Instytut Filologii Polskiej
oraz Koło Naukowe Literaturoznawców
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

zapraszają do wzięcia udziału w konferencji

MIĘDZY WYKLUCZENIEM A PRZYNALEŻNOŚCIĄ – POSZUKIWANIA TOŻSAMOŚCI AUTENTYCZNEJ

2-3 czerwca 2011 roku

Współczesność wymusza na jednostce podejmowanie wielu wyzwań. Istotną kwestią staje się poszukiwanie własnego miejsca, zyskanie pełnej akceptacji społecznej oraz rozwianie wątpliwości związanych ze zdefiniowaniem tożsamości. Podczas naszej konferencji pragniemy przyjrzeć się kondycji człowieka XX i początku XXI wieku. Chcemy zobaczyć, w jaki sposób człowiek ponowoczesności mówi o sobie i konstruuje własną postać. Nawiązania do filozofii spotkania, koncepcji twarzy Emmanuela Lévinasa, neonomadyzmu Zygmunta Baumana, czy procesu piętnowania otwierają szerokie pole do dyskusji. Mamy nadzieję spotkać się w Olsztynie nie tylko z literaturoznawcami i kulturoznawcami, ale także z naukowcami innych dziedzin, którzy chcą podzielić się refleksją dotyczącą szeroko rozumianego poszukiwania tożsamości, m.in.: w filmie, teatrze, muzyce.

Proponowany zakres tematyczny konferencji:
•    Włóczędzy z wyboru, banici z konieczności – bohaterowie współczesności;
•    Twarz czy maska? O autentyczności/nieautentyczności istnienia;
•    Domostwo kontra squat? Symbole współczesności;
•    Współczesny nomadyzm/neonomadyzm;
•    Piętno, stygmatyzacja, wykluczenie – podstawowe kategorie dzisiejszej rzeczywistości;
•    Tożsamość a postkolonializm. Aporie zniesienia układu centrum – peryferia.

Program konferencji

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie formularza. Zgłoszenia należy przesyłać do 17 kwietnia 2011 r. na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pocztą: Instytut Filologii Polskiej, Wydział Humanistyczny, ul. K. Obitza 1, 10-725 Olsztyn. Informacja o przyjęciu referatu do programu konferencji zostanie przekazana 1 maja 2011 r.
Koszt udziału w konferencji wynosi 300 zł. Wpłaty należy dokonywać do 20 maja 2011 r. na konto: Bank PeKaO S.A. o./Olsztyn 03124055981111001022757059. Tytuł wpłaty: „Między wykluczeniem 0402-1109”.
Organizatorzy zapewniają: wydanie referatów w formie monografii, materiały konferencyjne, obiad.
Każdy uczestnik zapewnia sobie zakwaterowanie we własnym zakresie.
Czas trwania wystąpienia: do 20 min.
Kontakt: tel. 697 039 128 lub e-mail (jw.)

Organizatorzy:
dr hab. Sławomir Buryła, prof. UWM

Sekretarz konferencji:
mgr Wioletta Pawluczuk Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (Karta_zgłoszenia_1.doc) Formularz