×

dr hab. Honorata Cybula, prof. UWM

dr hab. Honorata Cybula, prof. UWM

 

Dyrygent, nauczyciel akademicki, pedagog muzyczny, animator ruchu chóralnego.
Absolwentka Szkoły Muzycznej II st. w Olsztynie (1981) w klasie dyrygentury prof. Lechosława Ragana oraz Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego  w Poznaniu (1985) - dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury prof. Krystyny Domańskiej - Maćkowiak. Kwalifikacje I st. stopnia w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych uzyskała w Akademii Muzyczna im. I. Paderewskiego w Poznaniu (1999), zaś stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku (2011).

Od 1993 roku  kierownik artystyczny i dyrygent  chóru mieszanego „Camerata", a  od 1995 roku chóru „Canzonetta" PSM w Iławie. W latach 1988-1991 dyrygent Chóru Dziewczęcego „Skowronki" Pałacu Kultury w Poznaniu, zaś w latach 1997-2002 Zespołu Kameralnego „Ad libitum". Jest interpretatorem muzyki chóralnej a cappella różnych epok, a także dzieł wokalno-instrumentalnych. Prowadziła jako dyrygent koncerty chóralne i wokalno-instrumentalne dla publiczności Polski, Anglii, Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Majorki, Niemiec, Rosji, Szwajcarii,  Szwecji, Watykanu, a także Włoch. Prezentowała polską muzykę chóralną na wielu festiwalach chóralnych polskich oraz  zagranicznych w Anglii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, na Litwie, Majorce.

Z prowadzonymi przez siebie chórami brała udział w krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych, gdzie zdobyła ponad 30 najwyższych nagród w tym nagrody Grand Prix, I miejsca, Złote Medale oraz nagrody indywidualne dla dyrygenta.

W swoim dorobku ma szereg nagrań radiowych m.in. dla Radia Watykańskiego (1990) i Radia WDR w Kolonii (1997)) oraz wydanie ponad 15 płyt CD i DVD. Najważniejsze z nich to „Geistliche Musik aus Polen" (1998), „Vivat Musica"(1999), „Camerata śpiewa kolędy" (2000), „Koncert chóralny"(2003), „Jako w niebie tak i na ziemi"(2004), „Koncert Noworoczny"(2005), „Dziękujemy Ci JP II"(2007), „Kantata Maryjna"(2008), „What a Wonderful Word"(2009), „Chrystus Pan się narodził" (2011).   

W latach 1995-2012 organizator   polsko-niemieckich projektów chóralnych oraz 10 edycji festiwalu Iławskie Spotkania Chóralne. Od 2006 roku koordynator regionalny programu edukacyjnego Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pod nazwą Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska". Juror wielu ogólnopolskich i  regionalnych konkursów chóralnych i wokalnych.

Od 2000 roku pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z  przedmiotów: dyrygowanie, czytanie partytur, zespoły wokalne, kształcenie słuchu. Obszary zainteresowań badawczych:

1. Ekspresja dzieła muzycznego w przestrzeni  koncepcji twórczej i jej realizacji artystycznej.
2. Komunikacja dyrygenta z zespołem chóralnym
3. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności wokalnych dziecka.

Członek Komisji Senackiej UWM ds. Kadr.

Za swoją działalność artystyczną i dydaktyczną została nagrodzona Nagrodą II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej (2004), Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej" (2006), Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności  na rzecz rozwoju i popularyzacji muzyki (2011), Nagrodą Rektora UWM (2012) oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami za działalność na rzecz społeczności lokalnej.