Koło Językoznawców

Studenckie Naukowe Koło Językoznawców

Studenckie Naukowe Koło Językoznawców zostało założone w latach siedemdziesiątych przez dr. Alojzego Zdaniukiewicza. W 1999 roku po kilkuletnim zawieszeniu działalności koło wznowiło swą aktywność pod kierunkiem naukowym i organizacyjnym dr Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej. Studenci swą aktywność naukową i animatorską wyrażali, biorąc udział w spotkaniach naukowych, konferencjach naukowych, w tym też w Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych. Wśród  ważnych przedsięwzięć koła należy wymienić wydawanie czasopisma „Rezerwat”, w którym zamieszczano  teksty o charakterze naukowym, ale też felietony oraz twórczość prozatorską i liryczną studentów. Do najbardziej zaangażowanych uczestników koła należeli wówczas: Zbigniew Hryniewicz, Bogumiła Rakowska, Beata Janczelewska, Katarzyna Zielińska. W 2007 r. opieka nad kołem została przekazana dr Izie Matusiak, która już wcześniej związana była z kołem (od 2005 r. pełniła rolę współopiekuna). W ostatnich latach studenci działający w kole wygłaszali referaty na ważnych międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych. Do najważniejszych osiągnięć w ostatnich latach należy zdobycie drugiego miejsca podczas 36. Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych przez Karola Wierzbickiego oraz pierwszego miejsca przez Paulinę Lipkę podczas 38. Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych. Koło językoznawcze  w roku 2007 i 2008 uczestniczyło w Dniach Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Berdiańsku, gdzie wygłoszone zostały referaty. W roku 2006 udało się zorganizować obóz naukowy w Zakopanem, gdzie przedmiotem obserwacji były nazwy własne, głównie chrematonimy (referat dotyczący zakopiańskiego menu wygłoszony przez Karola Wierzbickiego zdobył drugie miejsce podczas seminarium kół naukowych). W dniach 22-28 marca 2010 studentki koła uczestniczyły w międzynarodowym projekcie `What unites us and what divides us? organizowanym przez fundację „Rodowo”.

W ostatnich pięciu latach szczególną aktywnością wyróżniali się: Małgorzata Adamowicz, Paulina Lipka, Karol Wierzbicki, Ewelina Kuźma, Marta Chyła, Daniel Ogonowski, Przemysław Figiel, Ilona Naspińska, Paulina Dębek, Marta Wielkopolska, Dorota Trocka, Barbara Rybicka, Katarzyna Burkiewicz, Ewelina Krzeczkowska, Adrianna Niechwiadowicz, Aleksandra Jaryńska, Aneta Tabarkiewicz, .

Studenci wykazują różnorodne zainteresowania. Obserwacjom lingwistycznym poddawany jest język mediów: reklamy, Internetu, prasy. Ostatnio studenci zwrócili swe zainteresowania ku językoznawstwu kognitywnemu. W ubiegłym roku akademickim gromadzone były teksty nagłówków prasowych związanych z metaforą góry.

Studenckie Naukowe Koło Językoznawców uczestniczy w życiu Wydziału Humanistycznego. Do tradycji należy już co roku organizowane podczas Dni Humana dyktando dla pracowników i studentów. Studenci chętnie włączają się w organizację konferencji naukowych, służąc pomocą w zadaniach powierzonych przez opiekuna.

W  roku akademickim 2010/2011, w zastępstwie dr Izy Matusiak-Kempy, opiekę nad kołem przejęła dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz. Od października 2011 r. koło naukowe prowadziła dr Iza Matusiak-Kempa, a od lutego 2013 r. dr hab. M. Rutkowski, prof. UWM.

Od roku 2014 opiekę nad SKNJ ponownie sprawuje dr Iza Matusiak-Kempa.

W latach 2014-2015 opracowane zostały następujące referaty i artykuły, wśród których warto zaznaczyć te, które zostały docenione podczas Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych:

Joanna Wołoszyn,  Co to znaczy straszyć? Próba analizy semantycznej (I miejsce, 2014 r.).

Katarzyna Michalska, Wpływ komunikacji internetowej na tendencje ortograficzne w języku polskim (I miejsce, 2015 r.),

Marceli Potasznik, Funkcja fatyczna w wypowiedziach Adama Hoffmana  referat podczas XLIV Seminarium kół Naukowych, Olsztyn, 27 kwietnia 2015 r.

Arkadiusz Zaborowski, Nowe oblicza pojedynku, czyli o słownych starciach na kanale Tyralnia

Katarzyna Michalska, Wkład polskiego duchowieństwa w rozwój nauki i na kształtowanie stylu naukowego na przykładzie ks. Jana Krzysztofa Kluka.

Bartłomiej Zuba, Mechanizmy dowcipu w skeczu kabaretu „Hrabi” pt. „Operacja jest trudna”.

Niezłomnie do koła należy też Bartłomiej Kossakowski, który ma ciekawe spostrzeżenia dotyczące o języku pewnego typu „sieciówek” i może zapewne je na specjalne prośby wygłosić.

Planują swój akces ziścić także poloniści z II roku FP ( lub tylko tak sobie żartowali, ale chyba raczej nie, w każdym bądź razie dzisiaj nie przyszli, co negatywnie wpłynęło na psychiczną sferę życia opiekunki koła)

Spotykamy się zwykle co 2 tygodnie (jak już się spotkamy jest raczej wesoło, a nie smutno).

Kolejne spotkanie odbędzie się w miłej, rodzinnej i świątecznej atmosferze 21 grudnia ustępującego 2015 roku, ale jeszcze nie wiemy, o której godzinie. Wtedy to ustalimy, jaki był rok ustępujący 2015, jaki ma być rok po nim następujący 2016.

Wszystkich zainteresowanych tym, jak i po co mówimy i czy zawsze powinniśmy się odzywać, gdy tylko taki pomysł podrzuci głowa, ZAPRASZAMY. Jesteśmy otwarci, sympatyczni, mamy duże pokłady dobrego humoru i fantazji, prawie nie narzekamy, jesteśmy mądrzy i  skromni, a to dzisiaj rzadkość.

PRZYBYWAJCIE!

Instytut