Shared website hosting with bluehost review company. Find low priced cheap hosting online.
Podpisanie kontraktów z ESA

24 października 2013 r. w Ministerstwie Gospodarki odbyło się uroczyste podpisanie kontraktów polskich firm i instytucji naukowo-badawczych z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach „1st Call for Outline Proposals under the European Space Agency’s Polish Industry Incentive Scheme”. Kontrakty zostały podpisane z siedmioma podmiotami, których wnioski został najwyżej ocenione.

W uroczystości udział wzięli m.in. pani Grażyna Henclewska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, dr hab. Jacek Guliński - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  Eric Morel - Dyrektor Departamentu ds. Przetargów i Prawa ESA, a także Pedro Baptista - Kierownik Wydziału ds. wspierania nowych krajów członkowskich z Departamentu Oprogramowania i Technologii ESA.

Miło nam poinformować, że wniosek złożony przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pt. „Precise Ionospheric Modelling For Improved GNSS Positioning in Poland (PIOM-FIPP)” uzyskał najwyższą ocenę w całym konkursie. Umowę z ESA w imieniu UWM podpisał Prorektor do spraw Nauki - prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski. Projekt będzie realizowany na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej w zespole naukowym Zaawansowanych Metod Precyzyjnego Pozycjonowania, a kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. UWM. Podwykonawcami w projekcie są Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Politechnika w Barcelonie.

Zakontraktowane badania dotyczą wykorzystania w modelu jonosfery UWM informacji o średnioskalowych zaburzeniach jonosfery (MSTIDs), a następnie wykorzystania uaktualnionego modelu do poprawy precyzyjnego pozycjonowania i nawigacji oraz do poprawy estymacji zawartości pary wodnej w atmosferze.

 


 

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) powstała w 1975 r. w Paryżu. To  organizacja międzynarodowa, której celem jest realizacja europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. W lipcu 2012 roku Rada ESA jednomyślnie zaakceptowała przystąpienie Polski do Agencji, natomiast 13 września 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dokonano wymiany podpisanych dokumentów akcesyjnych. Przez pierwsze pięć lat naszego członkostwa w ESA 45 proc. opłacanej przez nas rocznej składki (ok. 20 mln euro) będzie wracało do Polski w ramach projektów realizowanych przez nasze firmy i instytucje naukowe.

 

Informacja prasowa MG: http://www.mg.gov.pl/node/19343

| 2012 Zespol Zaawansowanych Metod Pozycjonowania Satelitarnego | Joomla 1.7 Templates designed by college jacken