Instytut Budownictwa UWM: Dydaktyka
ul. Jana Heweliusza 4, 10-724 Olsztyn tel./fax +48 89 523-38-18 ib@uwm.edu.pl
  • Polski
  • English
  • Rosyjski

Kierunek budownictwo na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej oraz Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.

 

Studia I stopnia - inżynierskie na kierunku budownictwo prowadzone są na studiach stacjonarnych
i niestacjonarnych bez określania specjalności. Student zapoznaje się z wiedzą podstawową
i techniczną z zakresu szeroko rozumianej inżynierii lądowej. Kształcenie prowadzone jest
w następujących obszarach:

  • przedmioty kształcenia ogólnego (język obcy, przedmiotu humanistyczne i ochrona dóbr intelektualnych), nauki podstawowe (matematyka, fizyka, geologia, architektura i urbanistyka, mechanika teoretyczna, wytrzymałość materiałów, metody obliczeniowe, technologia informacyjna, BHP i ergonomia),
  • przedmioty kierunkowe w zakresie: geometrii wykreślnej i rysunku technicznego, geodezji, wytrzymałości materiałów, mechaniki budowli, budownictwa ogólnego, mechaniki gruntów, fundamentowania, konstrukcji betonowych, konstrukcji metalowych, instalacji budowlanych, budownictwa komunikacyjnego, fizyki budowli, hydrauliki i hydrologii, organizacji produkcji budowlanej, technologii robót budowlanych, kierowania procesem inwestycyjnym, ekonomiki budownictwa.

W trakcie studiów student zobowiązany jest do zaliczenia dwóch praktyk w przedsiębiorstwach budowlanych i praktyki dyplomowej. Podczas ostatniego semestru studiów student wykonuje pracę dyplomową inżynierską.

Absolwent ma prawo, po odbyciu stosownych praktyk zawodowych ubiegać się o uprawnienia zawodowe do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach, w których odbędzie praktykę.

 

Studia II stopnia - magisterskie na kierunku budownictwo prowadzone są na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w specjalności: Budowle i konstrukcje inżynierskie; Budowa i eksploatacja dróg; Budownictwo energooszczędne

 

Budowle i konstrukcje inżynierskie

Obszar kształcenia: konstrukcje metalowe, konstrukcje betonowe, zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi, konstrukcje murowe, konstrukcje lekkie, konstrukcje drewniane, hydrodynamika budowli, geotechnika, betony specjalne, remonty i modernizacje.

Absolwent specjalności Budowle i Konstrukcje Inżynierskie zdobywa poszerzoną wiedzę i umiejętności
w zakresie projektowania i realizacji budowli o konstrukcji stalowej, żelbetowej w tym sprężonej, murowej i drewnianej. Absolwenci są przygotowani do prac w zakresie analizy i projektowania konstrukcji obiektów inżynierskich oraz do prowadzenia prac przy ich realizacji, czyli budowie, utrzymaniu i modernizacji. Mogą zajmować się rozwiązywaniem złożonych problemów projektowych zarówno konstrukcyjnych, jak i materiałowych, które wymagają zaawansowanych metod naukowych, takich jak komputerowe metody analizy i projektowania konstrukcji. Absolwenci mogą podjąć pracę w: biurach konstrukcyjno-projektowych, przedsiębiorstwach wykonawczych, instytucjach badawczych
i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem
i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budownictwa.

Absolwent ma prawo, po odbyciu stosownych praktyk zawodowych, ubiegać się o uprawnienia zawodowe do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach, w których odbędzie praktykę.

 

Budowa i eksploatacja dróg

Specjalność Budowa i eksploatacja dróg wypełnia zapotrzebowanie rynku na specjalistów, których kompetencje dotyczą zagadnień związanych z projektowaniem dróg i ulic, inżynierią ruchu drogowego
i zarządzaniem siecią drogową oraz eksploatacją i utrzymaniem dróg. Daje to absolwentom szerokie możliwości zatrudnienia w firmach zajmujących się projektowaniem i budową dróg, a także
w instytucjach zajmujących się utrzymaniem i eksploatacją sieci drogowej. Obszar kształcenia: Budownictwo komunikacyjne, Inżynieria ruchu drogowego, Projektowanie dróg i ulic, Eksploatacja
i utrzymanie dróg, Technologia i ekonomika w drogownictwie, Instalacje w drogownictwie, Technologia materiałów i nawierzchni drogowych, Geotechnika, Konstrukcje metalowe, Konstrukcje betonowe, Zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi. Po odbyciu stosownych praktyk zawodowych absolwent ma prawo ubiegać się o uprawnienia zawodowe do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach, w których odbędzie praktykę.

 

Budownictwo energooszczędne

Specjalność Budownictwo energooszczędne jest odpowiedzią na potrzeby rynku dotyczące kształcenia specjalistów, którzy będą potrafili poprzez znajomość konstrukcji, fizyki budowli oraz instalacji budowlanych kreować budownictwo energooszczędne. Program jest skierowany do osób, które interesują się problematyką efektywności energetycznej nowych oraz istniejących budynków. W trakcie studiów, student zdobywa wiedzę potrzebną do projektowania budynków nisko, zero i plus energetycznych, a także przeprowadzania oceny energetycznej i remontów obiektów istniejących.
Obszar kształcenia: konstrukcje metalowe, konstrukcje betonowe, zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi, konstrukcje niskoenergochłonne, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja, technika cieplna, mechanika płynów, instalacje w budownictwie energooszczędnym, energia ze źródeł odnawialnych, certyfikacja energetyczna, termomodernizacja, fizyka budowli. Absolwent ma prawo, po odbyciu stosownych praktyk zawodowych ubiegać się o uprawnienia zawodowe do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach, w których odbędzie praktykę.