Witaj w Czachorowiadzie – niezwykłej krainie

 

*   Czachorowskich portret własny

*   polecane łącza

*   Informacje kontaktowe

*   Co można zrobić?

*   Stowarzyszenie rodu Czachorowskich?

*   kronikarz-oprzędek

 

 

Czachorowskich portret własny?

Chciałbym zaproponować dość pracochłonne ale ciekawe przedsięwzięcie. W danych historycznych można znaleźć bardzo skromne informacje: datę urodzin, śmierci, ślubu, czasem jakieś wzmianki o majątku.  Zostawmy potomnym coś więcej – całe biografie i życiorysy, pełne osobistych przeżyć, wrażeń, doświadczeń. Proponuję, abyśmy zebrali nasze współczesne zdjęcia wraz  z życiorysami własnoręcznie napisanymi i je łącznie wydali w jednej książce. Za 100-200 lat będzie to wielce ciepły nasz portret zostawiony potomnym.

Dzieło to wymaga współpracy wielu Czachorowskich. Czy podejmiemy się tego wyzwania?

 

 

Powrót do początku

Inne strony z Czachorowskimi:

Strona Przemka Koźmińskiego: http://www.kozminski.friko.pl/  lub http://www.kozminski.prv.pl/

strona domowa Macieja Ciachorowskiego: www.matgen.webpark.pl

genealogia i heraldyka polska   http://www.ornatowski.com/names/czachorowski.htm

 

 

Poczet szlachty mazowieskiej
- województwo płockie

  http://www.szlachtaplocka.prv.pl/  strona Karola Dobrzenieckiego

 

Inne strony genealogiczne i rodzinne:

 

 

 

 

 

 

 

 

*      strona Nienałtowskich: www.nienaltowski.net

*      strona Adama Pszczółkowskiego: http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/

*    http://www.genpol.com

*                   http://www.ornatowski.com/

*       

Powrót do początku

 

Informacje kontaktowe

Adres e-mail

a_czacho@wp.pl (wyślij: a_czacho@wp.pl )

Adres sieci Web

Więcej informacji znaleźć można na następujących stronach:

*   http://www.uwm.edu.pl/czachor

*   http://www.uwm.edu.pl/wbiol/kadra/stacza

 

Powrót do początku

 

Co można zrobić?

Tylko dzięki aktywności wielu Czachorowskich uda się w pełni opracować historię rodu i rozwikłać wszelkie zawiłości genealogiczne. Te poszukiwania nie są łatwe, ale każdy – na miarę swoich możliwości - może przyłączyć się do tego zbożnego dzieła.

Po pierwsze, należy zebrać i spisać wszelkie informację o najbliższej rodzinie, uwzględniając daty narodzin, śmierci, daty ślubów, chrzcin, parafie, miejsca zamieszkania, ukończone szkoły itd., itp.

Po drugie, można udać się do własnej parafii i przejrzeć księgi narodzin, zgonów, ślubów. Należy wynotować wszystkie dane związane z Czachorowskimi, najlepiej w całości przepisać z ksiąg parafialnych. Informacje o chrzestnych czy świadkach ślubu mogą być pomocne w dalszych poszukiwaniach genealogicznych. Wszak na świadków i chrzestnych wybiera się najczęściej kogoś z rodziny.

Po trzecie, można przeglądać książki telefoniczne, różnego typu opracowania historyczne w poszukiwaniu Czachorowskich, także zasoby Internetu oraz robić wypisy z cmentarzy (dane z nagrobków). Z tych okruchów informacji będzie można odtworzyć historię rodu.

Po czwarte, można poszukiwać w archiwach państwowych i diecezjalnych. O ile księgi przechowywane w parafii najczęściej ograniczają się do ostatnich 100 lat, o tyle w archiwach zgromadzone są księgi znacznie starsze. Najwięcej Czachorowskich znaleźć można w diecezji płockiej. Ale migrowali do wszystkich zakątków Polski i warto ich tam poszukiwać. Wiele ciekawych danych można odszukać w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.

Po piąte, warto spisać historię swoich najbliższych, namówić dziadków i babcie do wspomnień. Te dane są najpiękniejsze i najciekawsze. To właśnie będzie „Czachorowskich portret własny”!

Po szóste.... bardzo proszę o przysyłanie wszystkich tych informacji na mój adres. Niech to będzie jedno miejsce gromadzenia danych biograficznych i genealogicznych. A ja ze swej strony postaram się powielić i rozpowszechnić wśród wszystkich zainteresowanych.

