Historia

Pierwszą jednostką organizacyjną był utworzony w 1969 roku Zakład Filologii Polskiej, przekształcony w 1990 roku w Instytut Filologii Polskiej. Instytutem aż do roku 2000 kierowała śp. prof. nadzw. dr hab. Anna Pospiszyl, jej zastępcami byli dr Leokadia Hulldr hab. Adam Dobaczewski, prof. UWM.

Od 2000 roku do końca 2009 roku dyrektorem Instytutu była prof. zw. dr hab. Maria Biolik. Funkcję wicedyrektora pełnili dr hab. Zbigniew Chojnowski, prof. UWM, a w l. 2003-2005 dr Alina Naruszewicz-Duchlińska. Właśnie w tym czasie polonistyka olsztyńska otrzymała certyfikat jakości kształcenia na wniosek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej oraz uzyskała pozytywną ocenę jakości kształcenia Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Od 1 X 2005 roku do końca roku 2009 wicedyrektorem ds. administracyjnych była dr Katarzyna Zawilska (od marca do sierpnia 2009 r. obowiązki zastępcy dyrektora Instytutu pełniła dr Renata Makarewicz).

Od 1 stycznia 2010 roku Dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej był dr hab. Sławomir Buryła, prof. UWM, a zastępcą - dr Monika Czerepowicka (od lutego do lipca 2012 r. obowiązki zastępcy dyrektora pełniła dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka).

W roku akademickim 2014/2015 Instytut uruchomił drugi kierunek studiów pierwszego stopnia - logopedię. Ten interdyscyplinarny kierunek jest wynikiem współpracy trzech Wydziałów: Humanistycznego, Nauk Medycznych oraz Nauk Społecznych. Prace nad nim trwały blisko dwa lata, czuwał nad nimi zespół w składzie prof. dr hab. Maria Biolik, dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. UWM, dr Monika Czerepowicka oraz dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, która od powstania kierunku pełni funkcję jego koordynatora. Od października 2017 r. można kontynuować kształcenie na studia II stopnia.

Uchwałą nr 742/2010 z dnia 8 lipca 2010 roku Państwowa Komisja Akredytacyjna (Polska Komisja Akredytacyjna) przyznała kierunkowi filologia polska opinię pozytywną w sprawie oceny jakości kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Z dniem 1 stycznia 2015 roku funkcję Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej objął dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM, a wicedyrektora - dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM.

Od 2 lutego 2016 r. Instytut Filologii Polskiej zmienił nazwę na Instytut Polonistyki i Logopedii.

Obecnie w Instytucie Polonistyki i Logopedii pracuje 25 nauczycieli akademickich, w tym 4 osoby posiadające tytuł profesora, 12 osób ze stopniem doktora habilitowanego oraz 9 osób stopień naukowy doktora.

Instytut
Polonistyki i Logopedii