Seminarium Naukowe z okazji Światowego Dnia Świadomości Jąkania
26 października na Wydziale Humanistycznym odbyło się seminarium naukowe z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania. Bogaty program zgromadził wiele osób zainteresowanych problematyką jąkania. Pierwszym punktem spotkania była prezentacja spektaklu „Unspoken. Niewypowiedziane – sztuka o człowieku i jego jąkaniu”, który został udostępniony dzięki uprzejmości dr hab. Katarzyny Węsierskiej, prof. UŚ. Sztuka w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o życiu i doświadczeniach mężczyzny zmagającego się z jąkaniem we współczesnym świecie. Było to wspaniałe wprowadzenie w tematykę podejmowaną na spotkaniu. W dalszej części głos zabrały osoby szczególnie zainteresowane tematem diagnozy i terapii niepłynności mowy. Studentki I roku II stopnia logopedii pani Weronika Lipińska zaprezentowała referat „Terapię jąkania wczesnodziecięcego – analizę przypadku”. Pani Karolina Strauss mówiła zaś o wykorzystaniu technik aktorskich w terapii jąkania. Wykład otwarty wygłosiła mgr Zenobia Bogdanowska, podejmując temat „W poszukiwaniu rozwiązań w terapii jąkania”. Poza tym mgr Zenobia Bogdanowska omówiła problematykę związaną
z naszymi postawami wobec osób zmagających się z jąkaniem. Ostatnim punktem programu były spotkania warsztatowe z osobami na co dzień doświadczającymi jąkania, zarówno z osobami dorosłymi, jak i dziećmi. Możliwość rozmowy i przeprowadzenia warsztatów była niewątpliwie jednym z ważniejszych punktów całego dnia. Spotkania były niezwykle inspirujące dla wszystkich uczestników.
Obchodzony na całym świecie 22 października Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania ma dwa ważne cele – uwrażliwienie społeczeństwa na codzienne problemy osób jąkających się oraz propagowanie wiedzy na temat jąkania. Jest nam niezwykle miło, że zarówno pracownicy, jak i studenci Katedry Języka Polskiego i Logopedii przyczynili się do realizacji tych celów.
Wszystko to stało się możliwe dzięki zaangażowaniu w organizację seminarium mgr Zenobii Bogdanowskiej, dr Ewy Hrycyny oraz dr Magdaleny Osowickiej-Kondratowicz.