Dr hab. Edyta Sokalska

Dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku Politologia i Nauki społeczne na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie uzyskany w 1995 r. Praca magisterska (pt. Konstytucyjny kształt praw i obowiązków obywatelskich RP na tle porównawczym) została napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. Bronisława Jastrzębskiego w Katedrze Prawa i Samorządu Terytorialnego. Dyplom ukończenia Podyplomowego Studium Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej prowadzonego przez Katedrę Prawa i Samorządu Terytorialnego na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie uzyskany w 1997 r. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii – historii najnowszej i współczesnej nadany przez Radę Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dnia 17 stycznia 2006 r. (rozprawa pt. Geneza, struktura administracyjna i funkcjonowanie administracji publicznej w obecnym powiecie ostrołęckim w latach 1918-1975). Dyplom ukończenia studiów licencjackich na kierunku Filologia specjalność Filologia angielska na Wydziale Filologii Wszechnicy Mazurskiej w Olecku uzyskany w 2008 r. Dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku Filologia specjalność Filologia angielska na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Informatyki Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi uzyskany w 2010 r. (praca magisterska pt. The American federal administration and the characteristics of the American legal system). W dniu 27.09.2018 r. nadany stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne (rozprawa habilitacyjna pt. Legal and Political Dimensions of American Federalism: Development and Interpretations).

Dorobek naukowy obejmuje 64 prace naukowe (z czego 6 prac powstało we współautorstwie), w tym 58 opublikowanych po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół czterech obszarów badawczych. W pierwszej kolejności należy wskazać wybrane problemy z zakresu historii administracji oraz prawa w Polsce, którym poświęcono najwcześniejsze badania. Następny obszar to myśl polityczno-prawna ze szczególnym uwzględnieniem spuścizny Maksa Webera. Zainteresowania stopniowo ewoluowały w kierunku zagadnień dotyczących praw człowieka z perspektywy historycznej, które stanowią kolejny obszar dociekań. Amerykańskiej kulturze prawnej w kontekście historycznym, następnej płaszczyźnie badawczej, poświęcono część publikacji, gdzie przedstawiono wyniki badań nad federalizmem, rozwojem sądownictwa, Alternative Dispute Resolution (ADR) jako metodą rozwiązywania sporów, tendencjami w kierunku kodyfikacji prawa oraz amerykańską nauką prawa. Spośród pobocznych zagadnień, którymi zajmowała się dr hab. Edyta Sokalska należy wymienić prace odnoszące się do kwestii demokracji deliberatywnej oraz problemu legitymizacji władzy. Wyniki swoich badań zaprezentowała wygłaszając 29 referatów na międzynarodowych oraz 14 referatów na ogólnopolskich konferencjach i seminariach naukowych.

Wydana w 2018 r. monografia pt. Legal and Political Dimensions of American Federalism: Development and Interpretations) jest próbą diagnozy amerykańskiego federalizmu w zakresie ewolucji jego prawnego i politycznego wymiaru oraz ustalenia roli orzecznictwa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w procesie kształtowania federalizmu w państwie amerykańskim. Główne pytania badawcze postawione w monografii dotyczą interpretacji poszczególnych etapów ewolucji amerykańskiego federalizmu w amerykańskiej literaturze naukowej oraz identyfikacji orzecznictwa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w kwestii federalizmu i jego recepcji w amerykańskim dyskursie historyczno-prawnym oraz politologicznym.