POWRÓT

Technologie wykorzystania energi fal

  Siłownie falowe

Woda morska pchana kolejnymi falami wpływa zwężającą się sztolnią do położonego na górze zbiornika. Gdy w zbiorniku tym jest wystarczająca ilość wody, wówczas przelewa się ona przez upust i napędza turbinę rurową Kaplana, sprzężona z generatorem. Po przepłynięciu przez turbinę woda wraca do morza.Wykorzystana jest więc przemiana energii kinetycznej fal morskich w energię potencjalną spadu. Instalacja taka pracuje od 1986r. na norweskiej wyspie Toftestallen koło Bergen dając moc 350kW. 

Innymi sposobami wykorzystania energii fal morskich są "tratwy" i "kaczki". Każda "tratwa" składa się z trzech części połączonych ze sobą zawiasami i poruszających się na falach. Ruch fal porusza tłoki pomp znajdujących się w środkowej części "tratwy". Pompowana woda napędza turbinę sprzężoną z generatorem.
W przeciwieństwie do "tratw", które wykorzystują pionowy ruch fal, "kaczki" wykorzystują poziome ruchy wody morskiej. Łańcuchy "kaczek" umieszczone na długim pręcie podskakując na falach niezależnie od siebie wprowadzają w ruch tłoki pomp. Pompowana woda napędza turbiny. "Kaczki" o małej mocy służą od lat do oświetlenia boi.

Widok "tratwy". Rys. Schemat "kaczki" wykorzystującej energię fal morskich.

Siłownie falowe opierają się na fakcie ciągłego przekazywania energii morzu poprzez wiatr. Instalacje falowe mają dodatkowy atut w postaci ochrony wybrzeży, ponieważ energia fal jest przetwarzana i woda przechodzi przez nie, lub ponad nimi, o wiele wolniej. Nie ma w tej chwili pracujących urządzeń, które dostarczałyby prądu z energii fal morskich, choć prototypowe instalacje były konstruowane i testowane w wielu krajach. Prototypy te wykorzystywały działanie fal, które wprawiało w ruch potężne struktury kołyskowe pompujące wodę.

  Wśród wielu konstrukcji zaprzęgających energię fal do pracy jedna zakłada budowę wielkich wahliwych konstrukcji tłoczących wodę przez rury o małym przekroju i napędzających turbiny. Ten system może być przydatny w rejonach o ciągłym działaniu wysokich fal, takich jak wybrzeża Wielkiej Brytanii.

 

 

Prototypowy System firmy OMI- platforma oceaniczna 

 „Modularna pompa przybrzeżna” wytwarzająca elektryczność i wodę pitną, wykorzystująca niewyczerpalną moc wytwarzającą przez fale morskie.

Zasada działania

animacja

Zasada działania

animacja

Zasada działania

Główne szyby (drążki) pompy są przymocowane do górnych i dolnych korpusów. Szyby (drążki) podpierają i utrzymują w odpowiedniej pozycji części pompy i spełniają rolę kanału dla przepływu zasilającej pompę w wodę. Na głównych szybach (drążkach) pływaki (żółte) mogą się podnosić wraz z wierzchołkami fali, a następnie zniżać się w dół na skutek działania ciężaru obciążnika balastowego (czerwony). Waga obciążnika balastowego uzależniona od rozmiarów pompy, jest przeznaczona do zapewnienia przepływu wody zasilającej w ilości 1000 funtów na cal kwadratowy.  Dołączona do pływaka w obciążniku powoduje podnoszenie i opuszczanie na głównym szybie (drążku).

  1. Firma Ocean Power Delivery swój nowatorski  konwerter napędzany siłą fal morskich nazwany Pelamis.

  2.   Zasilanie w energię elektryczną boi nawigacyjnych, latarni morskich oraz platform wiertniczych

STRONA GŁÓWNA
FALOWANIE
PARAMETRY FAL
FALOWANIE WIATROWE
FALE WEWNĘTRZNE
WSTECZ
TECHNOLOGIE