KADRA

W Katedrze Meteorologii i Klimatologii zatrudnionych jest 7 osób. Dodatkowo, na stałe, współpracuje  z nami troje studentów doktorantów.

prof. dr hab. Zbigniew Szwejkowski, prof. zw., - KIEROWNIK KATEDRY

Urodzony się 31.10.1949  w Nowym Mieście Lubawskim.  Studia wyższe odbył w  ART w Olsztynie. Pracę magisterską, kierunkiem prof. dr hab. Witolda Niewiadomskiego, napisał w 1973 roku. Pod tym samym promotorstwem przygotował dysertację na stopień doktora nauk rolniczych, który uzyskał w 1979. Do kolokwium habilitacyjnego przystąpił w 1990 i w tym samym roku Centralna Komisja Kwalifikacyjna, pozytywnie zaopiniowała przewód. W maju 1998 roku, uzyskał z rąk Prezydenta RP dyplom przyznający tytuł naukowy profesora. Ostatni awans naukowy na stanowisko profesora zwyczajnego, na wniosek Senatu UWM i po aprobacie MEN, miał miejsce 1 lipca 2002 r.

Zbigniew Szwejkowski reprezentuje dziedzinę: nauki rolnicze dyscyplinę: kształtowanie środowiska. Odbył kilka krajowych i zagranicznych staży naukowych w tym: w WSCHR w Olsztynie (1973), Katedrze Gleboznawstwa AR we Wrocławiu (1977), w JZD Dolany (Czechy, 1986), na Uniwersytecie Rolniczym w Uppsali (Szwecja, 1981), Hammar (Norwegia, 1992), University of Arizona (Tucson - USA, 1998), University of British Columbia (Vancouver – Kanada, 2000), Złożył także wizytę na University of California (Davis koło San Francisco – USA, 2000 oraz University of Texas at Dallas 2001/2002). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Agrotechnicznych (vice przewodniczącym oddziału PTNA) oraz  International Soil Tillage Research Organisation. 

Był organizatorem i współorganizatorem konferencji krajowych i międzynarodowych. W jego dorobku znajdujemy ponad 100 pozycji, w tym ponad 90 oryginalnych, opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych (Czechy, USA, Kanada). Wypromował czterech doktorów nauk rolniczych (w tym obywatela Republiki Jemenu) oraz sprawuje opiekę promotorską nad jednym otwartym przewodem. Ważniejsze odznaczenia: Zloty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużony dla Rolnictwa.

W latach 1999-2005 pełni funkcję prodziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa d.s. studiów zaocznych. Jest prodziekanem elektem ds. kształcenia i promocji, na kadencję 2008-2012.


dr hab. JAN GRABOWSKI, prof. UWM

Studia: ART Olsztyn

Rok ukończenia 1973

Doktorat: 1982

Habilitacja: 2003

dr hab. KRYSTYNA GRABOWSKA

Absolwentka Wydziału Rolniczego byłej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Pracę zawodową rozpoczęła w 1977 roku w Zakładzie Agrometeorologii na etacie asystenta. W roku 1985 r. obroniła pracę doktorską nt.:„Wpływ temperatury powietrza i opadów atmosferycznych na plonowanie ziemniaków w północno–wschodniej Polsce” pod kierunkiem prof. dr. hab. Romualda Madanego. Do kolokwium habilitacyjnego przystąpiła w 2005 roku, po przedstawieniu do oceny pracy nt: "Matematyczne modelowanie plonowania grochu siewnego w zależności od czynników pogodowych".

W dotychczasowej działalności naukowo-badawczej wyróżnić można 3 główne obszary zainteresowań: charakterystyka warunków klimatycznych północno-wschodnich terenów Polski z uwzględnieniem problemów szczególnie ważnych dla rolnictwa, wpływ ważniejszych elementów agrometeorologicznych na plonowanie wybranych roślin uprawnych (badanie związków pogoda-plon), szkodliwy wpływ niektórych elementów klimatycznych na rośliny (szczególnie szkodliwy wpływ niskich temperatur i nadmiernych lub niskich opadów na zboża, ziemniaki i rośliny sadownicze Warmii i Mazur). Hobby: ogrodnictwo, turystyka, muzyka, film.

