Dni Języka Ojczystego – 20-21 lutego 2019 r.

Program tegorocznych obchodów został rozłożony na dwa dni. W dniu pierwszym gościliśmy, w ramach wykładu otwartego, pisarza i dziennikarza Jakuba Żulczyka, przedstawiciela prozy najnowszej najmłodszego pokolenia pisarzy. Napisał on do tej pory następujące powieści: w 2006 – Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości, w 2008 – Radio Armageddon,  w 2010 – Instytut, w 2011 – Zmorojewo, w 2011 – Świątynię, 2014 – Ślepnąc od świateł i w 2017 – Wzgórze psów. Jest także współautorem scenariusza do dwóch serii serialu kryminalnego Belfer (2017). Pisarz jest laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2018 w kategorii proza oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur 2017 za Wzgórze psów. Był nominowany do „Paszportu Polityki” w 2014 roku.

Kolejnego dnia, 21 lutego, w Auli Teatralnej ponad 70 osób spróbowało sił w dyktandzie ortograficznym przygotowanym przez dr hab. Renatę Makarewicz z IPiL. Dyktando pisali w większości studenci, uczniowie liceów olsztyńskich i nauczyciele. Najlepszy okazał się Arkadiusz Kleniewski z Warszawy, z zawodu dziennikarz, który zwyciężył także w ubiegłym roku oraz jest również laureatem ubiegłorocznego dyktanda krakowskiego. W nagrodę otrzymał słownik poprawnej polszczyzny. Drugie i trzecie miejsce zajęły studentki logopedii Instytutu Polonistyki i Logopedii Anna Gromotowicz i Kamila Surawska.

W tym dniu odbyło się także spotkanie z poetą, pisarzem i krytykiem literackim z Gdańska, dr. Arturem Nowaczewskim. Rozmowę na temat "Pisarz jako piechur" poprowadził prof. Zbigniew Chojnowski. Po spotkaniu jury – w składzie: Zbigniew Chojnowski (przewodniczący), Beata Tarnowska (członkini), Monika Stępień (sekretarz) ogłosiło werdykt VIII edycji  konkursu literackiego „O Trzcinę Kortowa”;

Na koniec uczestnicy obchodów wysłuchali wykładu prof. Iwony Kosek na temat: Frazeologia wobec zmieniającej się rzeczywistości: o efekcie cappuccinopolitycznym futbolu;

Podczas Dni Języka Ojczystego w specjalnej obsadzie dyżurowali specjaliści Pogotowia Językowego, gotowi rozstrzygać wszelkie wątpliwości gramatyczne.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej