19 Lutego 2024

Wydarzenia

Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszają na wystawę prac studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Arte_ Archi_ Kultura.

Wydarzenie organizowane jest z okazji obchodów 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21.02.2024, godz. 18:00 (środa) w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia (ul. Prawocheńskiego 9, Olsztyn). W trakcie wernisażu wykład "Walka o Miasto" wygłosi dr Joanny Rayss.

Wystawa będzie czynna od 22 lutego do 20 marca 2024, w godz. 8:00-16:00. Wstęp wolny.

We wnętrzu Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia zaprezentowane zostaną prace artystyczne i projektowe studentek oraz studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych, kierunku zainicjowanego w 2014 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dwustopniowy program studiów bazuje na artystycznych tradycjach gdańskiej uczelni, jak również wychodzi naprzeciw współczesnym trendom w badaniu, ochronie oraz kształtowaniu krajobrazów i miejskich przestrzeni kulturowych.

Nowatorska formuła dydaktyczna opiera się na rzetelnym i zrozumiałym przekazie wiedzy o wieloźródłowym i interdyscyplinarnym charakterze. Jest usytuowana w obszarze sztuk plastycznych i projektowych, równolegle sięgając do sfer pokrewnych, takich jak architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu czy rewitalizacja. Inicjuje tym samym proces twórczej symbiozy osobowości projektanta i twórcy sztuki użytkowej. Idea kształcenia wrażliwego projektowania, u podstaw którego znajduje się człowiek, jego środowisko, lokalna tożsamość miejsca oraz sztuka stosowana, opiera się na wzajemnym szacunku i dialogu.

W 2020 roku kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych, jako jedyny rodzaj studiów artystycznych reprezentujący Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, uzyskał Certyfikat „Studiów z przyszłością” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Prezentowane na wystawie prace dyplomowe, semestralne czy konkursowe ujawniają współistnienie działań zwykle niewidocznych, lecz wyjątkowych, w indywidualnych relacjach człowieka i miejsca. Komponują wspólny obraz przestrzeni publicznej z dziedzictwem form zbudowanych.

Sztuka i wyobraźnia młodych artystek i artystów tworzy specyficzny, nieokreślony rodzaj energii emanującej z otaczającej przestrzeni, jej struktur i przedmiotów. Powstałe dzieła wynikają z jej oddziaływania i podlegają ocenie widza i użytkownika. Sposób akceptacji efektów wyobraźni zależy od kontekstu miejsca, rodzaju środowiska oraz metody przyswojenia. Poszczególne prace są też odzwierciedleniem talentu i umiejętności młodych twórczyń i twórców w konstruowaniu artystycznego detalu rzeźbiarskiego, w budowaniu estetycznych i funkcjonalnych propozycji użytkowania placu miejskiego, ulicy czy kształtowania przestrzeni i form zieleni.

Otwarcie wystawy wzbogacone będzie oprawą muzyczną. Wystąpi wokalistka i pianistka Evelina Voloskova-studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wielokrotnie nagradzana m.in. nagrodą specjalną dla najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w ramach konkursu Interstudent 2024.