego duszenia. Wszystkim, którzy będą mieli możliwość skosztowania, gorąco polecamy. Niestety nie zdążyliśmy zrobić im zdjęć, za szybko się rozeszły ;-). Policzki to elementy zapomniane, wyparte z tradycyjnej staropolskiej kuchni, lecz niewątpliwie niedoceniane i niesłusznie budzące na pierwszą myśl niepokój i inne negatywne emocje.

Spotkanie z Profesorem

21 marca zostaliśmy zaproszeni przez Kierownika Katedry Technologii i Chemii Mięsa prof. M. Cieracha oraz doktoranta mgr J. Niedźwiedzia na spotkanie poświęcone ich uczestnictwie na seminariach naukowych w Indiach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odbył się pokaz zdjęć z wyjazdu, ciekawa dyskusja na tematy głoszonych i wysłuchanych seminariów, a także degustacja przygotowanej dla nas hinduskiej Hot and Sour Chicken Soup. Kolejne ciekawe spotkanie zaliczone.

Akcja Dziki Pasztet

W związku ze zbliżającymi się dniami otwartymi UWM w Olsztynie, postanowiliśmy przygotować pasztet z jelenia. 13 marca przygotowaliśmy próbną partię tego pasztetu. Ocena organoleptyczna, nasunęła pewne wnioski, które skłoniły nas do minimalnej modyfikacji i udoskonalenia receptury. Produkcja pasztetu na podstawie nowej receptury odbędzie się 27 marca. Serdecznie zapraszamy.

12

Produkcja Kaszanki

Aby zapomnieć o srogich mrozach tej zimy postanowiliśmy przygotować kaszankę, coraz bardziej kojarzącą się z latem i sezonem grillowym. Tak więc 3 lutego odbyło się spotkanie i produkcja łącznie kilkunastu kilogramów wybornej kaszanki, którą podzieliliśmy się z pracownikami Naszej Katedry.

11

Spotkanie organizacyjne

11 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie w nowym roku. Spotkanie to było czysto organizacyjne i mobilizacyjne. Padło kilka propozycji nowych badań i projektów nad którymi mamy zamiar pracować, a nasze grono powiększyło się o kilka kolejnych osób.

10

Spotkanie z gościem

Dnia 14.XII.2011 po dość długiej przerwie odbyło się kolejne spotkanie naszego koła. Tym razem bardzo wyjątkowe. Odwiedził nas absolwent naszego wydziału jak również naszej specjalizacji Pan Radosław Wiliński, obecnie Dyrektor Zarządzający w Iławskich Zakładach Drobiarskich Grupy ANIMEX. Mieliśmy okazję dowiedzieć się trochę o realiach pracy w przemyśle mięsnym, o możliwościach i możliwych ścieżkach kariery. Spotkanie uważamy za bardzo owocne, liczymy również na to, iż nie było ono naszym ostatnim spotkaniem.

9

Ognisko

Dnia 13.V.2011 po raz kolejny pracownicy Katedry Technologii i Chemii Mięsa oraz członkowie Naukowego Koła Technologów Mięsa spotkali się przy ognisku. Przy muzyce na żywo, karaoke, ognisku i innych atrakcjach trwała zabawa do samego rana. Zdjęcia ze spotkania w galerii. Miłego oglądania :-)

69

XL Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie

Dnia 6.V.2011 odbyło się XL Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie, na którym została wygłoszona prezentacja wyników badań naszego Koła, na temat: „Ocena restrukturyzowanych steków wołowych”.

 

Organizacja Stoiska Wydziału Na Dniach Otwartych UWM

Dnia 30.III.2011 na dniach otwartych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, w ramach prezentacji Wydziału Nauki o Żywności powstało stoisko Naukowego Koła Technologów Mięsa, na którym nasi przedstawiciele zachęcali przyszłych studentów do wyboru naszego kierunku oraz specjalizacji.

 

Wędzenie pstrągów

Dnia 25.III.2011 odbyło się kolejne spotkanie i kolejna produkcja. Tym razem, w nasze ręce trafiły ryby, a dokładnie pstrągi, które po uprzednim wypatroszeniu i solankowaniu, wędziliśmy. Na koniec, odbyła się oczywiście obowiązkowa degustacja, jeszcze ciepłych rybek. W galerii zdjęcia ze spotkania.

8

Kolejne spotkanie

12.III.2011 – po uprzedniej modyfikacji receptury, wyprodukowaliśmy kolejną partię kabanosów. Dążąc do perfekcji, myślimy, że nie był to nasza ostatnia produkcja, oraz że następne kabanosy wyjdą jeszcze smaczniejsze. Zapraszam do galerii na fotorelację ze spotkania :-)

2(37)

Nowości

Obecnie członkowie Koła uczestniczą w badaniach nad stekami z wołowiny restrukturyzowanej, których wyniki zostaną przedstawione na XL Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie.

2(15)

Spotkanie „przy cieście”

Dnia 18.2.2011r. „przy cieście” spotkali się pracownicy Katedry Technologii i Chemii Mięsa z członkami naszego Koła. Uczciliśmy zaliczone egzaminy inżynierskie, a także ustaliliśmy dalszy plan działania Koła.

5

Wycieczka

Dnia 8.12.2010r odbyła się wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego Vitalis koło Elbląga. Jest to gospodarstwo zajmujące się m. in. hodowlą krów typu mięsnego takich ras jak: Galloway, Highlander, Aubrac. Hodują także konie, osły, lamy, kozy i owce. Fotorelacja z wyjazdu niedługo w galerii.

3

Pieczeń wołowa

Dnia 3.12.2010r. odbyło się kolejne spotkanie koła, naszym celem było wykonanie pieczeni z mięsa wołowego, zamarynowanego ok. tygodnia wcześniej. Wykonaliśmy dwie pieczenie naszym zadaniem było określenie pożądanych cech w zależności od rodzaju parametrów obróbki termicznej.

2

Produkcja kabanosów

Dnia 26.11.2010r. odbyło się spotkanie koła podczas, którego wykonywaliśmy kabanosy oraz ,,Kiełbanosy” (autorska nazwa) według wcześniej przygotowanych receptur. Zarządzającymi spotkaniem byli: Krzysztof Bryliński oraz Michał Daukszewicz. W poniedziałek 29.11.2010r. Odbyła się degustacja oraz ocena organoleptyczna naszych autorskich produktów, na degustacje zaproszeni zostali wszyscy pracownicy Katedry Chemii i Technologii Mięsa. W galerii widnieją zdjęcia z przebiegu piątkowej produkcji zachęcamy do obejrzenia.

Archiwalne kabanosy

Ognisko

Dnia 11.06.2010r. miało miejsce spotkanie pracowników Katedry Technologii i Chemii Mięsa oraz członków Naukowego Koła Technologów Mięsa. Było wspólne smażenie kiełbasek przy ognisku i śpiewanie piosenek, jednym słowem świetna zabawa.

Archiwalne ognisko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>