×

dr hab. Jan Połowianiuk

Jan Połowianiuk - dyrygent, chórmistrz. Najważniejsze kierunki jego badań dotyczą trzech obszarów: twórczości Feliksa Nowowiejskiego, muzyki cerkiewnej oraz problemów wykonawczych dzieł wokalno-instrumentalnych.

Pierwszy obszar - twórczość F. Nowowiejskiego, to działania naukowe, artystyczne i organizacyjne. W 2001 roku był pomysłodawcą, inicjatorem powołania Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie - rodzinnym mieście kompozytora. W ramach festiwalu stworzył koncepcję sesji naukowej na temat „Muzyka Warmii i Mazur". W latach 2001-2008 był dyrektorem artystycznym tego festiwalu, kierownikiem naukowym sesji oraz redaktorem naukowym corocznych zeszytów naukowych, które zawierały wydane materiały sesyjne. Jako dyrygent nagrał z Akademickim Chórem „Bel Canto" WSIiE TWP płytę „Zjednoczona Polska" z pieśniami Feliksa Nowowiejskiego z opusu 38. Uczestniczył także w pierwszym po prawie 100 latach polskim wykonaniu oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie świętego krzyża" ( przygotowanie chóru „Bel Canto").

W obszarze wykonawstwa muzyki cerkiewnej dorobek artystyczny obejmuje polskie prawykonanie ‘Liturgii św. Jana Złotoustego" Piotra Czajkowskiego w sali koncertowej Filharmonii i Opery Podlaskiej w Białymstoku w 2005 roku. Liczne nagrania pieśni cerkiewnych różnych epok i stylów - od chorału bizantyjskiego po współczesne kompozycje - wydane na 5 płytach CD przez fundację „Muzyka cerkiewna" - organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Na tym festiwalu z chórem ‘Bel Canto" wystąpił pięciokrotnie zdobywając 7 różnych nagród i tytułów laureata.

Trzeci obszar - problematyka wykonawcza dzieł wokalno - instrumentalnych, to koncertowe wykonanie 19 kompozycji na chór i orkiestrę oraz 12 utworów na chór i zespół instrumentalny. Dotyczy to przygotowania akademickiego chóru „Bel Canto" lub też dyrygowania całym aparatem wykonawczym. W tej liczbie kompozycji znajdują się m.in. takie dzieła, jak: IX Symfonia L. van Beethovena, Stabat Mater Karola Szymanowskiego, opery Tosca Pucciniego i Traviata Vediego, balet Harnasie Karola Szymanowskiego, musicale West side story Bernsteina i My fair lady Loewego i wiele innych. Ostatnim ważnym sukcesem było przygotowanie chóru do światowego prawykonania kompozycji Michała Lorenca „Missa magna beatyficationis" wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie.

Należy również dodać, że w dotychczasowej swojej karierze dyrygenckiej wystąpił na prawie 400 koncertach w kraju i za granicą. Uczestniczył w 26 konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych w sumie zdobywając 32 tytuły laureata - w tym pięciokrotnie miano najlepszego dyrygenta. W uznaniu dorobku artystycznego otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej". W grudniu 2012 roku został laureatem nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego.