dr hab. Janusz Połom, prof. UWM

Urodził się w 1950 r. w Toruniu. Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser.
Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca, a w latach 1981-1985 dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej tejże uczelni.

W latach 1971-1976 należał (wraz z J. Robakowskim, W. Bruszewskim, R. Waśko, P. Kwiekiem, K. Bendkowskim, L. Czołnowskim i in.) do Warsztatu Formy Filmowej przy PWSFTviT, w którym zrealizował film „Alfabet"
i uczestniczył w wielu wystawach oraz przedsięwzięciach artystycznych, w tym w największym - „Akcja Warsztat", zrealizowanym w 1975 r. w Muzeum Sztuki w Łodzi. W latach 70 współpracował jako operator
m. in. z A. Papuzińskim, T. Sołoniewicz, K. Konradem, J. Robakowskim i reżyserami SMFF SE-MA-FOR.
W wytwórni tej zadebiutował też jako reżyser i zrealizował samodzielnie 4 krótkometrażowe formy fabularne
w technikach specjalnych.
W 1982 r. wystawiał fotografie na Biennale de Paris, a w 1983 r. uczestniczył, jako jeden z 75 artystów dwudziestego wieku, w największej powojennej wystawie polskiej sztuki współczesnej „Presences Polonaises - l' art vivant autour du Musée de Lodz" w Centrum Georges Pompidou w Paryżu.
W 1986 r. wyemigrował do Kanady. Uczył technologii filmu na Université du Québéc w Montréalu, fotografował filmy niezależne i telenowele. W 1987 r. nawiązał stałą współpracę z Centro de Capacitación Cinematografica (CCC) - wyższą, narodową szkołą filmową w Mieście Meksyk, w której wcześniej wykładał jako zaproszony wykładowca.
W 1989 r. przeprowadził się do Meksyku. Wykładał w Universidad Latina de Las Americas w Morelii i w CCC.
W 1990 r. został koordynatorem do utworzenia specjalizacji „fotografia filmowa" w Centro. W latach 90 był autorem zdjęć do kilku pełnometrażowych filmów, które zdobyły prestiżowe, światowe nagrody: dokumentalny film „Silent Witness" w reż. Harriet Wichin, zdobył Golden Plate na światowym festiwalu filmów dokumentalnych w Chicago i był nominowany do „Genie" - kanadyjskiego „Oscara", dokument „Mon Coeur est Temoin" uznany został za najlepszy film kanadyjski o Afryce na festiwalu „Vues d' Afrique" w Montréalu. Meksykański film fabularny „Por si no te vuelvo a ver" w reż. Juana Pablo Villaseñor otrzymał 9 Arieli - meksykańskich „Oskarów", nagrodę publiczności w Valladolid w Hiszpanii, „ Golden Sun" za najlepszy film w Biarritz, nagrodę „Visionary" na MFF w Chicago, nagrodę publiczności w Trieście, nagrodę Le Regard d' Or we Fryburgu w Szwajcarii i inne.
Pracując w CCC i robiąc filmy, jednocześnie zajmował się fotografią. W 1995 r. był artystą-rezydentem Canada Council w Banff Art Center. Wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych w galeriach Miasta Meksyk
m. in.: El Atrio - galerii Ambasady kanadyjskiej, Galeria Virtual CCC, Centro Nacional de las Artes, Casa Cultural Coyacan, Casa Cultural San Angel oraz w Aguascalientes. Indywidualną wystawę miał też na jednym
z największych festiwali fotograficznych Fotoseptiembre. Poza Meksykiem wystawiał w Polsce (w Muzeum Kinematografii, BWA Olsztyn, BWA Bełchatów, BWA Toruń, Muzeum Miasta Łodzi) i Kanadzie.
            W roku 2001 powrócił do Polski i rozpoczął pracę w Katedrze Sztuk Pięknych UWM. Obronił doktorat
w dziedzinie sztuki filmowej na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w 2002 r. W 2003 r. wydał tom poezji ilustrowany zdjęciami własnego autorstwa „Czas w Tepoztlanie". W latach 2002-2009 wystawiał swoje prace na kilku wystawach indywidualnych, m. in. w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi, dwukrotnie w Muzeum Kinematografii w Łodzi , Galerii Virtual CCC - Centro Nacional de las Artes w Mieście Meksyk i zbiorowych. Jednocześnie kończył autorski polsko-meksykański film fabularny „Mala Yerba - Złe Zioło" będący jednocześnie jego dziełem habilitacyjnym. Premiera filmu odbyła się w kinie „Awangarda" w Olsztynie w 2009 r. Pokaz warszawski odbył się w kinie „Iluzjon" Filmoteki Narodowej w 2011 r. W 2010 r. obronił przewód habilitacyjny
w dziedzinie sztuki filmowej na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Został profesorem UWM w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki.
           W latach 2006-2011 czterokrotnie wykładał jako zaproszony wykładowca w CCC w Meksyku. Swoje ostatnie prace fotograficzne „Pejzaż zaśnieżony" i „Pejzaż z wędrowcem" pokazał w Galerii Virtual Centro Nacional de las Artes, Galerii Casa Africa w Mieście Meksyk w 2011 r, w Galerii 2b w Warszawie i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Przez ostatnie lata zajmuje się głównie fotografią autorską. W roku 2013 wydał album „Pejzaż z Wędrowcem" i ukończył dwa filmy animowane.

Obecnie prowadzi pracownię fotograficzną i wykłada fotografię w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM. Od stycznia 2013 r. prowadzi galerię fotograficzną w kawiarni filmowej Awangarda Bis. Od 1975 r. jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.