Naukowe Koło Ekologów Żywności

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie





Ostatnia aktualizacja:
1.03.2007





Nasze prace 2006:

Masa i kaloryczność diet czyli jak żywią się studenci w Olsztynie

Sposób odżywiania jest jednym z głównych czynników decydujących o zdrowiu. Właściwie dobrana dieta w pewnym stopniu chroni przed wieloma chorobami takimi jak anemia, otyłość, fizyczne osłabienie organizmu, choroby układu krążenia, osteoporoza, itp. Energia dostarczona z żywnością w posiłkach umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Celem pracy była ocena sposobu żywienia studentów naszej uczelni poprzez obliczenie masy i kaloryczności dziennej porcji pożywieniaj. Badaniami objęto 30 studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w wieku 19-25, obojga płci. Badania te zostały przeprowadzone na przełomie 2005/2006 roku. Każda z osób biorących udział w badaniu otrzymała pojemnik do którego odkładała duplikat spożytych potraw i napojów w ciągu jednego dnia. Dołączała również dokładny opis rodzaju i ilości spożytych posiłków. Ilość energii pobranej z pożywieniem w przeciągu jednej doby przez studentów biorących udział w badaniu obliczono na podstawie Tabel wartości odżywczej produktów spożywczych. (Kunachowicz H., Nadolna I., Iwanow K. Wyd. IZŻ, Warszawa, 1998). Analiza sposobu żywienia badanej grupy studentów wykazała duże zróżnicowanie masy spożytych posiłków. Średnia masa dziennej racji pokarmowej wynosiła ok.1,5 kg (801,6 do 3195,8 g). Na konferencji podane zostaną szczegółowe dane odnośnie masy oraz kaloryczności zbadanych diet..

Autorzy: Bogumiła Grabarska Katarzyna Mielnik

Badanie dziennego spożycia wybranych składników mineralnych prze z studentów uniwersytetu warmińsko mazurskiego w olsztynie

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest od zapewnienia mu pełnowartościowego pożywienia, zawierającego niezbędne składniki odżywcze, w tym mineralne. W komórkach stężenia pierwiastków mineralnych utrzymywane są na fizjologicznym poziomie dzięki procesom homeostazy. Stan równowagi może być zachwiany w wyniku niedoborów lub nadmiarów, zwłaszcza na skutek długotrwałego, wadliwego żywienia.Celem pracy było obliczenie dziennego spożycia żelaza, cynku, miedzi i manganu przez studentów.Materiał badany stanowiły duplikaty całodziennych diet 30 studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w wieku 21-22 lata, obojga płci. Studenci gromadzili materiał jednorazowo, w różnych dniach tygodnia, notując rodzaj i wielkość spożywanych potraw i napojów. Wykorzystując informacje podane przez studentów obliczono zawartość wybranych składników mineralnych w badanym materiale w oparciu o . Tabele wartości odżywczej (Kunachowicz i in. 1998).Szczegółowe wyniki naszej pracy zostaną zaprezentowane na Seminarium.
Autorzy: Michał Idziak, Michał Kołakowski

Spożycie tłuszczów przez studentów uniwersytetu warmińsko-mazurskiego w olsztynie

Żywienie jest jednym z ważnych czynników kształtujących stan zdrowia człowieka. Właściwy sposób odżywiania, dostarczanie niezbędnych składników odżywczych ma wpływ na samopoczucie, wydajność pracy oraz zdolność do nauki i koncentracji. Badaniom poddano specyficzną grupę społeczną: studentów UWM w Olsztynie, odżywiających się w sposób zróżnicowany, co wynika z ich trybu życia . Celem pracy było obliczenie zawartości kwasów tłuszczowych ogółem oraz poszczególnych ilości : kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych w dietach studentów .Materiał do badań stanowiło 30 całodziennych diet zgromadzonych na przełomie grudnia 2005 roku i w stycznia 2006 roku od studentów w wieku 21-22 lat metodą podwójnej porcji. Równocześnie uczestnicy doświadczenia notowali rodzaj i masę spożywanych potraw i napojów, co posłużyło do odtworzenia gramatury jadłospisu i umożliwiło obliczenie ilości spożywanego tłuszczu. Średnio rzecz biorąc badana grupa studentów odżywia się prawidłowo, biorąc pod uwagę spożycie tłuszczu. Niektóre osoby prezentują skrajnie niewłaściwy model odżywiania się.
Autorzy: Ewa Możejko , Patrycja Sulich