dr  BARBARA BANASZKIEWICZ

adiunkt, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (1979), Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. Pracę doktorską pt „Zmienność temperatury powietrza i opadów atmosferycznych w Polsce północno-wschodniej i jej wpływ na produktywność rolniczą klimatu” wykonaną pod kierunkiem prof. Bonifacego Łykowskiego obroniła w roku 1999. Wykonawca grantu KBN (2005-2008) „Charakterystyka warunków opadowych północno-wschodnich terenów Polski w latach 1951-2000 w kontekście potrzeb wodnych roślin”

 

dr inż.  EWA DRAGAŃSKA

Urodziła się w Krasnosielcu na Mazowszu. Liceum ogólnokształcące w klasie o profilu matematyczno-fizycznym ukończyła w Makowie Mazowieckim. Jest absolwentką Wydzialu Roniczego byłej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Pracę magisterską na temat: "Efektywność zróżnicowanej uprawy i agromelioracyjnego nawożenia gleb ciężkich wykonała pod kierunkiem prof dr hab. Janusza Nowickiego, członka PAN.

Dyplom ukończenia studiów uzyskała w 1987 roku. Jeszcze przed ich ukończeniem pracowała w Urzędzie Wojewódzkim w Wydziale Ochrony Środowiska na stanowisku referenta. W grudniu 1988 roku,  jako technolog, rozpoczęła pracę na Uczelni w ówczesnym Zakładzie Agrometeorologii. W 1999 roku rozpoczęła dzienne studia doktoranckie. Pracę doktorska na temat: „Weryfikacja modeli pogoda – plon pszenicy ozimej, uprawianej w warunkach Polski północno-wschodniej, testem Cross Validation” przygotowała pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Szwejkowskiego.  Decyzją Rady Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w październiku 2002 r uzyskała stopień doktora nauk rolniczych.

Za wyróżniające się osiągnięcia naukowe otrzymała dwukrotnie nagrodę JM Rektora.  Prowadzi zajęcia z Agrometeorologii, Meteorologii oraz Agromrteorologicznej osłony rolnictwa. Zajmuje się badaniami dotyczącymi wpływu warunków meteorologicznych na wzrost i rozwój roślin uprawnych. Hobby: sport, podróże, muzyka, film.

dr  MONIKA PANFIL  

Adiunkt. Absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, UMK w Toruniu. Pracę doktorską z dziedziny Nauk o ziemi obroniła w 2005 r. Prowadzi zajęcia z klimatologii oraz geografii.

 

st. technik GENOWEFA BURCEWICZ - specjalista

Specjalista z zakresu obsługi sprzętu meteorologicznego. Zajmuje się w Katedrze prowadzenie dokumentacji administracyjno-finansowej, zapewnia obslugę techniczna zajęć dydaktycznych, koordynuje pracę obserwatorów na katedralnych stacjach meteorologicznych.

 

mgr  EWELINA OLBA-ZIĘTY

(studia doktoranckie)

Absolwentka Wydziału Chemii, UW w Gdańsku (2004r).  Wykonuje pracę doktorską z dyscypliny kształtowanie środo-wiska, na temat ekoklimatu Polski północno-wschodniej.

 


mgr inż.  STANISŁAW SUCHECKI

(studia doktoranckie)

Absolwent Wydziału Kształto-wania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie. (2002r).  Kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologocznej w Olsztynie. Wykonuje pracę doktorską z dyscypliny ksztaltowanie środowiska, dotyczącą charakterystyki klimatycznej Polski północno-wschodniej

 

 

Osoby, które ukończyły studia doktoranckie pod promotorstwem pracowników naszej katedry

dr inż. Emilia Marks (1997)

dr inż. Abdul Al-Hadi (2000)

dr inż. Ewa Dragańska (2002)

dr inż. Iwona Cymes  (2006) - zdjęcie obok

,
 

 

Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

pl. Łódzki 1, 10-957 Olsztyn-Kortowo. tel: 089 523 33 58, 089 523 48 87, e-mail: szwzbig@uwm.edu.pl


Kadra | Dydaktyka | Publikacje | Leksykon| Prognozowanie
Kalkulator meteo | Test z meteorologii | WHO | IMGW |

WEBMASTER: Z. SZWEJKOWSKI