Mój adres

Stanisław Czachorowski,

tel. kom. 502-528-122,

 E-mail: a_czacho@wp.pl

http://www.czachorowiada.prv.pl

 

Prace nad książką o historii i genealogii Czachorowskich (w tym Czacharowskich) potrwają jeszcze co najmniej 2-3 lata (albo jeszcze dłużej). Koszt druku zamknie się w kwocie ok. 10-20 tys. złotych (w zależności od formatu i jakości edytorskiej). Druk będzie opłacalny, jeśli znajdzie się co najmniej 200 czytelników, którzy zechcą kupić takie wydawnictwo. Jest to możliwe, gdyż w Polsce jest ponad 1000 Czachorowskich. A może uda się także znaleźć jakiegoś sponsora?

Na razie proponuję udostępnienie zebranych informacji w trzech formach:

*   wydruku komputerowego, oprawionego lub zbindowanego,

*   zapisanie w formie plików tekstowych i graficznych na płycie CD.

*   Elektronicznej wersji BiuletynikuCzachorowiada”.

Pierwsze rozwiązanie jest stosunkowo drogie, gdyż koszt kilkusetstronicowego wydruku kształtował będzie się w granicach 80-100 zł. Na płycie CD zmieści się znacznie więcej informacji, razem z plikami graficznymi, a koszt zamknie się w granicach 10 zł (razem z programem genealogicznym). A ostanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wystarczy kliknąć.

Wypożyczone zdjęcia mogę zeskanować i zapisać w formie elektronicznej. Na jednej płycie CD zmieści się ich bardzo dużo.

 

 

Powrót do początku

 

Stowarzyszenie rodu Czachorowskich?

 

Gdyby się okazało, że Czachorowscy zechcą się ze sobą spotykać na zjazdach rodzinnych, wydawać biuletynik, tworzyć stronę www oraz wydać książkę (a może nawet kilka?), wtedy warto się zastanowić nad powołaniem Stowarzyszenia Rodu Czachorowskich. Ród (klan) to wiele powiązanych ze sobą rodzin. Do stowarzyszenia zapraszalibyśmy nie tylko osoby noszące nazwisko Czachorowski czy Czacharowski, lecz także osoby spokrewnione i sympatyzujące.

Myślę także, że stowarzyszenie – jako organizacja pozarządowa posiadająca osobowość prawną – mogłoby pomóc wielu Czachorowskim w organizowaniu rodzinnej agroturystyki (np. „szlacheckich wywczasów”) czy rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Być może potrafilibyśmy pomóc sobie nawzajem w znalezieniu pracy. Wszak istotą „klanu” jest wzajemna pomoc i solidarność. A może stać byłoby nas na ufundowanie stypendiów dla młodych Czachorowskich studiujących w różnych częściach Polski?

Sadzę, że istnieją realne szanse na znalezienie dofinansowania na taką działalność w różnych funduszach, w tym w funduszach Unii Europejskiej kierowanych na rozwój środowisk wiejskich.

Ja deklaruje swoją pomoc i doświadczenie. Ale czy znajdą się chętni i czy już dojrzeliśmy do skonsumowania takiej inicjatywy?

Oczywiście, do organizowania zjazdów rodzinnych nie potrzebne nam stowarzyszenie. Wystarczy odrobina chęci. A zatem kiedy i gdzie spotkamy się następnym razem?

 

Powrót do początku

 

Konstruktor-kronikarz

 

Autor strony – Stanisław Czachorowski-Chruścik

Strona stworzona w styczniu 2003 r.

Chruściki to owady, których larwy żyją w wodzie. Z przędzy jedwabnej konstruują swoje domki i sieci łowne. Autor tej strony – jak chruścik – w wirtualnej sieci przędzie i buduje (spisuje) historię jednego tylko rodu – przy wydatnej pomocy wielu innych Czachorowskich i Czacharowskich. Na użytek tej strony webmaster tłumaczone jest jako „wirtualny przędnik”... czyli po prostu chruścik inaczej!

 

ten owad to właśnie chruścik, dorosły. A jeśli chcesz wiedzieć więcej to zajrzyj na stronę http://www.uwm.edu.pl/trichopteron

lub http://www.uwm.edu.pl/czachor do działu „Trichoptera”

 

 

 

 

Powrót do początku