Z dniem 1 stycznia 2015 r nastąpiło połączenie Katedry Toksykologi Środowiska z Katedrą Chemii.

Początki Zakładu sięgają instytutu chemizacji rolnictwa, instytutu ochrony roślin i instytutu agrolotnictwa

W roku 1970 powołano Instytut Chemizacji Rolnictwa, w którego strukturach funkcjonował m.in. Zakład Biologicznych Skutków Chemizacji Rolnictwa, następnie przekształcony w Zakład Chemii Toksykologicznej i Techniki Ochrony Roślin (Instytutu Ochrony Roślin), w których zatrudnieni byli m.in.: prof. dr hab. Zdzisław Przeździecki, prof. dr hab. Halina Kozaczenko, dr inż. Danuta Murawa, dr inż. Tadeusz Banaszkiewicz oraz mgr inż. Barbara Adomas.

W 1973 roku powołano Instytut Ochrony Roślin na Wydziale Rolniczym ART w Olsztynie, którym w latach 1973-1981 kierował doc. dr hab. Zdzisław Przeździecki (w latach 1973-1978 jako dyrektor, zaś w latach 1978-1981 jako wicedyrektor Instytutu).

W 1983 roku Instytut zostaje przekształcony w Katedrę Ochrony Roślin z kolejnymi kierownikami: prof. dr hab. Janiną Mikołajską, prof. dr hab. Haliną Kozaczenko, a od 1997 roku prof. dr hab. Danutą Murawą.

Instytut Agrolotnictwa jako jednostka międzywydziałowa na Wydziale Rolniczym powstał 14.03.1977 roku, a jednym z wicedyrektorów został dr inż. Leszek Rogalski. W 1983 roku został przemianowany w Ośrodek Agrolotnictwa, zaś od 1987 roku funkcjonował jako Zakład Agrolotnictwa w Katedrze Ochrony Roślin Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie, który następnie przekształcony został w Zakład Techniki Ochrony Roślin, zaś w miejsce Zakładu Metod Ochrony Roślin utworzono Zakład Toksykologii Środowiskowej.

W wyniku reorganizacji w 2000 roku w miejsce Katedry Ochrony Roślin utworzono Katedrę Ochrony Powietrza i Toksykologii Środowiska oraz Katedrę Fitopatologii i Entomologii.

Katedrą Ochrony Powietrza i Toksykologii Środowiska w latach od 2000 do 2011 kierował prof. dr hab. Leszek Rogalski.

Katedra Toksykologii Środowiska powstała 1 lutego 2012 na mocy Zarządzenia Nr 3/2012 Rektora oraz Uchwały Nr 849 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 27 stycznia 2012 roku - na bazie Katedry Ochrony Powietrza i Toksykologii Środowiska. Kierownikiem Katedry była prof. dr hab. Barbara Adomas prof. UWM.

W Katedrze Ochrony Powietrza i Toksykologii Środowiska zatrudnieni byli:

Prof. dr hab. Leszek Rogalski – kierownik

Prof. dr hab. Danuta Murawa – prof. zwyczajny

Prof. dr hab. Tadeusz Banaszkiewicz – prof. nadzwyczajny

Dr hab. Barbara Adomas – adiunkt

Dr inż. Jerzy Adomas – adiunkt

Dr inż Agnieszka Bęś - adiunkt

Dr inż. Kazimierz Warmiński – adiunkt

Mgr inż. Adam Błaszczok – specjalista

Teresa Kułakowska – starszy referent

Aktualny skład osobowy Zakładu Toksykologii Środowiska:

Dr hab. Barbara Adomas, prof. UWM – prof. nadzw. kierownik Katedry