12 Stycznia 2024

Wydarzenia


Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w IX edycji konkursu recytatorskiego "Polska poezja XX i XXI wieku". Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 lutego 2024 roku. Wyłonieni uczestnicy o nagrody powalczą 16 lutego w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego (w dwóch kategoriach: recytacja oraz poezja śpiewana).

- Kierujemy zaproszenie w tym konkursie do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego i co roku przyjeżdżają do nas osoby z różnych, nawet odległych miejsc - zaznaczyła w rozmowie z Radiem UWM FM dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM z Katedry Literatury Polskiej. - Każda szkoła może zgłosić maksymalnie trzy osoby. W jury zasiada profesjonalne gremium złożone z aktorów i profesjonalnych wykonawców muzyki. 

Jak podkreśliła prodziekan Wydziału Humanistycznego, na sukces wydarzenia wpływa świetna współpraca z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, którego przedstawiciele m.in. angażują się w obsługę techniczną, dbając o odpowiednie nagłośnienie, a także uczestniczą w pracach jury. Inną grupą, na której wsparcie może liczyć Katedra Literatury Polskiej UWM, jest teatr z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Grupa Teatralna Faux Pas od kilku lat umila uczestnikom oczekiwanie na werdykt jurorów.

Warto pamiętać, że zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 lutego.

Regulamin konkursu


1. Postanowienia ogólne:
Organizatorem konkursu jest Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie

2. Cel:
1) Ukazanie piękna języka polskiego;
2) Popularyzacja polskiej poezji XX i XXI wieku wśród młodzieży;
3) Kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości;
4) Odkrywanie aktorskich i wokalnych talentów.

3. Warunki uczestnictwa:
1) Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas szkół ponadpodstawowych;
2) Warunkiem udziału jest zgłoszenie utworu poetyckiego z repertuaru polskiej poezji XX i XXI wieku i jego prezentacja w jednej z proponowanych kategorii:
a) poezja śpiewana z możliwością akompaniamentu;
b) recytacja wiersza;
3) Podkłady muzyczne do utworów (jeśli będą potrzebne) należy przesłać w formacie mp3 do dnia 11 lutego 2024 r. na adres zielonka.piotr@palac.olsztyn.eu:
a) w tytule maila należy wpisać „podkłady muzyczne polska poezja”;
b) nazwa pliku mp3 powinna zawierać w następującej kolejności: nazwisko, imię uczestnika konkursu oraz tytuł piosenki;
4) Długość prezentacji nie może przekroczyć 10 minut;
5) Każda ze szkół może być reprezentowana przez maksymalnie 3 uczestników;
6) Rodzice lub opiekunowie prawni uczniów niepełnoletnich proszeni są o pisemne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika Konkursu. Zgodę należy dostarczyć w dniu Konkursu.

4. Terminy:
1) Kartę zgłoszenia (w załączniku) i wybrany do Konkursu tytuł wiersza oraz określony sposób jego prezentacji należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: konkurs.poezja2@wp.pldo dnia 11 lutego 2024 roku;
2) Konkurs odbędzie się przy ul. Kurta Obitza 1, na Wydziale Humanistycznym UWM, w Auli Teatralnej, dnia 16 lutego 2024 r., o godz. 10:00.

5. Ocena i nagrody:
1) Do przyznawania nagród uprawnione jest jury powołane przez organizatora konkursu;
2) Jury będzie oceniało wiersze wygłaszane z pamięci przez młodzież pod względem zastosowania odpowiedniej intonacji, tempa, pauz, siły głosu;
3) Laureat konkursu zostanie wyłoniony przez jury większością głosów;
4) Jury przyznaje po trzy nagrody w obu kategoriach (I, II i III miejsce), oraz wyróżnienia;
5) Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród;
6) Wyniki zostaną ogłoszone w dniu konkursu;
7) Decyzja jury jest niepodważalna;
8) Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

6. Postanowienia końcowe:
1) Dostarczenie w terminie KARTY ZGŁOSZENIA oznacza akceptację przez uczestnika niniejszego Regulaminu konkursu;
2) Informacja o wynikach konkursu i laureatach zostanie umieszczona na stronie internetowej (http://www.uwm.edu.pl/polonistyka/) oraz na facebooku.

Rodzaj artykułu