Historia

Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od dnia 1 maja 2015 roku Katedra zmieniła nazwę na: Katedra Analiz Geoinformacyjnych i Katastru.

Wcześniej funkcjonowała jako Katedra Katastru i Zarządzania Przestrzenią, która została powołana z dniem 1 lutego 2010 roku na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 22 stycznia 2010 roku.

Nastąpiło to w wyniku reorganizacji Katedry, która poprzednio od chwili powstania w  dniu  1 października 2000 roku nosiła nazwę Katedry Geodezji Rolnej i Katastru. Reorganizacja polegała na przejściu do Katedry kilku pracowników z Katedry Planowania i Inżynierii Przestrzennej, co było następstwem objęcia  z dniem 1 stycznia 2010 roku stanowiska kierownika Katedry przez Profesora dr. hab. inż. Tomasza Bajerowskiego oraz związanym z tym przeprofilowaniu głównych kierunków zainteresowań naukowych i dydaktycznych pracowników Katedry.

Początki istnienia Katedry sięgają momentu, w którym doszło do podziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej na trzy niezależne jednostki organizacyjne - Katedrę Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Katedrę Gospodarki Nieruchomościami i Rozwoju Regionalnego oraz Katedrę Geodezji Rolnej i Katastru, której twórcą i pierwszym kierownikiem był Profesor dr hab. inż. Stanisław Surowiec.

W obecnej postaci oprócz tradycyjnych pól badawczych będących od początku przedmiotem zainteresowania Katedry, jakimi są organizacja i funkcjonowanie katastru nieruchomości oraz zarządzanie przestrzenią niezurbanizowaną (w tradycyjnej formie nazywane projektowaniem struktur terenowych), Katedra zajmuje się badaniami nad szeroko rozumianymi problemami oceny i waloryzacji przestrzeni  oraz teoretycznymi i praktycznymi aspektami zarządzania przestrzennnego, a zwłaszcza kryzysowego zarządzania przestrzenią.

Aktualnie Katedra współpracuje naukowo z Instytutem Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz jest związana umową o współpracy z Gminą Świętajno.

ul. Prawocheńskiego 15 (blok 25),
tel./fax. 089 523 45 58
e-mail: kkizp@uwm.edu.pl

mgr inż. Olga Turkowska