POWRÓT

PRĄDY MORSKIE

Prąd – cyrkulacja wód oceanicznych charakteryzująca się postępowym i ukierunkowanym ruchem mas wodnych.

Prąd geostroficzny – wiąże się z układami cyrkulacyjnymi, tworzącymi wiry, wewnątrz których podnosi się powierzchnia wody; płynie niemal równolegle do izohips i jest efektem równowagi między siłami Coriolisa a siłą ciężkości.

Prądy geostroficzne stanowią jedno z ważniejszych zagadnień dotyczących cyrkulacji. Wiatry poruszające wody oceaniczne (np. w północnej części Atlantyku) wytwarzają systemy cyrkulacyjne, we wnętrzu których wznosi się woda. W efekcie wirowego ruchu Ziemi szczyt powstającej wypukłości zlokalizowany jest nie  w środku, lecz bliżej jej zachodniej krawędzi. Podwyższenia swobodnych powierzchni na skra­jach wirów sięgają 2 m. Poziom wody w tych strefach zwiększa się do momentu, aż siła ciężkości działająca na dane cząsteczki nie zrównoważy siły Coriolisa i dopóki molekuły nie zaczną płynąć wzdłuż wzniesienia (niemal równolegle do warstwie wyniosłości). Powstaje wówczas prąd geostroficzny, który tworzy się w wyniku stanu zbliżonego do równowagi między siłami ciężkości  i Coriolisa. Siła Coriolisa odpo­wiada w tym wypadku za podnoszenie wody, a siła ciężkości przyczy­nia się do jej opadania. Dzięki temu, że szczyt wypukłości znajduje się bliżej jej zachodniej krawędzi, prąd geostroficzny będzie tam płynął szybciej niż wzdłuż bardziej połogiej krawędzi przeciwległej. Przykła­dem prądu geostroficznego jest podpowierzchniowy Prąd Cromwella na Pacyfiku. W znacznym przybliżeniu znajduje się on w stanie rów­nowagi, co oznacza, że siły oddziałujące na niego z kierunku północnego i od południa dorównują gradientowi ciśnienia.

              Typy cyrkulacji wiatrowych

Przenoszenie mas wodnych w poziomie może prowadzić do wytworzenia w warstwie przypowierzchniowej cyrkulacji w pionie. Jest to cyrkulacja wywołana wiatrem o niewielkim oddziaływaniu sięgającym kilkuset metrów. Donioślejsze znaczenie dla procesów mieszania mas wodnych w pionie mają zmiany gęstości  w strefie przypowierzchniowej, wzbudzające pogrążanie się mas wodnych, czyli cyrkulacja termohaliczna.

Spośród pionowych ruchów wód, które są ściśle związane z prądami wiatrowymi, wyodrębnić można: upwelling w strefie otwartego oceanu, upwelling w strefie przybrzeżnej oraz cyrkulację Langmuira Pierwszy typ zjawisk występuje na przykład w okolicy równika, gdzie ma miejsce wynoszenie wód głębinowych ku powierzchni. Wynika on  z oddziaływań siły Coriolisa na północy i południowego prąciu równikowego, płynącego na zachód. Tworzy się wówczas zjawisko dywergencji.

Taki stan nie może istnieć bez uzupełniania ubytków mas wodnych i dlatego na ten obszar przenoszą się wody podpowierzchniowe. Przemieszczają się one prostopadle w stosunku do dna ze zwrotem ku po wierzchni, aby po jej osiągnięciu odpływać poziomo w bok. Upwellingi przybrzeżne są najlepiej rozpoznane wzdłuż zachodnich wybrzeży kontynentów, gdzie na przykład na półkuli południowej dzięki sile Coriolisa następuje wynoszenie płynących południkowo prądów ze strefy przybrzeżnej ku otwartym wodom. W rejony, z których odpłynęła w ten sposób woda, napływają oddolnie warstwy głębsze. Uzupełniają one wodę powierzchniową, przemieszczoną wcześniej od brzegu. W strefach upwellingów zachodzi złożona sytuacja dynamiczną. Tworzą się tam znaczne gradienty temperatury, a w ich wyniku prądy gradientowe. Wody powierzchniowe znajdujące się pod wpływem upwellingów cechują się niskimi temperaturami i dużymi ilościami substancji biogennych. Pionowa cyrkulacja wód, która bierze udział w upwellingu, sięga nie głębiej niż 200-300 m, a średnie tempo wznoszenia wód ku górze wynosi około 10-4 cm x s-1. Nasilenie tego procesu zależy od prędkości, czasu trwania  i zmian kierunku wiatru, a tym samym od sezonowych wahań. Najniezwyklejsze w zjawiskach upwellingu jest biologiczne bogactwo, co najlepiej widać w wypadku Prądu Peruwiańskiego.

PRZYCZYNY CYRKULACJI
BADANIA CYRKULACJI
CYRKULACJA POZIOMA I PIONOWA
CYRKULACJA W OCEANACH
WSTECZ
TECHNOLOGIE