Komunikat Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego na posiedzeniu w dniu 28  stycznia 2022 r. podjęła decyzję o kontynuacji akcji protestacyjnejna rzecz wzrostu wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego i nauki (zarówno będących, jak i niebędących nauczycielami akademickimi) oraz zwiększenia ogólnych nakładów na ten sektor w 2022 r. Podjęte w ramach akcji działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, w ustawie budżetowej na rok 2022 nie zagwarantowano żadnych środków na wzrost wynagrodzeń dla pracowników uczelni wyższych i placówek naukowych, nie zwiększono też znacząco nakładów na funkcjonowanie szkolnictwa wyższego i nauki.

Przypominamy, że nasze postulaty to realizacja zobowiązań, które przyjął Rząd RP podczas wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki w 2018 roku, czyli:

• 17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Podwyżki w wysokości 10% rocznie obiecano na lata 2019 - 2021, zrealizowano 7% w roku 2019 i 6% w roku 2020
  • podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (9030 zł w roku 2022). Stanowi to podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich
  • domagamy się systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB

Efektem prowadzonej akcji protestacyjnej było m.in. powołanie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Zespołu do spraw przygotowania propozycji rozwiązań w zakresie wynagrodzeń w publicznych szkołach wyższych, którego głównym zadaniem miało być dokonanie analizy aktualnego stanu wynagrodzeń w publicznych szkołach wyższych i przygotowanie, w terminie do dnia 31 marca 2022 r., propozycji rozwiązań w tym zakresie. Zespół spotkał się dwa razy, w grudniu 2021 r. i w styczniu br., kolejne spotkanie planowane jest w lutym 2022 r. Niestety, jak do tej pory nie padły ze strony Ministerstwa żadne konkretne propozycje. Dlatego zmuszeni jesteśmy do kontynuacji akcji protestacyjnej i podejmowania dalszych działań w tej sprawie, o których będziemy informować na bieżąco.