Strona główna Pracownicy Dydaktyka Badania Publikacje Historia

Historia Katedry Gleboznawstwa i Rekultywacji Gruntów

Prace doktorskie
i habilitacyjne

Katedra Gleboznawstwa powstała w 1950 roku jako samodzielna jednostka organizacyjna w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem był prof. dr Hjalmar Uggla. W latach pięćdziesiątych w Katedrze pracowali także doc. dr Jan Lazar, służbowo oddelegowany na Politechnikę Szczecińską oraz Jan Siuta i Tadeusz Witek, którzy przenieśli się do IUNG w Puławach gdzie później uzyskali tytuły profesorskie. W roku 1960 w Katedrze było zatrudnionych 9 osób (1 profesor, 2 adiunktów, 1 st. asystent, 3 asystentów i 2 pracowników technicznych).
    W wyniku reorganizacji uczelni we wrześniu 1970 r., Katedra Gleboznawstwa, po połączeniu z Zakładem Przyrodniczych Podstaw Rolnictwa i Zakładem Melioracji Rolnych, została przekształcona w Instytut Gleboznawstwa i Melioracji Rolnych. Nowo utworzony instytut przeniesiono z Wydziału Rolniczego na Wydział Geodezji i Urządzeń Rolnych (obecnie Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej). Funkcję dyrektora Instytutu powierzono prof. zw. dr Hjalmarowi Uggli. We wrześniu 1973 r. instytut zmienił nazwę na Instytut Gleboznawstwa i Melioracji. Utworzono w nim 2 zakłady: Zakład Gleboznawstwa i Ochrony Gleb (kierownik – prof. zw. dr Hjalmar Uggla) i Zakład Melioracji Rolnych (kierownik – prof. zw. dr hab. Henryk Solarski). Dyrektorem instytutu do 1978 r. był doc. dr hab. Józef Rytelewski, od 1978 r. do 1982 r. – doc. dr hab. Tadeusz Wocławek, a od lutego 1982 r. instytutem kierował doc. dr hab. Henryk Piaścik.
    Po reorganizacji Akademii Rolniczo-Technicznej w 1983 r., Instytut Gleboznawstwa i Melioracji przekształcono w Katedrę Gleboznawstwa oraz samodzielny Zakład Melioracji Rolnych. Kierownikiem Katedry Gleboznawstwa został doc. dr hab. Henryk Piaścik. W 1985 r. pracę w Katedrze podjął doc. dr hab. Janusz Gotkiewicz (nominacja na profesora tytularnego – 1991 r.).
    W wyniku kolejnej reorganizacji 1 października 1988 r. Katedra Gleboznawstwa powróciła na Wydział Rolniczy (obecnie Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa). Kierownikiem Katedry został prof. dr hab. Henryk Piaścik (nominacja na profesora tytularnego – 1988 r.). W 1989 r. w ramach Katedry Gleboznawstwa utworzono 2 zakłady: Zakład Siedlisk Glebowych (kierownik – prof. dr hab. Henryk Piaścik) i Zakład Ochrony i Rekultywacji Gleb (kierownik – doc. dr hab. Józef Rytelewski (nominacja na profesora tytularnego – 1990 r.).
    W 1997 r. zmieniono nazwę Katedry Gleboznawstwa na Katedrę Gleboznawstwa i Ochrony Gleb. Od 1999 r. Katedra ma strukturę bezzakładową. Od 1.01.2005 r. kierownikiem katedry jest
dr hab. Andrzej Łachacz, prof. UWM.