17 Kwietnia 2024

Wydarzenia

Co ubrania mają wspólnego ze zmianami klimatu? Gdzie trafiają, kiedy przestają być dla nas atrakcyjne? Jaki wpływ na środowisko mamy dokonując ubraniowych wyborów zakupowych? Z okazji Dnia Ziemi Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie zaprasza 22 kwietnia całą społeczność akademicką na spotkanie i warsztaty z Katarzyną Zajączkowską - wykładowczynią zrównoważonej mody i eko-projektowania oraz autorką książki "Odpowiedzialna moda".

Branża modowa to druga branża po paliwowej, która najbardziej zanieczyszcza środowisko naturalne. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka pełna tekstyliów. Z ponad 90 miliardów sztuk odzieży produkowanych co roku, ponad 1/3 nie zostaje sprzedana i jest wyrzucana lub palona. Tylko 1% odzieży poddawany jest recyclingowi.

Spotkanie przygotowane przez CWO jest okazją do poznania kulisów branży fast fashion i skutków zjawiska nadmiernego konsumpcjonizmu dla środowiska naturalnego i klimatu.

Katarzyna Zajączkowska to wykładowczyni zrównoważonej mody i eko-projektowania w Krakowskich Szkołach Artystycznych, ekspertka Okrągłego Stołu dla Zrównoważonej mody pod auspicjami ONZ, projektantka i menadżerka z kilkunastoletnim doświadczeniem w czołowych firmach odzieżowych. Od czterech lat tworzy autorski podcast "Odpowiedzialna moda" i prowadzi bloga OdpowiedzialnaModa.pl. Jest autorką książki „Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion”.

Spotkanie z Katarzyną Zajączkowską odbędzie się 22.04.2024 r. o godzinie 10:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (I piętro, przy kolekcjach). By wziąć udział w spotkaniu wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Po spotkaniu, o godzinie 12:00 rozpoczną się warsztaty, które poprowadzi Katarzyna Zajączkowska. Organizatorzy mają tylko 25 miejsc! Zainteresowani udziałem proszeniu są o wypełnienie formularza.

Podczas warsztatów można będzie przyjrzeć się kulturowym, społecznym i ekologicznym aspektom mody,
omówić mechanizmy i skutki fast fashion oraz poznać sposoby na większą satysfakcję z własnej szafy.

Więcej o obchodach Dnia Ziemi - Dzień Ziemi na UWM.