OFERTA KSZTAŁCENIA 2023/24:

Filologia polska - studia I stopnia

To kierunek, który łączy tradycję z nowoczesnością. Celem kształcenia jest uzyskanie przez naszych absolwentów wiedzy i umiejętności z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Oferujemy przygotowanie ogólnohumanistyczne, przydatne w różnych profesjach, także w pracy naukowej i działalności artystycznej, w tym literackiej. Mamy urozmaicony i ciekawy program studiów. Oprócz zajęć stanowiących fundament wiedzy i umiejętności polonistycznych (historia i teoria literatury oraz języka) stwarzamy możliwość rozwijania kompetencji komunikacyjnych i twórczych pasji (zajęcia praktyczne i projektowe, np. retoryka, warsztaty teatralne, dziennikarskie, filmowe). Śledzimy także najnowsze trendy i proponujemy zajęcia dotyczące kultury popularnej a także komunikacji interpersonalnej i wiedzy o współczesnych mediach.

Mamy ciekawy program studiów, który umożliwia zdobycie kompetencji przydatnych w wielu zawodach. Gdzie może pracować absolwent(ka) filologii polskiej? W zależności od wybranego zakresu kształcenia (nauczanie języka polskiego lub wiedza o kulturze):

- w szkołach – jako nauczyciel,

- w wydawnictwach i mediach – jako dziennikarz, redaktor, copywriter,

- w marketingu i public relations,

- w działach HR,

- w instytucjach kultury (muzea, teatry, domy kultury itd.).

Wśród naszych absolwentów są wybitni nauczyciele, doradcy metodyczni a także twórcy kultury, znani aktorzy i pisarze.

Zakres nauczanie języka polskiego, zgodnie z obowiązującymi aktualnie wymogami prawnymi,  stanowi I etap przygotowania do podjęcia pracy nauczyciela polonisty. Oferujemy zarówno przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne, jak i metodyczne, uwzględniające najnowsze trendy w edukacji.

Zakres wiedza o kulturze daje możliwości poszerzenia wiedzy zdobytej w ramach przedmiotów z bloku podstawowego, a przede wszystkim dyskusji na temat arcydzieł filmowych, muzycznych i plastycznych, przygotowując m.in. do pracy animatora kultury, krytyka literackiego, muzycznego, filmowego i teatralnego oraz samodzielnej pracy twórczej.

Zakresy kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia: nauczanie języka polskiego, wiedza o kulturze.

Efekty uczenia się i opisy przedmiotów na I stopniu

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj:

Filologia polska - studia II stopnia

Co gwarantujemy? Ciekawe zajęcia prowadzone przez profesjonalną, doświadczoną i zaangażowaną kadrę. Nasi studenci mają do wyboru dwa zakresy kształcenia:

1) nauczanie języka polskiego (kontynuacja studiów I stopnia),

2) edytorstwo tekstów.

Oferujemy pogłębienie i uzupełnienie dotychczas zdobytych kompetencji. Zróżnicowany program studiów pozwala poszerzyć wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą, rozwinąć zarówno zdolności badawcze, jak i umiejętności praktyczne, w tym kreatywność tak ważną w pracy twórczej.

Gdzie może pracować magister filologii polskiej? Wszędzie tam, gdzie ważne jest wzorcowe posługiwanie się polszczyzną w mowie i piśmie, tworzenie i analiza różnego typu tekstów, czyli m.in. w szkołach, redakcjach gazet, stacjach radiowych i telewizyjnych, portalach internetowych, wydawnictwach, instytucjach kultury i agencjach reklamowych.

Zakres nauczanie języka polskiego zgodnie z obowiązującymi aktualnie wymogami prawnymi, stanowi II (niezbędny) etap przygotowania do podjęcia pracy nauczyciela polonisty i uzyskania pełnych uprawnień pedagogicznych, umożliwiających pracę w szkołach ponadpodstawowych.

Zakres edytorstwo tekstów umożliwia absolwentowi zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w pracy współczesnego edytora, redaktora i wydawcy. Szczególny nacisk położono na zajęcia warsztatowe zapewniające dobre przygotowanie praktyczne. Kompetencje zdobyte na zajęciach uzupełnia i pogłębia obowiązkowa praktyka w wydawnictwach lub redakcjach mediów tradycyjnych i internetowych.

Zakresy kształcenia na studiach stacjonarnych II stopnia: nauczanie języka polskiego, edytorstwo tekstów.

Efekty uczenia się i opisy przedmiotów na II stopniu

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj:

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej