Protest środowiska akademickiego UWM w Olsztynie - 20.12.2021 r.

Protest

Społeczność akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyraża zdecydowany protest wobec stanowiska władz politycznych RP w sprawie braku podwyżek wynagrodzeń dla pracowników naszego sektora i jego chronicznego niedofinansowania.

W 2018 roku, wprowadzając reformę szkolnictwa wyższego i nauki, ówczesny Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wicepremier Rządu RP zobowiązał się do znaczącego wzrostu wynagrodzeń. W ramach tego zobowiązania mieliśmy otrzymać 30% wzrost wynagrodzeń rozłożony na latach 2019 ÷ 2021. Rząd nie wywiązał się z tych zobowiązań. Wielokrotne wystąpienia przedstawicieli naszego środowiska do Premiera i Ministra EiN pozostały bez echa. W przyjętej przez Sejm RP ustawie budżetowej na 2022 r. w żaden sposób nie wzięto pod uwagę postulatów naszego środowiska akademickiego. Jednocześnie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje się nam dyskusję o podwyżkach, ale na rok 2023.

Dlatego jesteśmy zmuszeni do protestowania przed siedzibami naszych Alma Mater pod hasłem: ŻĄDAMY REALNYCH PODWYŻEK WYNAGRODZEŃ

Domagamy się dotrzymania przez Rząd RP umowy społecznej zawartej w czasie przygotowywania i dyskutowania rozwiązań zawartych następnie w Ustawie 2.0.

Żądamy:

• 17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Podwyżki w wysokości 10% rocznie obiecano na lata 2019 - 2021, zrealizowano 7% w roku 2019 i 6% w roku 2020;
  • podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (9030 zł brutto w roku 2022). Stanowi to podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich;
  • domagamy się systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB.

Panie Premierze, Panie Ministrze Edukacji i Nauki, Panie i Panowie Parlamentarzyści.

Realizując naszą misję edukacyjną, wychodzimy dzisiaj z murów naszych Uczelni i głośno do Was mówimy.

Nauka to inwestycja a nie koszt w budżecie państwa. Każda zainwestowania 1 złotówka w naukę przynosi 5-krotny zysk. Zysk przekładany na rozwój ekonomiczny kraju, dobrobyt i rozwój naszych przyszłych pokoleń. Bez tej inwestycji nie jesteśmy w stanie dogonić rozwiniętych krajów europejskich, a przyszłe pokolenia Polaków będą miały gorsze warunki rozwoju niż ich europejscy rówieśnicy.